שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חרדים חרדים מחרדים: "הקיצונים איבדו שפיות"
  "ויהי אור", אתר חדשות חרדי, לא מפחד מביקורת עצמית, מתמונות של נשים (צנועות) - ומהוקעה פומבית של הקיצונים. "פרשת עמנואל" הייתה קו פרשת המים של הקול החרדי המתון, שמאס בהובלה של הקנאים: "אין להם גבולות"
  פרשת עמנואל, הדרות נשים מלוחות מודעות וקווי מהדרין - ובית הספר "אורות" בבית שמש, הם מקצת הגורמים לשפל חסר התקדים בתדמית החרדית. לפעמים נדמה שאולי כדאי כי חלק מהתפילות במגזר יוקדשו לשיקום הדימוי שלהם, או שיוקם לפחות איזה גמ"ח ליחסי ציבור טובים.

   

  עוד בערוץ היהדות - קראו:

   

  לא ברור איך קרה שציבור מסתגר עם סממני בדלנות הפך לקולני ורועש, אך אט-אט מתברר כי יש ברחוב החרדי מי שחשים שכדאי לעשות משהו - ומהר. לאחרונה הפכה התחושה הזו לאתר חדשות חרדי חדש, המבקש לנער את הציבור החרדי מהדימוי שנוצר לו, ולעורר אותו לפעול.

   

  ללא מורא, ובלי משוא פנים

  "ויהי אור" הושק לפני כחמישה חודשים, ביוזמתו של יוסי איתן, מוציא לאור שחזר בתשובה. "הקמנו את האתר הזה לא כי אנחנו אוהבים לכתוב, אלא כי לא היה לנו כוח לשתוק יותר", הוא מבהיר. "זה התחיל בפרשת עמנואל, שהייתה עבור רבים מבעלי התשובה רעם שהעיר את כל השדים האפלים הקבורים והמודחקים בחדרי הלב.

   

  "עכשיו, אחרי שנצרת הרימון השתחררה - כבר לא ניתן היה להחזירה למקומה בשלום. היינו משוכנעים שאנו עומדים על קרקע איתנה, אך לפתע נפערה תחתנו תהום. כמויות הזעם והאין-אונים הכשירו לבבות רבים להבין שהאמצעי לבנות את הגשר, יהיה בהקמת כלי תקשורת שיחשוף את האמת בלי מורא וללא משוא פנים".

   

  "חברה המוקיעה את המנסים לתקן אותה מבפנים - זו חברה מסוכנת מאוד". דף הבית ()
  "חברה המוקיעה את המנסים לתקן אותה מבפנים - זו חברה מסוכנת מאוד". דף הבית

   

  איתן מאשים את העיתונות החרדית בזריית חול בעיניים במהלך סיקור פרשת עמנואל. "ניסו להגיד לנו שהפרידו בין הבנות בגלל פערים דתיים ולא עדתיים", הוא אומר. "מקהלת התקשורת החרדית הסתערה כולה בבליץ תקשורתי אדיר ומתוזמר היטב, לבצע סיכול ממוקד לגופם של העותרים, במקום להתייחס עניינית לגופם של דברים. לא היה אפילו צדיק אחד בסדום, שייתן פתחון פה גם לעותרים.

   

  "כשכל העיתונים החרדיים, ללא יוצא מהכלל, פצחו בשירת: 'מעמד קידוש השם המוני שלא היה כמותו מאז אברהם אבינו שנזרק לכבשן האש' - הרגשתי שכלו כל הקיצין, וחייב להיות לפחות כלי תקשורת אחד שיזכיר לנו ש'קידוש השם' הזה, הוא בעצם חילול נשמתם של הנבראים בצלמו. כי כשאף אחד לא שואל את השאלות, ראוי שיקום מישהו וישאל".

   

  "הקיצונים בתוכנו איבדו את השפיות"

  איתן לא מפחד. ממעמדו כחוזר בתשובה, אחד שמכיר את שני העולמות, הוא מכיר אף את החסרונות של הציבור

  שבתוכו הוא חי. "שאלות", הוא קובע, "זה לא הספורט החביב על הציבור החרדי. בחברה החרדית אסור לשאול. צריך לכסות את הריקבון באין-ספור שכבות של איפור. ואם הריקבון יגדל - לא נורא. נמרח עוד כמה שכבות של קוסמטיקה, והכל יבוא על מקומו בשלום.

   

  "היום מובילים הקיצונים את החברה החרדית, ולהם אין גבול. הם איבדו את השפיות, גוררים את החברה החרדית לקיצוניות בכל התחומים, ומרחיקים אותנו מהיהדות המקורית. אבל יותר משמפחיד אותי המיעוט הקיצוני והאטום, מפחידה אותי תגובת הרוב השפוי למעשיהם המטורפים של אותם קיצונים. במקום להיות הראשונים להילחם כנגדם; במקום לבקר באומץ את הבעיות – הם בוחרים לתקוף את התקשורת החילונית שחושפת את הבעיות.

   

  "כתוצאה מכך, הופך קומץ העשבים השוטים להיות יער עבות, והגחמה שלהם הופכת למגמה. כך מתרחבת ההקצנה לכל החוגים בחברה החרדית, כי כולם חושבים במגננה, ואף אחד לא קם לבלום אותה".

   

  איתן מבהיר כי הבעיה לא מוגדרת לעיתונות החרדית האשכנזית בלבד, והיא התפשטה גם לקול שנחשב למתון עד לאחרונה – העיתונות הספרדית. "קול ברמה" של ש"ס, לדוגמה, שלא העלה נשים לשידור על אף ההיתר מהרב עובדיה, ועיתון הבית של ש"ס, המכנה את הרב אמסלם "עמלק".

   

  "כאשר שואלים למה אנו מתמקדים בעיקר בשלילי בחברה החרדית, התשובה עולה מאליה: כדי שנבין שאנחנו חייבים להתעורר ולהתנער מהקיבעון המחשבתי של החיים במגננה. הגיע הזמן להבין שאם נמשיך לטהר כל שרץ, במקום לבער אותו - הוא ילך ויתפשט לכל חלקי החברה".

   

  חייבים ביקורת

  הכניסה ל"ויהי אור" חופשית, אך מפעיליו מכוונים אותו בראש ובראשונה לציבור החרדי. כך, ניתן למצוא בו דיונים על עניינים שלא מאווררים בשיח החרדי היומי, ראיונות עם חרדיות – בשמן ועם תמונתן, וביקורת פנימית.

   

  "המטרה: להגביר את המודעוּת בקרב החרדים השפויים, ועמידה על חומרת הבעיות בחברה החרדית", מסביר איתן. "כשחברה שלמה מחונכת משחר ילדות, שלשתף פעולה עם 'השטן החילוני' זו האשמה הכי חמורה והבגידה הכי גדולה – אין מי שיעז לבקר את העוולות. גם כאשר המציאות מאלצת להבין שמשהו בסיסי כאן לא כשורה, חוש הביקורת מלווה בהרבה רגשות אשם, המצמצמות אותו.

   

  "חברה כזו, המוקיעה את המנסים לתקן אותה מבפנים כ'מחללי השם' - זו חברה מסוכנת מאוד, כי אין בה שום מנגנוני בקרה. כל האנרגיה הביקורתית מופנית לדמוניזציה ודה הומניזציה של ה'חילוני', עד שהם לא שמים לב למפלצת שצומחת להם ממש מתחת לאף".

   

  בתוכנית: ארגון חינוכי-חרדי חדש

  איתן מזהיר כי ללא מנגנוני בקרה, העסק יתפוצץ: "אנחנו יושבים על חבית של חומר נפץ, ואסור לנו להמשיך ולהדליק

  אש של מחלוקת ושנאה בעם. כדי לתקן את זה, אנחנו מקווים להקים ארגון שיפתח מוסדות חינוך אחרים, עם לימודי קודש ברמה גבוהה לצד לימודי ליבה, וכן להקים מגוון של קהילות בסגנונות שונים, כדי שהחרדים השפויים יוכלו למצוא בתוך מגוון רחב, קהילה מתאימה".

   

  אילו תגובות אתה מקבל מחרדים על האתר החדש?

   

  "הרבה מאוד תגובות בנוסח 'אפיקורסים' ו'מחללי השם', בגלל שאנו חושפים בפומבי את מה ששנים כה רבות מנסים לטייח ולהסתיר. יש גם תגובות של חרדים שמסכימים איתנו לגבי המטרות, אבל חולקים על הדרך, בטענה שהאתר יותר מזיק מאשר מועיל, כי הוא לא שם גבולות לביקורת. רק מיעוט תומך בהתלהבות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הרגשתי שכלו כל הקיצין". יוסי איתן
  "בחברה החרדית אסור לשאול". דף הבית של האתר החרדי
  מומלצים