שתף קטע נבחר

רה"מ במחנה אפרים: האלימות - כתם על המדינה

נתניהו, ברק וגנץ הדליקו נר ראשון של חנוכה במחנה שאליו פלשו מתפרעים בשבוע שעבר. "שמחתי לראות שמנהיגיו יצאו וגינו את התופעה הזו. אנו צריכים לעשות יד אחת נגד התופעה הקיצונית הזו ולמחוק את הכתם הזה", אמר ראש הממשלה

ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל והקצינים הבכירים בפיקוד מרכז הדליקו הערב (יום ג') נר ראשון של חנוכה עם חיילי בסיס החטיבה המרחבית אפרים, שבוע בדיוק לאחר התקרית הקשה, שבמהלכה פרצו פעילי ימין קיצוני לבסיס ופצעו את מפקד החטיבה וסגנו.

 

עוד בנושא "תג מחיר":

 

עוד בחדשות ynet:

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לחיילי החטיבה כי התקרית הוא בבחינת כתם על שלטון החוק ועל המתנחלים ויש למחוק אותו: "אם תיקחו את החולצה הלבנה ביותר ותשימו עליה כתם אחד אז כל החולצה מוכתמת. כאן יש הכתמה של מדינת ישראל כמדינה שומרת חוק ויש כאן גם הכתמה של ציבור המתיישבים. שמחתי לראות שמנהיגיו יצאו וגינו את התופעה הזו. אנו צריכים לעשות יד אחת נגד התופעה הקיצונית הזו ולמחוק את הכתם הזה".  

 

לדבריו, "יש סיבה למה הצמרת הביטחונית של המדינה נמצאת כאן היום. קרה כאן אירוע חמור ביותר. צריך להגיד את זה בצורה החדה ביותר. הרימו יד וסלע על מפקדי צה"ל וחדרו לבסיס צה"ל בנוסף לפגיעה באנשים חפים מפשע".

 

הוא גינה את אירועי "תג מחיר" ואמר כי "אנו לא יכולים לקבל פגיעה לא במסגדים, לא בשוטרים וחיילים ולא בחפים מפשע. זה יכול לקרות, אבל אם זה קורה אנו צריכים לפעול במלוא הסמכות כנגד הפורעים ואנו נעשה את זה ביתר שאת". ראש הממשלה הודה כי הצבא נמצא במצב לא פשוט שבו עליו לדאוג לביטחון השוטף ובד בבד גם להגן על עצמו מפני "ההתקפות והפורענות הזו".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס אף הוא לנושא והודה לחיילי החטיבה על "מסירותם הגבוהה". לדבריו, "אנחנו יודעים שהיו אירועים מאוד חמורים בשבוע שעבר. יש כאן חובה שלנו להמשיך ולהגן על האזרחים, ולהמשיך לבצע את תפקידנו".

 

באו להדליק נר עם החיילים. נתניהו וברק  (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
באו להדליק נר עם החיילים. נתניהו וברק (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

שר הביטחון אהוד ברק התייחס אף הוא לנושא ואמר כי "קבוצה קטנה של אנשים קיצוניים מנסה לערער את הריבונות. אנו נפעל בכל כוחנו עם כל רשויות אכיפת החוק במדינה כדי להביא לכך שעם כל המחלוקות, שמותר שיהיו בתוכנו, שום אדם לא ירים את ידו מול שוטר או חייל".

 

לדברי ברק, "דמוקרטיה צריכה לדעת להגן על עצמה ואנו נדע להגן על עצמנו כנגד כל מי שינסה להרים את ידו ולאיים על כך. 99.9% מההתיישבות שומרת חוק, אנו חייבים להגן עליהם ולהגן על הפלסטינאים שניתנים לשליטתנו. יש לנו גם הרבה אתגרים אחרים אבל עליהם אנו לא מדברים היום, יהיה לכך עוד זמן".   
 

ברק: "טרור מתוצרת עצמית"

לאחר האירוע השיב השר ברק לשאלות עיתונאים ואמר כי מבחינתו מדובר בפעילות טרור. "ההתנהגות העבריינית היא בעיניי טרור מתוצרת עצמית וחובתנו לעשות כל מה שצריך כולל תקנות לשעת חירום וענישה".

 

לדבריו, "זה אתגר לכל המערכת ולשוטרים ולחיילים שנמצאים פה וזה חבל מאוד שיש קבוצות קיצוניות גם אם מבודדות שפועלת כדי להסיט את צה"ל. אני חשבתי שאפשר לקבוע שההתנהגות הזו היא שוות ערך לקבוצות טרור. אני שמח לראות שהנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון נוקטת עמדה ברורה שמגנה אותם. צריך לעשות סוף לתופעה הזו שמאיימת על הדמוקרטיה הישראלית".

 

"חובה להמשיך ולהגן על האזרחים" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"חובה להמשיך ולהגן על האזרחים"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

 

שר הביטחון גם נשאל על דברי עמיתו האמריקני, לאון פאנטה, שצפה כי בתוך שנה תוכל איראן לייצר פצצה גרעינית. "בינינו לבין ארצות-הברית יש הבנה עמוקה על תמונות המודיעין ואחידות בעמדה שאיראן גרעינית היא בלתי קבילה ושיש לעשות את מה שנדרש כדי למנוע ממנה להיות מדינה גרעינית".

 

לדברי שר הביטחון, כרגע זה עדיין זמן לדיפלומטיה וסנקציות קשות מאוד. "ארצות הברית עומדת לצד ישראל כפי שהיא לא עמדה הרבה שנים,

ואנו מאוד מאוד מוקירים ומעריכים זאת".

 

בנוגע להסכם המתגבש בנוגע למאחז רמת גלעד ציין ברק כי "אני לא יודע שהושג. יש מגעים עם המתיישבים שמנהל השר בני בגין. אנו נשמח לעשות את הדברים בלי שנצרך לעשות בכוח, אבל עמדת המדינה ידועה: אין דרך להמשיך ולהתיישב על קרקע פרטית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"למחוק את הכתם". נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים