שתף קטע נבחר

החיילים החרדים חגגו, הרב שפרש לא הגיע

חיילים חרדים התכנסו ל"מסיבת חנוכה מאוחרת" בתל אביב עם ראש אכ"א, אלופה אורנה ברביבאי, אולם אחרי המלצות הוועדה בראשותה העדיף רב חיל האוויר שלא להגיע. "מאוד חריג שהוא לא היה, חסרונו בולט כי הפרויקט נחשב לבייבי שלו"

תחת מעטה חשאיות נפגשו אמש (יום ג') מאות חיילים חרדים מפרויקט שילוב החרדים בצבא (שח"ר) עם ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, במסגרת "מסיבת חנוכה מאוחרת" בבית החייל בתל אביב. בצל המתח בצבא בנושא שירת נשים, התקבלה ברביבאי בכבוד על-ידי החיילים, שחלקם הגיעו בלוויית נשותיהם.

 

עוד בנושא שירת נשים ב-ynet:

 

עוד בחדשות ynet:

 

בניגוד לפעמים קודמות, מנעו נציגי הצבא מכלי התקשורת לסקר את האירוע, שבו הוקפד על הפרדה בין נשים לגברים, ותמונות בהן מופיעות נשים באולם כוסו ביריעות בד. באירוע השתתפו גם הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, והרב דוד גרוסמן, רבה של מגדל העמק ותומך נלהב של הפרויקט.

 

זכתה לכבוד מהחיילים החרדים ומנשותיהם. אלופה אורנה ברביבאי (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
זכתה לכבוד מהחיילים החרדים ומנשותיהם. אלופה אורנה ברביבאי(צילום: שאול גולן)
 

האירוע שתוכנן מראש התרחש בעיתוי רגיש במיוחד, יממה לאחר שהמטכ"ל אישר את המלצות הוועדה בראשות ברביבאי, שקבעה כי ייאסר על חיילים לעזוב אירועים רשמיים בהם מופיעות נשים, אלא אם מדובר באירוע הווי.

 

רב חיל האוויר, סגן-אלוף רם משה ראב"ד, שהודיע מוקדם יותר שהוא עוזב את הפרויקט לא הגיע לאירוע. "מאוד חריג שהוא לא היה, חסרונו בולט כי הפרויקט נחשב לבייבי שלו", סיפרו חיילים בפרויקט שבו משתתפים 2,500 חיילים חרדים, כאלף מהם התגייסו רק השנה.

 

במכתב ששיגר לראש אכ"א טען ראב"ד כי המהלכים שאגף כוח אדם מוביל באחרונה בצה"ל פוגעים בתנאי השירות של חייליו מבחינה דתית ורוחנית. עם זאת, הוא צפוי להישאר בתפקידו בחיל האוויר ולסיים את חוזהו בצבא כמתוכנן בסוף השנה.

 

גורמים בצה"ל הדגישו כי מחאתו, שהתבטאה במכתב ששיגר לברביבאי, לא קשורה לעניין חידוד הנהלים בסוגיית הדרת הנשים באירועים, אלא להתנגדותו למספר סעיפים שיביאו לשינויים בשילובם של חרדים בצבא, שינויים הכוללים שירות לצד בנות.

 

"אבוי אם יחייבו חיילים לחלל את השם"

משתתפים באירוע אמרו כי על הצבא לאפשר לחרדים לשרת בהתאם לאורח חייהם. "אני בטוחה שבצבא יידעו לשמור על דרך המלך ויספקו שירות צבאי לחרדים עם כל התנאים המיוחדים הנלווים לו, אבל אבוי אם יחייבו חיילים לחלל את השם ואמונתם", סיפרה ל-ynet אשתו של אחד החיילים בפרויקט.

 

לדבריה, מדובר בפרויקט מבורך וחשוב, "אבל הדבר אפשרי רק אם יכבדו את דרכינו ואמונותינו. אתם לא יכולים לצפות שחרדים יתגייסו מבלי שיתחשבו בתנאיהם המיוחדים".

 

חייל אחר, המשרת בחיל האוויר, הוסיף כי "הצבא מאוד מקפיד לתת לנו אוכל כשר בהקפדה יתרה, זמן להתפלל וללמוד תורה. אסור שפתאום יצוצו תנאים חדשים ופקודות שיחייבו אותנו לפעול נגד האמונה שלנו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה להודעת הרב ראב"ד על עזיבת הפרויקט כי "כפי שסוכם לפני מספר חודשים, הקצין אשר משמש כרב חיל האוויר עתיד לפרישה מצה"ל בקיץ 2012. הקצין לא ביקש לעזוב את תפקידו או את שירותו הצבאי, אלא ביקש להסיר את אחריותו מפרויקט שח"ר בחיל".

פורסם לראשונה 03/01/2012 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב גרוסמן וחייל בפרויקט שח"ר
צילום: שאול גולן
הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ
צילום: שאול גולן
מומלצים