שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  החרדים זועמים: משרד הדתות בעד קבורת קומות
  נוכח המחסור במקום, המשרד לשירותי דת השיק קמפיין הסברה המעודד קבורה בקומות: "אנשים עדיין לא הפנימו את האפשרות הזאת". חרדים הפגינו נגד היוזמה: "אסור לשנות את הקבורה"

  המשרד לשירותי דת מעודד קבורה רוויה - והציבור החרדי לא עובר על כך בשתיקה: השר יעקב מרגי (ש"ס) ומנכ"ל המשרד, אביגדור אוחנה, השיקו הבוקר (יום ב') קמפיין הסברתי שמטרתו להקל על משפחות נפטרים להשלים רגשית עם ה"קבורה בקומות", שהיא כיום הנפוצה בישראל. מחוץ לאולם שבו הוצג הקמפיין הפגינה קבוצת חרדים בטענה שזו אינה קבורה יהודית וכי הדבר מנוגד להלכה. גם בתקשורת החרדית תקפו את המהלך.

   

  עוד בערוץ היהדות  - קראו:

    

  בכינוס למנהלי חברות קדישא, שנערך בירושלים, הסבירו ראשי המשרד לשירותי דת כי הציבור הרחב הורגל לקבורת שדה, והוא מתקשה להסכים לכך שכיום, בעקבות מחסור במקומות קבורה, יקיריו ייקברו בשיטות השונות של הקבורה הרוויה.

   

  במהלך השבועות הקרובים ייחשף הציבור לקמפיין ההסברה בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונים ובאינטרנט – כדי לשכנעו כי הדבר מותר מבחינה הלכתית ואין בו משום ביזוי המת. "אנשים עדיין לא הפנימו את האפשרות הזו, שנתפסת כמשהו חדשני ולא מקובל", אמר מנכ"ל המשרד אוחנה, "בקמפיין הזה אנחנו נוכיח את ההפך".

   

  בנוגע למימון הקבורה הרוויה, טען אוחנה כי משרד האוצר אינו מתקצב אותה ולכן חברות הקדישא נאלצות לעשות זאת מההכנסות על קבורת השדה. אלה הולכות ומתמעטות, ואוחנה קרא למדינה להשתתף במימון.

   

  "הקמפיין הוא לטובת האזרח", אמר השר מרגי. "לפני הלוויה יש מטען רגשי נכבד, וקבלת ההחלטות היא לא רציונלית". לדבריו, מקומות הקבורה הולכים ואוזלים, ולכן המחיר על קבורת שדה מאמיר.

   

  השר ניצל את ההזדמנות כדי להתייחס לטענות על הדרת נשים בבתי העלמין, כאשר הן אינן מורשות להספיד או ללוות את יקיריהן עד לקבר, והכחיש את קיום התופעה. "אם מישהו רוצה לשים על הכתפיים של החברא קדישא את הבעיה הזו הוא עושה עוול להם, לציבור ולמושג 'הדרת נשים'", אמר, "אנחנו מנחים את חברות הקדישא להיות קשובים לצרכי המשפחות, וזה נעשה גם כאשר הן מקצינות את הדרישות. אנחנו קשובים גם כשאנחנו נאלצים לבלוע צפרדעים כאלה ואחרות".

   

  בכינוס הוצגו בווידאו דברי הרבנים הראשיים לישראל, יונה מצגר ושלמה עמאר, שביקשו להוכיח כי הקבורה הרוויה אפשרית מבחינה הלכתית. חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יעקב רוז'ה, הנחשב מומחה לנושא, הרחיב על כך בכינוס עצמו, כשהוא מצויד בפסקי הלכה שכתבו פוסקים בכירים בכל הדורות. במשרד לשירותי דת הקפידו כל העת לכנות את השיטה "קבורת סנהדרין" כשהם רומזים לכך שרבים מגדולי ישראל נקברו כך.

   

  לא כולם בעד

  אבל בציבור החרדי לא כולם השתכנעו. העיתון "יתד נאמן", הנחשב לשופר ההנהגה הרבנית הליטאית, פרסם כבר בסוף השבוע ידיעה רחבה בנושא. תחת הכותרת "רפורמה בשירותי הקבורה" נטען ל"ניסיון לשינוי מנהג הקבורה מקדמא דנא בקבורת שדה בעפר לקבורה רוויה בקומות ובכוכים, וזאת בניגוד מוחלט לדעת ההלכה הצרופה וכפי שהיה נהוג עד עתה".

   

  על פי העיתון החרדי, קמפיין המשרד צפוי לכלול "הצגת 'פסקי הלכה' שקריים וסילופים מעוותים בשמם של גדולי ישראל שליט"א, זאת כאשר כל גדולי ישראל ופוסקי ההלכה, זיע"א ויבחלט"א, אסרו בתוקף כל שינוי ממנהג הקבורה".

   

  הרב גדליה אקסלרוד, אב בית דין בחיפה, שהפגין יחד עם קבוצת חרדים מחוץ במקום הכינוס, אמר ל-ynet: "לא מצאנו כזה דבר 'גאוני' שבונים בניינים וכוכים ודוחפים לתוכם קברים – גם לא כשהייתה מצוקת קבורה באירופה". לדבריו, יש די אדמה במדינת ישראל כדי לקבור את כל הנפטרים בקבורת שדה, על-פי

  ההלכה, אך הממשלה נמנעת מכך.

   

  המפגינים נשאו שלטים דוגמת "קבורה בקומות היא לא קבורה יהודית" והרב אקסלרוד הסביר כי הרב עובדיה יוסף הוא כמעט היחיד מבין פוסקי ההלכה הנחשבים מכל הדורות המתיר זאת. "גם מנדלסון טעה, ויצאו ממנו הרפורמים", אמר, "אני לא אומר שהרב עובדיה רפורמי, אבל הוא טועה".

   

  הרב אקסלרוד הוסיף כי מצוות קבורה היא החשובה ביותר בתורה, ולכן הוא נזעק למענה: "נהוג תמיד לבקש סליחה מהנפטרים אחרי הקבורה, אבל היום חברא קדישא עושה את זה רגע אחרי שהכניסה אותם לאמבטיית בטון. אוי ואבוי לסליחה שכזו. אני לא מאשים את שר הדתות, כי אני לא מצפה ממנו להיות בקיא בהלכות, אלא את הרבנים שמתירים לעשות את זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים