שתף קטע נבחר

מתח שיא בדמשק: אסד סירב להיפגש עם משעל

"אל-חיאת" משרטט את מהלכיו של מנהיג חמאס בחיפוש אחר בית חדש, על רקע המהומות בסוריה. משעל ניסה לדחוף לרפורמות ועירב גם את נסראללה, שלא הצליח לשכנע את אסד לקיים פסגה משולשת. בינתיים כל צמרת חמאס נטשה - גם הסגן אבו מרזוק - והלחץ מאיראן חונק את עזה

מרבית סמלי חמאס עזבו את דמשק והיחסים בין הנהגת התנועה לבין המשטר הסורי הגיעו למתיחות שיא בשל המהומות במדינה. כך מדווח הבוקר (יום ד') העיתון "אל-חיאת" מפי גורם איסלאמי. לטענת הגורם, אסד סירב להיפגש עם משעל, לאחר שקרא לו לבצע רפורמות בעקבות הטבח בעם הסורי, וגם ניסיונות התיווך של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה עלו בתוהו. 

 

עוד בחדשות ynet:

 

הגורם ציין כי למעט ראש הלשכה המדינית חאלד משעל, הנהגת התנועה עזבה את סוריה למספר מדינות. לדבריו, סגנו של משעל, מוסא אבו מרזוק, עזב את דמשק לעמאן. לדברי הגורם, ירדן הסכימה לקבל את אבו מרזוק אחרי שהציבה לו תנאי כי הוא לא יקיים בשטחה פעילות פוליטית או הסברתית. כזכור, הנהגת חמאס סולקה מירדן לפני עשור והתמקמה בסוריה.

 

נסראללה נפגש עם אסד, משעל נותר בחוץ (צילום: AP) (צילום: AP)
נסראללה נפגש עם אסד, משעל נותר בחוץ(צילום: AP)
 

לטענת העיתון היוצא לאור בלונדון, משעל עדיין לא עזב את סוריה באופן רשמי, אך מאחורי הקלעים מנהלת קטאר מגעים עם מספר מדינות, בראשן ירדן, כדי שיסכימו לארח אותו בשטחן. לפי הדיווח, השיחות שמנהלת הנהגת קטאר עם ירדן מוגדרות חיוביות וייתכן שהוא יתקבל שם, אך יהיה עליו לעמוד בתנאים מגבילים בנוגע לפעילותו.

 

באשר לשורשי המתיחות בין דמשק לחמאס, ציין הגורם כי היא החלה עוד לפני תחילת המהומות בסוריה. לדבריו, עם תחילת "האביב הערבי" הגיש משעל לנשיא סוריה בשאר אסד הצעה לבצע רפורמות במדינה כצעד מנע לאפשרות שהמהומות יגלשו גם לסוריה. אחרי שהחלו המהומות בדרעא, נפגש משעל עם בכירים בהנהגה הפוליטית והצבאית של סוריה והדגיש בפניהם את הצורך להסדיר את העניין ולהעניש את האחראים להריגות. הם יעצו לו לפנות בעניין ישירות לאסד. משעל ניסה לקבוע פגישה עם הנשיא הסורי, אך לא נענה.

 

הפגישה עם נסראללה, הכעס של איראן

הגורם ציין כי בעקבות זאת נסע משעל ללבנון ונפגש באופן חשאי עם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ודרש ממנו להתערב ולייעץ לאסד להגיב באופן מיידי לדרישות המפגינים. הוא הדגיש בפניו כי חמאס אינה יכולה לעמוד לצדה של הנהגת סוריה בצל מרחץ הדמים שמתבצע שם.

 

נסראללה, כך טוען הגורם, השיב למשעל כי יבקש לקיים מפגש משולש, שניהם והנשיא אסד, אולם הנשיא הסורי החליט להיפגש רק עם נסראללה. לפני הפגישה עם אסד, הבטיח נסראללה למשעל כי הוא ייפגש איתו לאחריה ויעדכן אותו על תוכנה, אך גם נסראללה עזב את דמשק מבלי שנפגש עם משעל. זמן מה מאוחר יותר שלח נסראללה אל משעל משלחת שמסרה לו כי הוא העביר את האיגרת שלו לנשיא אסד.

 

הגורם ציין כי גם איראן התערבה כדי להפעיל לחץ על חמאס, והשעתה בתגובה את הסיוע הכספי החודשי שלה לתנועה, דבר שהוביל למשבר פיננסי ברצועת עזה. הגורם ציין כי ככל הנראה אחת ממדינות המפרץ, שאת שמה הוא לא ציין, היא זו שמעבירה כעת כסף לחמאס בשל הפסקת הסיוע האיראני. הוא הוסיף כי חיזבאללה שקל אף הוא להתרחק מהמשטר הסורי בשל הטבח שמבצע אסד, אולם לחץ כבד מצד איראן הוביל לכך שתנועת חיזבאללה הודיעה כי היא עומדת לצדו של אסד.

 

בתוך כך, אמור היום משעל להיפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בקהיר. השניים צפויים לדון ביישום הסכם הפיוס הפנים פלסטיני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד לא סופר אותו. חאלד משעל
צילום: רויטרס
סגר את ברז המזומנים. עלי חמינאי
צילום: רויטרס
מומלצים