שתף קטע נבחר

גורמים בצה"ל: מהלך מתוזמר נגד גיוס חרדים

יום אחרי התפטרות רב חיל האוויר מפרויקט גיוס החרדים, בצה"ל טוענים ל"מהלך מתוכנן". בעקבות החיוב להשתתף בטקסים שבהם שרות נשים, חייל שהתראיין בעילום שם טען: "צה"ל בגד בנו, אנחנו מרגישים מושפלים. נמצא את הדרך לצאת מהצבא"

"נמצא את הדרך לצאת מצה"ל, כי צה"ל בגד בנו". כך הזהיר חייל חרדי בפרויקט שח"ר (שילוב חרדים בצבא) שהתראיין בעילום שם ברדיו קול חי, בעקבות פרישתו של סא"ל רם ראב"ד, ממובילי שירות החרדים בצה"ל. ראב"ד הודיע על פרישתו לאחר שנקבע כי חיילים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים עם שירת נשים. בצה"ל אמרו הבוקר (יום ד') שאין סכנה להמשך הפרויקט, והאשימו גורמים חרדים ב"מהלך מתוזמר ומתוכנן של גורמים בציבור החרדי".

 

עוד על המתח הפנים צה"לי ב-ynet:

צה"ל קבע: פטור משירת נשים - רק בערבי הווי

ראש אכ"א: המפקד בצה"ל תמיד קודם לרב

בג"ץ לצוער שהודח עקב שירת נשים: לא מתערבים

 

גורמים ברבנות הצבאית ציינו כי "הפרויקט זוכה להצלחה וסוחף אחריו עוד ועוד חרדים משנה לשנה. חבל שרב חיל האוויר העדיף לעזוב את הפרויקט בדרך הזו שהובילה להד מיותר. אנחנו מקווים שההד הזה לא יפגע במיועדים הבאים להתגייס מהמגזר החרדי".

 

הגורמים הוסיפו כי "החיילים בשח"ר ובגדוד נצח יהודה יודעים שהם מקבלים את כל התנאים הנאותים לשמור על אמונתם בקפידה ולשרת את המדינה באותה מידה, ובפרויקט ממשיכים לתמוך רבנים חיצוניים שמלווים אותו".

 

אך החייל החרדי שהתראיין סבור אחרת: "אם הרב ראב"ד עשה את התהליך הזה, בוודאי שאני אעשה את זה. אני בטוח שעוד אנשים יעשו את זה. הרב ראב"ד היווה דוגמה, ואם הוא עושה את זה, כולנו נעשה את זה, כל אחד ימצא את הדרך לצאת מפה כי צה"ל בגד בנו".

 

עוד הסביר החייל: "התחייבו במפורש שלא נצטרך להיות באירועים מעורבים, ולא לשמוע הרצאות מנשים. כעת כל הדברים הללו מופרים". לדבריו, "אנחנו חיילים חרדים, היינו אברכים שלא האמינו לצה"ל. באו ושכנעו אותנו עם כל התקנות האלו, הבטיחו לנו שזה לא יסתור שום הנחיה של רבנים. כעת ראש אכ"א אורנה ברביבאי מתעקשת דווקא להופיע בפני חיילים חרדים, על אף כל ההבטחות, ודווקא לדבר בפניהם. זה מקומם את כל החיילים. כשמגיעים ועושים לנו דווקא - זו הרגשה מאוד משפילה". 

 

הוא הדגיש: "אנחנו מרגישים מבוזים. לא רוצים אותנו בצה"ל, מזלזלים בכל מה שהבטיחו לנו. מי יודע לאן צה"ל יוביל, כשהבטחות לא מקיימים".

 

החייל התייחס גם להחלטה בנוגע לשירת נשים, והסביר: "ברור שדבר כזה יוביל לסירוב פקודה משום שאנחנו חיילים אורתודוקסים, לא רפורמים. אנחנו נקיים את מה שההלכה אומרת". הוא הזהיר כי 2,000 החיילים בשח"ר "יעדיפו לשבת בבית סוהר ולא לשמוע נשים שרות, כי הם יודעים את ההלכה הפשוטה שאוסרת על קול באישה ערווה. אין מה לעשות". עוד אמר: "את התשובה לזה יראו בגיוס הבא, יהיו אפס חרדים מגוייסים".

 

למרות הודעתו החד צדדית של הרב ראב"ד כי הוא פורש מהפרויקט, שהודלפה לתקשורת החרדית, בצה"ל לא מתכוונים לנקוט נגדו בצעד משמעתי. כפי שנקבע כבר מזמן, הוא צפוי לסיים בקיץ את תפקידו כרב של חיל האוויר. 

 

 

תון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי שח"ר במסיבת חנוכה
צילום: הילה ספאק
חרדים בצה"ל
"נפרוש בעקבות ראב"ד"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים