שתף קטע נבחר

חלוץ על אזרחי: איראן אינה איום קיומי

להבדיל מהצהרותיו בעת כהונתו, טען הרמטכ"ל לשעבר כי איראן מהווה "איום חמור אך לא קיומי". הוא הזהיר דווקא מפני חלוקת הנטל הלא שוויונית בצה"ל ויצא נגד הדרת הנשים: "מה יקרה אם טייסת תצטרך לטוס עם טייס חובש כיפה?"

דברים שרואים מכאן: בניגוד להצהרותיו בעבר, טען היום (ו') הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, כי הוא אינו מגדיר את איראן כאיום על מדינת ישראל. "זה אמנם איום חמור מאוד, אבל בינו לבין איום קיומי יש מרווח", אמר. הרמטכ"ל לשעבר שטח את משנתו בנושא האתגרים העומדים בפני צה"ל, במסגרת "שישי אסטרטגי" של הקתדרה בהרצליה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

פיגוע נוסף בסוריה: עשרות הרוגים בדמשק

הפתעה: נבחרו ארבעה שופטים חדשים לעליון

ליברמן: חינוך חינם? לא בעזרת קיצוץ רוחבי

 

נראה כי עמדותיו של הרמטכ"ל ה-18 השתנו מקצה לקצה עם שחרורו מצה"ל, כיוון שבעת כהונתו, בינואר 2006 דווקא הדגיש: "אנחנו עלולים להיות תחת איום קיומי אם האיראנים ימשיכו בנסיונותיהם להגיע לגרעין, ואם ימשיכו במדיניותם הפוליטית. זהו האיום הקיומי היחידי שאני רואה כיום על ישראל". גם בחודש אוקטובר באותה שנה הבהיר: "אנחנו לא יכולים להישאר אדישים לאיראן. יש שם שילוב של אידאולוגיה קיצונית ביחד עם רצון עז להשיג יכולת גרעינית. שילוב כזה שם על דגלו את השמדתה של ישראל. אנחנו צריכים להיות מוכנים לאפשרות המטורפת הזו. מימוש התוכניות של איראן הוא איום קיומי".

 

חלוץ. לא לשקוט על השמרים (צילום ארכיון: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
חלוץ. לא לשקוט על השמרים (צילום ארכיון: עופר עמרם)
   

אך היום נשמע חלוץ מתון יותר: "אני לא חושב שהשוואה לשואה ולתרחישים שואתיים היא במקומה. אינני חושב שישראל צריכה להוביל את המהלכים המבצעיים מול איראן. היא צריכה להיות זו ששמה את הנושא על סדר היום מבוקר עד לילה, אבל זו בעיה עולמית, לא הבעיה של מדינת ישראל בלבד". עם זאת, הדגיש חלוץ כי "הדיון הפומבי חצה קצת את הקווים בנושאים שיש בהם רגישות רבה. דברים שלא היו צריכים להיאמר, נאמרו".

 

חלוץ הסביר כי איום קיומי מוגדר כ"יכולת של הצד השני למחוק אותנו מפני האדמה, ולדעתי אין כזה דבר ולא יהיה כזה דבר. אני לא חושב שצריך לשבת ולשקוט על השמרים, אבל אני לא חושב שישראל צריכה להוביל את המהלך הזה".

 

לדידו, "הבעיה המרכזית שאני רואה בטווח המיידי, היא שהצבא שלנו הוא אינו צבא של כל העם. החברה הישראלית מורכבת ממיעוטים, חרדים, מוסלמים ועוד. מהבעיה הזו נגזרת בעיה יותר מהותית, והיא חוסר איזון בחלוקת הנטל בישראל בין הצעירים שעושים לבין אלה שמשתמטים. כל תופעה שמתרחשת לנגד עינינו בתחום הזה, ומגדילה את הפערים בין הנותנים ללא נותנים, מתפתחת לבעיה גדולה יותר".

 

כשטייסת וחובש כיפה יטוסו יחד

חלוץ, שהצטרף למפלגת קדימה לפני כשנה, התייחס גם לתופעת הדרת הנשים, והגדיר אותה כ"יותר גרועה מטרוריסט כזה או אחר, כיוון שהיא מבדלת ומחלישה". לדבריו, "אנו לא יכולים לקיים צבא בתוך צבא, כשלכל מסגרת יש פטרון אחר. אנחנו נמצאים בבעיה של מקור הסמכות להפעלת הכוח, ועומדים בפני שאלה של מקור הסמכות בהתנהלות היומיומית. זה גרוע בעיני ממלחמת גוג ומגוג". את המתרחש סביב הנושא הגדיר חלוץ כאתגר לצה"ל. "זה מבדל, מפצל ומחליש. עכשיו זו הזמרת על הבמה, ומחר זו הטייסת. מה יקרה אם טייסת תצטרך לטוס עם טייס חובש כיפה? אולי גם שם נגיע למקום שבו נצטרך להדיר". 

 

חלוץ הדגיש כי שאלת חלוקת הנטל לא מנותקת מהאתגרים המבצעיים. "טבע המלחמות של מלחמת צבא בצבא השתנה לנגד עינינו. הלחימות יותר ארוכות ומתישות, מצריכות אורך רוח. זה מציב בפנינו אתגר לא מבוטל כי זה הולך והופך קשה ומורכב".

 

הוא הודה כי לא היתה שום הערכה בנוגע לאביב הערבי. "לא הערכנו דבר ממה שקרה בשנה האחרונה. אף אחד ידע לומר שאותו רוכל שהצית את עצמו בשנה שעברה יצית אחר כך עולם שלם", אך הדגיש: "אני חושב שדמוקרטיות לא נראה כל-כך מהר במזרח התיכון, בוודאי לא במצרים ובסוריה".

 

גם לגבי סוריה הבהיר כי היא איננה איום קיומי על ישראל. "סוריה חלשה היא סוריה שגם מחלישה את חיזבאללה בלבנון, ואת הציר האיראני-סורי-חיזבאללאי-חמאסי. סוריה חלשה היא סוריה שמחלישה גם את טורקיה, ואנחנו צריכים לנצל שינויים במצבים אלה, ולרתום את מי שהיה יריב לידיד, ולהיפך, גם אם נצטרך למחול על כבודנו מפעם לפעם".

 

ובהתייחס לחטיפתו של גלעד שליט, יצא חלוץ נגד המסמך שגיבשה ועדת שמגר בנוגע להתנהלות הרצויה בעת חטיפות עתידיות: "זה דו"ח שלא היה צריך להיכתב, כי במקום שבו מגדירים קו אדום, מפסידים הרבה יותר מבמקום שבו לא מגדירים את הקו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוץ. מהו איום קיומי?
צילום: גיל יוחנן
איראן. לא כצעקתה
צילום: רויטרס
טייסות בצה"ל. נצטרך להדיר?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים