שתף קטע נבחר

הנאשם בהטרדת החיילת: רבים מקללים ו"מבזים"

שלמה פוקס, הנאשם שקילל את החיילת בירושלים, ערער לבית המשפט המחוזי, וטען כי קללה כלפי אישה איננה הטרדה מינית. השופטת קיבלה חלקית את ערעורו והפחיתה את הסכום אותו יידרש להפקיד מ-20 אלף שקלים ל-5,000. הוא ישתחרר היום

האם הקללה "פרוצה" שהופנתה אל החיילת באוטובוס היא הטרדה מינית? שלמה פוקס (44), הנאשם בהטרדה מינית של החיילת דורון מטלון, שאותה כינה "פרוצה", משום שלא שעתה לדרישתו לעבור לחלק האחורי של האוטובוס, טוען ש"מדי יום מושמעים במרחב הציבורי והפרטי בישראל ביטויים לא נאים, כולל אפילו כאלה שניתן לכנותם 'מבזים', ורבים מהם מושמעים על רקע מיניותו של האדם. לעולם אין מועמדים המקללים לדין פלילי, ובדין". הדברים הללו כתובים בערעור שהגיש הבוקר (יום ו') לבית המשפט המחוזי בירושלים על תנאי שחרורו.

  

עוד בנושא הדרת נשים ב-ynet:

 

שופטת בית המשפט המחוזי, גילה שטייניץ, קיבלה חלקית את ערעורו והפחיתה את הסכום אותו יידרש להפקיד מ-20 אלף שקלים ל-5,000 שקלים. בעקבות זאת, צפוי פוקס להשתחרר היום לביתו. בצאתו מהדיון, אמר פוקס ל-ynet: "המשטרה עושה שימוש בהליך הפלילי כדי להפריע לחרדים לחיות את חייהם. אני מסרב לדבר על המקרה שהיה, לא נותנים לנו לחיות כמו שאנו רוצים בצורה נורמאלית".

 

כולם מקללים. החיילת דורון מטלון לאחר האירוע  (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
כולם מקללים. החיילת דורון מטלון לאחר האירוע (צילום: עטא עוויסאת)

 

פוקס טען בערעור שהגיש באמצעות עורכי דינו יאיר נהוראי ואיתן להמן, כי קללה כלפי אישה, "אף אם ראויה היא לגנאי מוסרי בחברה ליברלית, אינה מקימה עבירה פלילית של הטרדה מינית". עוד טען כי ההחלטה להעמידו לדין אך ורק על רקע תחושה לא מבוססת עובדתית, כאילו מדובר ב"תופעה מתגברת והולכת" אינה מקובלת, "ואין יסוד סביר להניח כי בית המשפט, שידון בתיק העיקרי, לא יזכה את העורר, הן בשל הגנת זוטי דברים, והן בשל הגנה מן הצדק".

 

עורכי דינו של פוקס מסתמכים על הנחיות היועץ המשפטי, הנוגעות לחופש הביטוי, שקבע שאין להגיש כתבי אישום בנושא חוק איסור לשון הרע, פרט למקרים חריגים ביותר "דומה שהנחיות היועץ המשפטי עצמו נשכחו על ידו על רקע העבירה התקשורתית. זה בדיוק המקרה בו יש להגן על המיעוט ולא על הרוב שידע עד היום להבליג היטב על התבטאויות קשות מאלה" נטען בערעור.

 

לטענת פוקס, אב ל-12 ילדים מירושלים, גם אם הביטוי בו השתמש אינו נעים לאוזן לא צריך לעצור אותו בשל כך והוא לא מסוכן לביטחונו של הציבור.

 

"אין צורך בתנאים דרקוניים של מעצר בית"

לבית משפט השלום, קבע פוקס, לא הייתה תשתית עובדתית לקבוע כי מדובר בתופעה המתגברת ומתרחבת. הפרקליטים טוענים כי למרבה הצער, גם המשטרה הושפעה ככל הנראה מהרוחות המנשבות כאשר ביקשה את הרחקתו של פוקס מבית שמש, "לפוקס אין כל קשר לבית שמש והכנסתה של העיר בית שמש לבקשה היא פעולה לא נאותה שמהותה ועיקרה לנסות לקשור את עניינו של פוקס עם סיפורה הנוגע ללב של נעמה מרגוליס בת השמונה".

 

לדבריהם, "בית המשפט העליון כבר פסק כי יש לנקוט בפרשנות מצמצמת במיוחד כאשר יש חשש לפגיעה בחופש הביטוי, ואין לנקוט בגישה נורמטיבית חדשה בהעדר תשתית ברורה ומוכחת".

 

לבסוף טוענים עורכי הדין כי פוקס הוא אדם חסר כל והפקדה בסכום 20 אלף שקלים, שקבע בית משפט השלום, היא הפקדה גבוהה ביותר וקיים חשש אמיתי שהסכום שנקבע יסכל את שחרורו. "אין צורך בתנאים דרקוניים של מעצר בית מלא או חלקי",

במיוחד כאשר פוקס צריך ללוות את ילדיו למוסדות החינוך, טענו. כאמור, בית המשפט קיבל חלקית את הטענה והפחית את הסכום.

 

בהליך זריז הגישה התביעה המשטרתית אתמול כתב אישום נגד פוקס בעבירה של הטרדה מינית, יום לאחר התקרית שאירעה בקו 49 א' בירושלים. לאחר שפקחי אגד ביקשו מהנוסעים להסדיר את התשלום עם הנהג, מצאה עצמה החיילת בקדמת האוטובוס. לפי כתב האישום, פוקס צעק עליה "פרוצה, פרוצה, פרוצה. אין לך כבוד, את עומדת בין אברכים וזו בושה". הסדרנים עיכבו את פוקס עד להגעת המשטרה והוא נעצר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממתי מקללים מועמדים לדין. שלמה פוקס
צילום: גיל יוחנן
צילום: שלומי כהן
להגן על המיעוט. עו"ד יאיר נהוראי
צילום: שלומי כהן
אין לפוקס קשר לבית שמש. עו"ד איתן להמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים