שתף קטע נבחר

ברק: ארה"ב נחלשת, אבל האיראנים בלחץ

ברקע הוויכוח על התקציב שר הביטחון ביקש "משאבים". לדבריו הקשרים עם ארה"ב חזקים מתמיד, אבל יש סדקים בהגמוניה שלה באזור. וכמה זמן נשאר לאסד?

ביום שבו איראן שיגרה טילים ארוכי טווח בשיא התרגיל במפרץ הפרסי, שר הביטחון, אהוד ברק, טען שהלחץ בטהרן גובר. בסקירה בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר היום (ב') ברק שהכוח שמקרינה ארצות-הברית באזור נפגע, אך הדגיש את השותפות האסטרטגית ואת העובדה ששתי המדינות "רואות כיום כמעט באופן זהה את תמונת המודיעין באיראן". על המחשבה המשותפת לגבי הפתרונות האפשריים לתוכנית הגרעין הוא לא דיבר.

 

עוד בנושא הגרעין האיראני ב-ynet:

 

עוד בחדשות ynet:

 

המשבר הכלכלי בארה"ב ו"השולחן העמוס" בנושאי פנים, אמר ברק, פוגעים ביכולת ובנכונות של ארה"ב להקרין עוצמה. "לפיכך, יש סדקים בדומיננטיות ובהגמוניה שלה באזור. יחד עם זאת ארה"ב הייתה ועודנה מעצמת העל היחידה".

 

בסקירתו בפני חברי הוועדה ציין שר הביטחון כי אירועי "האביב הערבי" משפיעים על המשטר האיראני. "איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה והחשש לאובדן הקשר האסטרטגי עם דמשק, כמו גם האפשרות להשלכות אפשריות בזירה הפנימית - התגברות גורמי מחאה שיצאו מכלל שליטה".

 

"איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה"(צילום: רויטרס)
 

לדברי שר הביטחון, איראן חותרת להשגת נשק גרעיני "והתוכנית מתקדמת חרף הקשיים, קרי הסנקציות, המשבר הכלכלי החמור ולחצים חיצוניים גוברים כמו דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". לדבריו, יש הכבדה של הסנקציות, "אבל הסיכוי להבשלת 'סנקציות משתקות' - נמוך. מנגד, מתקיים תהליך של הגברת לחץ בכל הקשור למגזר הנפט ועל הבנק המרכזי והתבטאויותיהם של שר ההגנה והרמטכ"ל האמריקנים בהחלט מעלות את רף הלחץ באיראן".

 

"משטר אסד מתקרב לקץ שלטונו"

בכל הקשור לסוריה, ברק - שכבר אמר לפני כמה שבועות שלאסד נותרו כמה שבועות - ציין כי מצבה של משפחת אסד הולך ומחריף, עקב "שילוב לחצים פנימיים וחיצוניים. גם אם קשה להצביע בבירור על מועד מדויק לנפילת המשטר המגמה ברורה ובכל יום שחולף המשטר מתקרב לקץ שלטונו ואחיזתו מתרופפת". המערכת הבינלאומית מבינה, לפי ברק, שטרם התגבשה אלטרנטיבה למשטר הקיים - "ולפיכך לא צפויה בזמן הקרוב התערבות בינלאומית משמעותית".

 

שר הביטחון אמר כי במערכת האזורית מובילות קטאר וסעודיה קו תקיף ונחוש נגד המשטר הסורי. "ישנן עריקות רבות מהצבא וניכר כי מעמיקים הסדקים בלכידות הצמרת הסורית.

 המצב הכלכלי בסוריה הולך ומחמיר והצבא מתקשה להתמודד עם גורמי האופוזיציה והעריקים. קשה לדעת מה יהיה ביום שאחרי משפחת אסד, אך בכל מקרה זאת תהיה מכה קשה לציר איראן-סוריה-חיזבאללה".

 

ברקע הדיון המתמשך על גובה תקציב הביטחון, ברק רמז לדרישתו לתוספות כשאמר ש"חובתה ואחריותה של מערכת הביטחון - לגבש מענה והיערכות לכל התפתחות או תפנית. גם מי שאינו מומחה לביטחון מבין כי נדרשים משאבים וקשב כדי לתת מענה לאתגרים האזוריים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ברק. סדקים בהגמוניה של ארה"ב
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מומלצים