שתף קטע נבחר

חוק צהר עובר לכנסת: רישום לנישואים בכל עיר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה פה אחד את הצעת "חוק צהר", לפיה יכול אדם להירשם לנישואים בכל רבנות בארץ. אישור החוק בכנסת יביא לסיום רשמי של משבר מיזם הנישואים של צהר, שעליו פורסם לראשונה ב-ynet

אחרי המשבר הגדול של ארגון "צהר" - הפיתרון נראה באופק הקרוב: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (יום א') את הצעת "חוק צהר", הקובעת כי אדם יוכל להירשם לנישואים בכל רבנות בארץ, ולאו דווקא בזו של מקום מגוריו. אישור ההצעה סולל את דרכה להצבעה בכנסת בתמיכת הקואליציה והכנסת החוק לספר החוקים - מהלך שיחתום סופית את הסאגה, שנחשפה לראשונה ב-ynet.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הצעת החוק, שהוכנה על-ידי ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), הייתה חלק מהסיכום שאליו הגיעו השר לענייני דת יעקב מרגי ויו"ר צהר הרב דוד סתיו לפני כחודש וחצי. הצעת החוק כבר הייתה אמורה לעלות בוועדת השרים בשבועות האחרונים, אך בכל פעם נידחתה עד להסכמה על ניסוחה. היא צפויה לעלות לקריאה טרומית ביום רביעי הבא.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק שאושרה נכתב כי פתיחת אזורי הרישום "תקל על זוגות צעירים להירשם לנישואין, תחסוך להם זמן יקר והוצאות נסיעה מיותרות, וזאת ללא כל עלות מצד המדינה ובלי שתתרחש ירידה ברמת הפיקוח על הנישואין".

 

מ"ישראל ביתנו" נמסר כי הגבלת הרישום לאזור המגורים גורמת לבעיות חריפות, שכן ישנן רבנויות מחמירות אשר אינן מקבלות גיורים צבאיים ומקשות על זוגות אשר הוריהם לא נישאו בארץ, או הם עצמם לא נולדו בארץ. אישור החוק לא רק יאפשר לזוג לבחור את הרבנות שבה הוא יינשא, אלא יצור תחרות על הזוגות, משום שכל זוג שנרשם מכניס 600 שקל לרבנות. כך, רבנויות מחמירות יאבדו זוגות ויאלצו להגמיש את התנאים. 

 

ח״כ קירשנבאום: ״מדובר במהפכה בתחום הנישואין במדינת ישראל. אני מברכת את ועדת השרים לחקיקה על אישור החוק לאחר כל הקשיים בגיבוש ההסכמה סביבו, ומקווה שנוכל להעבירו בקריאה שנייה ושלישית בהקדם האפשרי״. 

 

בצהר הוסיפו: "אנו מאמינים כי החוק יעבור ברוב גדול גם בכנסת, לאחר התמיכה הציבורית הרחבה לה זכינו מהציבור ומרוב סיעות הכנסת".

 

מיזם הנישואים - איך זה התחיל? 

החרב שהונפה מעל מיזם הנישואים של צהר הייתה ביורוקרטית ביסודה. החוק קובע כי רישום הנישואים בישראל הוא אזורי, ולכן בני זוג חייבים להירשם באמצעות הרבנות המקומית שבתחום שיפוט מקום מגוריו של החתן או הכלה לעתיד. מאז קום המדינה התירה הרבנות הראשית לכמה בתי דין

פרטיים (בד"צים) – תחילה של העדה החרדית, ולאחר מכן של קהילות חרדיות נוספות - לרשום בעצמם לנישואים, תוך שהיא רואה בכל אחד מהם סניף של הרבנות במקום מושבו.

  

עם השנים התרחבה התופעה והפכה לתעשייה משגשגת, והבד"צים החלו לאפשר רישום של כל בני זוג – גם אם אינם גרים בתחום שיפוטה של הרבנות שאליה מסונף בית הדין. הדבר מנוגד לחוק, אך ברבנות הראשית ובמשרד הדתות העלימו עין מכך.

  

לפני כשנתיים החלו גם רבני "צהר" לנהל רישום נישואים במתכונת זו, כסניף של הרבנות בשוהם – שם מכהן הרב סתיו כרב המקומי. ב"צהר" הסבירו כי זוגות חילונים רבים אינם מסתפקים בכך שרבני הארגון יערכו את החופה בחתונתם, אלא מבקשים להינשא בלא שיידרש מהם כל מגע עם הממסד הרבני הרשמי, ולכן לא היה מנוס מאימוץ שיטת הבד"צים. גם במקרה זה העלימה הרבנות עין עד לפני כחודשיים, מה שהוביל לפרוץ המשבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פאינה קירשנבאום
צילום: נועם מושקוביץ
הרב דוד סתיו. יו"ר צהר
צילום: גבי מנשה
השר יעקב מרגי
צילום: אפי שריר
מומלצים