שתף קטע נבחר

הדרת גניקולוגיות: "להחרים רופאים שישתתפו"

קמפיין להחרמת רופאים שישתתפו בכנס המכון לפוריות על-פי ההלכה. "ישראל חופשית" הפיצה את שמות הרופאים שאמורים ליטול חלק ב"כנס הדרת הגניקולוגיות", בדרך לחרם פציינטיות

המחאה נגד כנס הגניקולוגיה ללא גניקולוגיות עולה דרגה: תנועת "ישראל חופשית" הכריזה על "חרם נשים" נגד גניקולוגים שישתתפו בכנס פוע"ה ה-12, שאמור להתקיים בשבוע הבא, אותו מכנים בתנועה "כנס הדרת הגניקולוגיות".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

התנועה הוציאה כרזות האומרות כי "גניקולוגים שמשתפים פעולה עם כנס ממשלתי שמדיר גניקולוגיות, לא ראויים ללקוחות נשים!" וכן "הדרת רופאות מכנס גניקולוגיה? מעכשיו גם הלקוחות שלך יהיו גברים בלבד!" והיא קוראת ל"חרם מטופלות" נגד רופאים שיטלו חלק בכנס.

 

במסגרת הקמפיין, הופצו שמות הרופאים שאמורים להשתתף, לצד קריאה למטופלות שלהם לעבור לרופאים אחרים "שאינם נותנים לגיטימציה להדרת נשים".

 

כתובות הדוא"ל של הרופאים הופצו ברשת

בעקבות הסערה הציבורית, מוחים בתנועה גם על הישיבה ב"עזרת נשים". מנכ"ל "ישראל חופשית", מיקי גיצין,

מפנה אצבע מאשימה נגד ממשלת ישראל: "בנימין נתניהו, שהוא גם שר הבריאות, מדבר גבוהה-גבוהה נגד הדרת נשים, ומי שמבצע אותה בשטח הוא סגנו, ליצמן, שנשים רופאות הפכו אצלו לסוג ב' – אפילו בכנס על רפואת נשים".

 

בימים האחרונים, כפי שקורה מדי שנה לקראת הכינוס, החלה מחאה נגד העניין בעיקר בפייסבוק, ואחת הפעילות הפיצה ברשת את כתובות הדואר האלקטרוני של הרופאים המרצים בו, במטרה לשכנעם לבטל את השתתפותם. מארגני המחאה מספרים כי בעקבות כך פנו כמה מהמשתתפים אל המארגנים ודרשו הבהרות, וחלקם מתכוונים שלא להגיע לכינוס.

 

פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום-לידתי במרכז הרפואי "איכילוב" בתל אביב, טען במכתב שהפנה לפוע"ה (המארגת את הכינוס), כי בעת שהסכים להרצות בו, לא היה מודע להוראות שלפיהן רק גברים ירצו, ובקהל תהיה הפרדה בין גברים לנשים.

 

"הגישה שנשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות, עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי", כתב. "הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית, וגם הדרת נשים במלוא מובן המילה - וזאת דווקא בתחום בו יש לעמיתותיי, רופאות הנשים והגנטיקאיות, הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו – הגברים".

 

הרופא הביע צער על עוגמת הנפש למארגנים, וכתב כי הוא מצפה מהם להבין כי "יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון וקווים אדומים". הוא הבהיר כי ימשיך לסייע בעצה ובהסבר על מחלות תורשתיות לטובת הזוגות הפונים למכון פוע"ה.

 

פוע"ה: "תפיסת צניעות שונה"

מכון פוע"ה מסר היום בתגובה כי הכנס מיועד להביא בפני הציבור המשיב בענייני הלכה, וכן בפני אנשי מקצוע ויעוץ, חידושים רפואיים והלכתיים העשויים לסייע להם בעבודתם. "זכינו שבשנים האחרונות משתתפים בכנס למעלה מאלף וחמש-מאות גברים ונשים, מכל גווני המגזר הדתי והחרדי", כותב הרב מנחם בורשטין. "בזכות כינוסי המכון, הפסיקה ההלכתית לקחה בחשבון את חידושי הרפואה העדכניים, וקידמה את בריאות האישה גם במגזר הדתי והחרדי.

 

"לאור מטרות אלו, ישנה חשיבות מרובה שרבנים ואנשי מקצוע מכל המגזרים בחברה הדתית והחרדית יגיעו לכנס, ולא ידירו עצמם מההשתתפות בו. מי שרגיש לציבור, מודע לכך שרבים ממשתתפי הכנס אינם משתתפים בכינוסים רפואיים אחרים, עקב תפיסת צניעות שונה, ורואים בכך בעיה הלכתית קשה".

 

הרב בורשטין אף הצר על מה שהוא מכנה "גורמים המנצלים בצורה צינית ותוקפנית את האווירה הציבורית השוררת כיום, ומנסים לקדם את האג'נדה שלהם על גבו של מכון פוע"ה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קול בערווה - אישה. כנס פוע"ה
צילום: קובי נחשוני
מומלצים