שתף קטע נבחר

בנו של הרב עובדיה: מותר לשבת ליד אשה

הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ובנו של מנהיג ש"ס, מצטרף למגנים את תופעת קווי המהדרין בתחבורה הציבורית. הוא כינה חרדי שהעיר לנוסעת "טיפש", והוסיף: "זו חוצפה, זה חוסר הבנה מינימאלי... זו טיפשות, זה לא נובע מתוך יראת שמים"

"פוסק הדור" הספרדי, הרב עובדיה יוסף, עוד לא התייחס בפומבי לסאגת "הדרת הנשים" - אך היום עושה זאת בנו, רב העיר חולון אברהם יוסף, שתוקף את תופעת "קווי המהדרין " בתחבורה הציבורית. "באישה זרה אין שום הרחקה", טען נגד מצדדי ההפרדה המגדרית באוטובוסים. "חוץ מנגיעה, חוץ מהסתכלות, חוץ מלהריח בריח טוב שאולי היא שמה על עצמה - שום דבר אחר לא אמור לעניין אותנו".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בראיון לרדיו "קול ברמה", הסביר הרב יוסף כי לדעתו במפגש עם אישה במרחב הציבורי "אנחנו אמורים להתעלם, להוריד את המשקפיים, להוריד את העיניים". לדבריו, "החסידוּת (חומרה שאינה מחויבת ההלכה, ק"נ) - תשמור אותה בארבע אמותיך. לצערנו כל חסידות כזו גוררת בעקבותיה עליהום כזה, ואנחנו אחר כך לא מבינים מאיפה זה בא לנו". 

המראיין, מרדכי לביא, סיפר בשידור על אדם חרדי שגער באישה עיוורת שישבה בחלקו הקדמי של האוטובוס, והרב יוסף הגיב: "הוא טיפש, וטיפשים יש לצערנו הרב בערימות... אם לא נוח לו - שיקום ויילך... זו חוצפה, זה חוסר הבנה מינימאלי... זו טיפשות, זה לא נובע מתוך יראת שמים... על עודף יראת שמים נאמר 'אל תהי חסיד הרבה'".

 

"לא שאלו את גדולי התורה"

על הציבור החרדי המאמץ אורח חיים מחמיר זה, אמר הרב יוסף: "יש דברים שנהיו פופולאריים, שאינם נוגעים להלכה. יש דברים שנעשו בדור האחרון, שאני לא בטוח ששאלו דעת גדולי התורה... לא זו הייתה הדרך שלנו מאז ומעולם". עם זאת הדגיש כי אינו יודע אם אביו, הרב עובדיה יוסף, חתם על מכתב תמיכה ב"קווי המהדרין".

 

בהמשך הבהיר הרב יוסף: "אני לא יוצא נגד, חס ושלום. אני לא מתכוון להיות פופולארי בצד החילוני, אבל גם לא להיות פופולארי בצד החרדי".

 

הרב תקף את התקשורת על העיסוק המוגבר בסוגיה ואמר: "אתה לא יודע כמה הטלוויזיה וכמה הרדיו הלא יהודי, ואני בכוונה מדגיש - לא יהודי, מלבים אש של שנאה, ובתוך הציבור שואלים שאלות כדי פשוט להבין את מה שהם ראו או שמעו יום קודם... לא חושב שאני אמור להתייחס לכל הסתה, לכל איזה איש פרוע בנפשו... אנחנו לא נעשה את העבודה של הקדוש ברוך הוא".

 

גם הרבנים הראשיים התנגדו

בתחילת השבוע התבטאו הרבנים הראשיים בחריפות נגד "קווי המהדרין". בעקבות הניסיון להעביר נוסעת בקו 451 לספסלים האחוריים של האוטובוס, אמר הרב יונה מצגר כי לציבור החרדי אין זכות לכפות את דעתו על שאר האוכלוסייה. אנחנו לא יכולים להיות 'בעלי-בתים' על כל העולם. זו לא מדינה של הציבור החרדי", והוסיף כי אם אנחנו רוצים שתהיה לנו הפרדה, זה לגיטימי מאוד שנקים חברת אוטובוסים מיוחדת לקווים מסוימים, ואז נהיה ה'בעלי-בתים'. אך כל עוד הם משלמים כמונו, וזו חברה ציבורית שלא משרתת רק ציבור חרדי - מה נעשה?"

 

מלשכתו של הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, נמסר ל-ynet כי "אדם יכול להחמיר על עצמו, אך לא על אחרים.

אם החרדים רוצים להחמיר לעצמם באוטובוסים שלהם, שיחמירו. אבל לכפות על אנשים אחרים זה לא שייך".

 

לאחר מאבק ארוך, קבע בג"ץ לפני כעשרה חודשים כי הפרדה בין גברים ונשים באוטובוסים תהפוך להסדר-קבע, אך ורק בתנאי של הסכמה. בישיבה מיוחדת של ועדת השרים למעמד האשה בשבוע שעבר, בעקבות גל "הדרת הנשים" – יצאה הנחיה למשרד התחבורה להקים ולפרסם "קו חם" לפנייות נשים המותקפות ומוטרדות בתחבורה הציבורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אל תהי חסיד הרבה". הרב אברהם יוסף
צילום: קובי קואנקס
קו מהדרין
צילום: עטא עוויסאת
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים