שתף קטע נבחר

נעמה אירחה חרדים, העירייה רוצה "לגדוע הרוע"

משפחתה של בת ה-8, שהפכה בעל כורחה לסמל המאבק נגד הדרת נשים בבית שמש, אירחה חרדים שהביעו צער על האירועים האחרונים. "הם לא קיצונים ולא חרדים, הם בריונים", אמר אחד מהם. המשפחה לא קיבלה את ראש העיר: "יש בנו הרבה כעס"

נעמה מרגוליס, הילדה בת ה-8 שהפכה לסמל המאבק נגד הדרת נשים בעיר בית שמש, אירחה הערב (יום ב') בביתה תושבים מהקהילה החרדית, המבקשת ליישר עמה את ההדורים. קודם לכן השתתפו גם פעילים פוליטיים בטקס הדלקת נרות בבית המשפחה. ראש העיר לא השתתף, לאחר שהמשפחה סירבה לקבלו.

 

אי-שקט בבית שמש - כותרות נוספות ב-ynet:

התפרעויות בבית שמש: שוטר נפצע בראשו מאבן

שלט "מרוכך": "נשים, לא להתעכב"

נתלו מחדש שלטי ההדרה, חרדים התפרעו: "נאצים"

בכירי החרדים בבית שמש: נשים מדירות את עצמן

 

"אני מלמדת את הילדים שלי לקרוא לאנשים האלה אנשים קיצוניים, כי זה מה שהם", אמרה הדסה מרגוליס במפגש עם התושבים החרדים. היא הודתה לכל מי שבא להביע תמיכה: "חשוב שכולם ייצאו החוצה ויראו מה קורה. רוב החרדים הם כמונו, אבל אלו הם קיצונים".

 

את העירייה ייצג במפגש חבר מועצת העיר, אלי פרידמן, שאמר כי גם ראש העיר רוצה "לגדוע את הרוע", לדבריו. "אנחנו רוצים שהמשטרה תפעל ביד קשה, זה מה שלוקה בחסר בבית שמש". תושב העיר, אביחי פוגל, אמר: "הם לא קיצונים ולא חרדים, הם בריונים. זו קבוצה שמונה מספר מועט של אנשים, שמטילים פחד על כל תושבי בית שמש. אם מוותרים על הדברים הקטנים זו נהפכת לאלימות גדולה".

 

גם ראש העיר, משה אבוטבול, הגיע קודם לכן לבית משפחת מרגוליס ללא הזמנה - לאחר שהוריה של נעמה דחו את בקשתו להצטרף להדלקת הנרות - וגילה כי בני המשפחה אינם. "יש בי הרבה כעס", הסבירה הדסה מרגוליס את סירובה, "אני לא מוכנה לקבל את ראש העיר, בטח שלא מול מצלמות".

 

ראש העיר אבוטבול אמר לאחר מכן: "הגעתי כדי להביע צער וכדי להעביר מסר של פיוס ואפס סובלנות כלפי אלימות. צר לי שגורמים פוליטיים ואינטרסנטים מנעו זאת בעדי ושהדברים הגיעו לרמה כזאת".

 

כעבור זמן קצר הגיע למקום ח"כ הרב חיים אמסלם, וקיים עם בני המשפחה טקס הדלקת נרות. "המאבק נגד ההקצנה הוא משותף, אין התפייסות עם האנשים הללו", אמר, "התשובה שלנו היא להוסיף ולהרבות באהבת חינם. אני לא רוצה לחיות בטהרן, באתי במסר של שפיות", הוסיף. "רוב הציבור החרדי הוא ציבור שפוי אבל שותק, אנחנו רוצים שמשטרת ישראל תעשה את מה שצריך לעשות".

 

עימותים בבית שמש, היום. "שהמשטרה תפעיל יד קשה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים בבית שמש, היום. "שהמשטרה תפעיל יד קשה"(צילום: AFP)

 

בניסיון להילחם בקיצונים שמשפילים נשים וילדות, הודיעו עיריית בית שמש והמשטרה שיוצבו בין 300 ל-400 מצלמות אבטחה ברחבי העיר. לפי התוכנית, כמה מהמצלמות יוצבו סמוך לבית

הספר "אורות", שבו לומדת מרגוליס. לשכונה הבעייתית של הפלג החרדי הקיצוני הגיעו צוותי צילום, והיום הותקפו שוב שניים מהם: צוות של ערוץ 10, שצילם את הממונה על החינוך והרווחה בעירייה, ריצ'רד פרס, וצוות של ערוץ 2 - לעברו יידה אחד התושבים ביצים. גם צלם עיתונות הותקף במקום. המשטרה עצרה שלושה חשודים בתקיפה.

 

דובר העירייה, מתי רוזנצווייג, הדגיש מוקדם יותר כי "ראש העיר פועל כל העת להרגיע את הרוחות ולגשר בין הפלגים והקבוצות השונות בעיר. מטרת ביקורו של ראש העיר הייתה להביע הזדהות מוחלטת עם מצוקתה של נעמה וגינוי חריף וחד משמעי לפעולות האלימות מצד הסיקריקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה מרגוליס
שלט בבית שמש הקורא ללבוש צנוע לנשים
צילום: רויטרס
מומלצים