שתף קטע נבחר

ש"ס נגד חוק צהר: הגישה ערר למליאת הממשלה

יממה לאחר אישור חוק צהר בוועדת השרים, השר מרגי אומר כי הוא מעדיף לקדם את ביטול הרישום האזורי דרך החוק שיזם ח"כ שנלר, לאחר שגם הרב עובדיה הכריע היום כי זה "הרע במיעוטו". את חוק אורלב מגדירים בש"ס "מרחיק לכת מדי"

ש"ס מערערת על אישור חוק "צהר" בוועדת השרים לענייני חקיקה: השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס), הגיש היום (ב') ערר למליאת הממשלה, על תמיכת הקואליציה בחוק לפתיחת אזורי רישום לנישואין של ח"כ פאינה קירשנבאום ("ישראל ביתנו"), וחוק דומה של ח"כ זבולון אורלב ("הבית היהודי"), המתיר בנוסף לכל רב מוסמך לערוך חופה בכל עיר.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מרגי אמר ל-ynet, כי הוא מקווה שהממשלה תדון בערעור כבר בישיבתה הקרובה, ביום ראשון. לדבריו, הוא עומד בהתחייבותו לארגון רבני "צהר" להמשיך ולקדם את ביטול הרישום האזורי, אך מעדיף לעשות זאת באמצעות החוק שיזם ח"כ עתניאל שנלר ("קדימה"), ולא באמצעות אחד משני החוקים שאושרו אתמול (יום א') בוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

לטענתו, החוקים שאושרו אינם לוקחים בחשבון את כל המשמעויות של המהלך. כדוגמה ציין מרגי כי חוק שנלר מבטיח הקמת מאגר ארצי של רישום לנישואין, שאינו קיים כיום, ולדבריו ימנע מצב בו אדם אחד יוכל להינשא בכמה יישובים במקביל, מבלי שהרבנים ברשויות השונות יידעו על כך. לטענת מרגי, החוק של ח"כ קירנשבאום אינו נותן מענה לבעיה זו. "חוק שנלר אמור לתת מענה למצוקת רבני 'צהר', והם אמורים להסתפק בו", אומר השר מרגי.

 

המטרה: לטרפד את חוק אורלב

הבוקר קיימה מועצת הבנות הראשית דיון בחוקים המוצעים לביטול הרישום האזורי, אך בתום הישיבה נמנעה מלנקוט עמדה ברורה בנושא.

 

ל-ynet נודע עוד כי לקראת הישיבה הגיעו השר מרגי והרב הראשי יונה מצגר (המכהן כיו"ר מועצת הרבנות הראשית) אל בית הרב עובדיה יוסף, כדי לקבל את חוות דעתו בנושא. מנהיג ש"ס שמע את הצדדים השונים שהועלו בעד ונגד כל אחד מחוקים המוצעים, והכריע כי אם אין מנוס מפתיחת אזורי הרישום, אזי חוק שנלר הוא בגדר "הרע במיעוטו", ונראה כי ש"ס תוסיף לקדם אותו.

 

גורמים המעורבים בנושא העריכו כי חברי הכנסת קירשנבאום ושנלר מתואמים ביניהם לגבי איחוד החוקים, ומטרת הערעור שהגישה ש"ס היא לטרפד את החוק של אורלב בלבד, שלטענת ש"ס מרחיק לכת יותר מדי, משום שאינו מתייחס רק לרישום האזורי, אלא גם למי שרשאים לערוך את החופות.

 

חוק "צהר" אושר פה-אחד בוועדת השרים, והיה צפוי לעבור לקריאה טרומית בכנסת בתמיכת הקואליציה ביום

רביעי הבא, ולאחר אישורו - לספר החוקים, מהלך שיחתום סופית את הסאגה, שנחשפה לראשונה ב-ynet.

 

הצעת החוק, שהוכנה על-ידי ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), הייתה חלק מהסיכום שאליו הגיעו השר לענייני דת יעקב מרגי ויו"ר צהר הרב דוד סתיו לפני כחודש וחצי. הצעת החוק כבר הייתה אמורה לעלות בוועדת השרים בשבועות האחרונים, אך בכל פעם נידחתה עד להסכמה על ניסוחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנגד לחוק אורלב. השר יעקב מרגי
צילום: אפי שריר
הרב עובדיה תומך. ח"כ עתניאל שנלר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים