שתף קטע נבחר

התובע של אולמרט: "למה מזומנים בתיק שחור?"

בסיכומי התביעה בפרשת טלנסקי טענה הפרקליטות שאולמרט ידע על ניהול קופת המזומנים אצל אורי מסר. השופטת הביעה תמיהה: איך חקירה של ראש ממשלה לא הוקלטה? יועץ התקשורת של אולמרט: "התובע מתעלם מהוכחות"

משפט אולמרט מתקרב לסופו, והיום (ב') החל בבית המשפט המחוזי בירושלים שלב סיכומי התביעה בכל הנוגע לפרשת טלנסקי. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו שולה זקן נאשמים שפעלו שלא כדין בקבלת תרומות מאיש העסקים האמריקני. התובע, עו"ד אורי קורב, האשים היום את חלק מעדי ההגנה בעדות שקר בבית המשפט.

 

עוד חדשות ב-ynet:

שלט "מרוכך" בבית שמש: נשים, לא להתעכב כאן

אופנוען נפצע בהופעת קרקס: פחדתי מאוד

ריבלין: לא נתכופף ולא נתכחש לשואת הארמנים

 

"העובדה שההגנה נדרשת ונצרכת לעדי שקר באולם, אומרת משהו על ההגנה, ולא משהו טוב", טען קורב, והתייחס לעדויות בנוגע לאישום נגד זקן, לפיו האזינה ללא רשות לשיחותיו של אולמרט. "עדויות שכל תכליתן הייתה להעיד אי אמת, הן יצרו רשת מלאה חורים במקום שמיכה שגרסת הנאשמת תסתתר בתוכה.

 

אולמרט וזקן (צילום ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט וזקן (צילום ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)
 

"היו עדים נוספים שהאמת לא הייתה נר לרגליהם, ולמרבה הצער והמבוכה גם חלקים מעדות רענן דינור שנקלע לסיטואציה בלתי אפשרית ולא נעימה וכשל על הדוכן", אמר קורב. דינור, שהיה מנכ"ל המשרדים שבראשיהם עמד אולמרט, טען בעדות ש"הייתה אפרכסת נוספת, היה ברור שמאזינים", וסיפר שההאזנות בלשכת ראש העיר החלו בימי טדי קולק.

 

"תיאור כוזב למבקר"

קורב האשים שוב גם את אולמרט באי אמירת אמת: "ראיה נוספת היא שלל הכזבים של הנאשם במשטרה וכאן בבית המשפט, המחזקים את ראיות התביעה נגדו", הטיח קורב. "מעולם בכל תקופת כהונת הנאשם לא הועברו ל(אורי) מסר כספים בצ'ק. רק במזומן. העובדה שזה רק מזומן אומרת משהו. בחקירתו לא נטען כלפי מסר שהדברים לא נכונים. בוודאי לא כפי שאדם חייב לטעון.

 

עו"ד קורב (ארכיון) (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
עו"ד קורב (ארכיון)(צילום: נועם מושקוביץ)
 

"האירועים מסביבתו של הנאשם נלקחים כמו מסיפורים אחרים", המשיך התובע. "הנאשם מקבל כספים במזומן בתיק שחור. אנחנו יודעים שיש דברים כאלה אבל אנחנו לא רגילים לראות אותם. הנאשם - שר וראש ממשלה - מנהל באמצעות עוזריו אופרציה נסתרת של החזקה של מזומנים ללא תיעוד, תוך מתן תיאור כוזב למבקר המדינה. החסרונות בהחזקת כסף במזומן ידועים, ולא יעלה על הדעת שמסר הוא שלקח החלטה כזו על דעת עצמו".

 

אולמרט רמז בעדותו שעורך דינו וחברו בעבר אורי מסר ניהל עבורו את הכספים, ללא התערבותו. "כסף בכספת זה מסוכן. זה לא כסף בבנק וזה לא החלטה שמסר קיבל על דעת עצמו. מדובר על מאות אלפי דולרים. ההיגיון של הדברים מתיישב רק עם גרסתו של מסר ולא עם גרסת הנאשם. איש לא טען בפניו - לא נכון! לא אמרו לך להחזיק במזומן". קורב אף התייחס לשתיקתה של זקן ואמר כי זו מחזקת את ראיות התביעה נגדה.

 

השופטים תמהים

במהלך הדיון ביקרה נשיאת בית המשפט המחוזי, מוסיה ארד, את העובדה שחקירתו הראשונה של אולמרט באפריל 2008 לא הוקלטה. "לכאורה זה לא בסדר שחלק מהחקירות לא הוקלטו", אמרה לקורב. "זה מעורר אצלי תמיהה, בחקירה של ראש ממשלה הייתי מצפה שכן יקליטו. עובדה שבשלב מסוים התעשתו החוקרים והדברים הוקלטו". התובע ענה: "אנחנו לא חושבים שנפל בזה פגם. אנחנו לא חושבים שיש חובה להקליט חקירות של ראש ממשלה".

 

השופטים הקשו על קורב גם בנוגע לכסף שנשמר בכספת לטענת התביעה, ולא נועד לשימוש פוליטי. קורב טען: "לא הובאו פה ראיות לשימושים פוליטיים. הובאו התחכמויות לשימושים פוליטיים בסכומים מזעריים. כל העסק הזה הוא עסק של הסתרה".

 

ארד שאלה: "אם רוצים להשתמש בזה לשימושים פרטיים, למה לתת את זה למסר"? וקורב השיב: "יש הרבה סיבות, אולי אפילו כי למסר היתה כספת. הוא מעין 'רץ קנקן', כשאדם לא רוצה להחזיק את הכסף. זה לא דבר שאתה רוצה להיות קרוב אליו". הוא הוסיף: "אנחנו יודעים איך הוא מחזיק כספים פוליטיים. איפה ה-150 אלף דולר? אני מתעלם מהגרסא המופרכת של הנאשם כאילו הכסף נגוז".

 

"הוכח שעדות טלנסקי שווה לאפס"

 יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר היום ש"כנראה שלפרקליטות היה נוח מאוד אם לא היו בוחנים כלל את כתב האישום, אם לא היה מתקיים משפט, לא היו נדרשות הוכחות כלשהן,

 ועובדות היו נשארות בגדר המלצה בלבד, שכן אין כל קשר בין הסיכומים של קורב היום לבין מה שהוכח בפועל בבית המשפט.

 

"הפרקליטות נצמדת שוב לגרסה שלה בכתב האישום כאילו לא היה משפט, כאילו לא הוכח כבר שעדותו של טלנסקי שווה לאפס, וכאילו לא הוכח כבר כי טלנסקי שולף שלל גרסאות כיד הדמיון הטובה בהתאם לנסיבות ובהתאם למי שחוקר אותו. קורב מתעלם גם מחוות הדעת הברורה של שר המשפטים ומעדותו שאינה משתמעת לשתי פנים של אורי מסר כי מדובר היה בכספים פוליטיים וכי אין כל פסול בקבלתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. תרם
צילום: גיל יוחנן
מסר. קיבל במזומן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים