שתף קטע נבחר

שירת נשים אושרה, רב חיל האוויר פרש משח"ר

לאחר שנקבע כי חיילים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים עם שירת נשים, התפטר רב חיל האוויר מתפקידו במינהלת שילוב חרדים בצבא: "הותרה פעילות שעלולה לפגוע ביראת שמיים"

עליית מדרגה בעימות התורן בין צה"ל לדתיים: רב חיל האוויר, סא"ל רם משה ראב"ד, הודיע כי הוא מפסיק את פעילותו בפרויקט שח"ר (שילוב חרדים בצבא) שהוא ממייסדיו ופורש מהמינהלת האחראית עליו, זאת בטענה שהמהלכים שאגף כוח אדם מוביל באחרונה בצה"ל פוגעים בתנאי השירות של חייליו מבחינה דתית ורוחנית.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בהודעה ששיגר ראב"ד, מוותיקי הרבנים הצבאיים, לראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, ופורסם באתר החרדי לדעת.נט, נכתב: "עם הקמת פרויקט שח"ר הייתי שותף מלא לכתיבת כללי השירות. הקו העיקרי שהנחה אותי היה לאפשר לחרדי שהגיע לצבא להמשיך אורח חייו החרדיים ולשמור על יראת שמיים. 

 

"בחודשים האחרונים החליטו באכ"א לפתוח את הכללים לבדיקה ולעיון מחדש. הייתי שותף לדיונים אלו, והתעקשתי לשמור על מה שסוכם. בטיוטה האחרונה של הכללים החדשים, ראיתי שהושמטו סעיפים שנועדו לשמור על יראת השמיים של החיילים, וכן נוסף סעיף שמתיר פעילות שעלולה לפגוע ביראת השמיים.

 

"נכון, הדברים עדיין לא סוכמו ואף הובטח לי שידונו בהם שוב, אך במצב הנוכחי איני רואה את עצמי יכול להיות חלק מהנהלת התכנית בתפקיד רב ויועץ. אני מקווה שהאחראיים יקבלו החלטות שיעצבו את התכנית כך שיתאפשר לאדם חרדי שהחליט לצאת לפרנסתו והתייעץ עם רבותיו להגיע לתוכנית שח"ר".

  

שירת נשים - חובה

מכתבו של סא"ל ראב"ד מגיע פחות מיממה לאחר שפורום מטכ"ל אישר את המלצות הוועדה בראשות ברביבאי, לפיהן חייל דתי יחויב להשתתף בטקס צבאי רשמי, גם אם נכללת בתכנית שירת נשים. רק בערבי הווי יוכלו החיילים הדתיים להשתחרר מהפעילות.

 

הערב יערך בבית החייל בתל אביב כינוס של מאות חיילי המסלולים השונים בשח"ר, ובו צפויים להשתתף הן ראש אכ"א, הן הרבצ"ר רפי פרץ והן הרב ראב"ד. גורמים בפרויקט הביעו חשש כי בין האלופה ברביבאי לרב חיל האוויר והחיילים החרדים יתפתח עימות על רקע ההחלטה, שקיבלה גושפנקא מאת הרמטכ"ל בני גנץ. הגורמים אף העריכו כי בסופו של דבר, אחד מן הצדדים יחליט שלא להגיע לכינוס, כדי להימנע מחיכוכים.

 

הרבנות הצבאית: "טענות חסרות בסיס"

גורמים ברבנות הצבאית הביעו פליאה מהודעתו של הרב ראב"ד וציינו כי כבר לפני כמה חודשים סוכם עמו על פרישתו בקרוב מצה"ל. להערכתם, הרב, שמשתייך לציבור החרדי, מנסה להכשיר את הקרקע לתפקיד רבני באזרחות, ולכן מציג קו הלכתי נוקשה.

 

ברבנות אמרו כי דברי הרב ראב"ד משוללי יסוד, והוסיפו כי הם חשים שחצי הביקורת שלו מכוונים גם כלפי הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, שהביא לפרישתו.

 

"הרב פרץ לחם רבות בהמלצות הוועדה של ראש אכ"א בעניין השירות המשותף לגברים ונשים, והביא להישגים לא מבוטלים", אמרו שם, "הרבצ"ר ימשיך לפעול למען החיילים הדתיים והחרדים - גם במסלולים המיוחדים והייעודיים להם".

 

מדובר צה"ל נמסר: "כפי שסוכם לפני מספר חודשים, הקצין אשר משמש כרב חיל האוויר עתיד לפרישה מצה"ל בקיץ 2012. הקצין לא ביקש לעזוב את תפקידו או את שירותו הצבאי, אלא ביקש להסיר את אחריותו מפרויקט שח"ר בחיל". 

 

ריבלין: כפייה אנטי-דתית בצה"ל

גם במליאת הכנסת התחוללה אחר הצהריים סערה סביב נושא שירת נשים בצה"ל, כאשר במהלך נאום בן דקה תקף

יו"ר "האיחוד הלאומי" ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) בחריפות, את החלטת הרמטכ"ל לכפות על קצינים וחיילים דתיים לשמוע שירת נשים בצה"ל, ואמר כי "הדבר הורג מאמצים של 15 שנה לשלב בהצלחה את בני הישיבות והציבור החרדי בשירות בצה"ל".

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שניהל את הדיון, הביע תמיכה מלאה בעמדת כצל'ה, ואמר כי לא יעלה על הדעת לכפות כפייה אנטי דתית בצה"ל. התבטאותו של ריבלין עוררה מיני-מהומה במליאת הכנסת.

 

ועוד בתוך כך, הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, הודיע כי יכנס ביום ראשון הקרוב את מועצת הרבנות שבראשותו לדיון בסערת הדרת נשים, ובכלל זה בנושא שירת הנשים בצה"ל. בלשכתו אמרו כי בימים האחרונים קיבל פניות מכמה רבנים, שדרשו כי הרבנות תדון בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשה שרה. מי ישמע
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: ירון ברנר
הרבצ"ר רפי פרץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים