שתף קטע נבחר

לאחר שקוצצו הקיצוצים: מי הרוויח ומי הפסיד?

אישור הקיצוץ הרוחבי של 4% במשרדי הממשלה, ליישום חוק חינוך חינם מגיל 3, התאפשר לאחר שהתקבלו דרישות ש"ס וסוכם כי הגזירה תדלג על משרדי השיכון והביטחון. עוד בוטלו קיצוצים במשרדי הפנים ופיתוח הנגב והגליל. משרדי התחבורה, החקלאות והמוסד לביטוח לאומי ישאו בנטל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצליח לגייס רוב בהצבעה על קיצוץ רוחבי של 4% בתקציב משרדי הממשלה, לאחר יום אינטנסיבי של משא ומתן. ההצבעה, שתאפשר ליישם את חוק חינוך חינם מגיל 3, אושרה ברוב של 21 תומכים מול שמונה מתנגדים, לאחר שמולאו דרישותיה של סיעת ש"ס ואושרו חריגות בקיצוץ למשרדי הפנים והשיכון.

 

 

אז מה כולל הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, לאחר שזה קוצץ?

 

- הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי של 4% בתקציבי כל המשרדים, חוץ ממשרד הביטחון ומשרד השיכון (הקיצוץ הרוחבי לא היה אמור לחול על הביטחון מלכתחילה).

 

קיצוצים נוספים שאינם חלק מהקיצוץ הרוחבי:

 

- 3 מיליארד שקל יקוצצו מתקציב הביטחון. עם זאת, משרד הביטחון יזכה לתוספות בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל כך שתקציבו יגדל ולא יקטן. חלק מתוספות אלה כפופות לצעדי התייעלות שאמור לבצע משרד הביטחון.

 

- 150 מיליון שקל יקוצצו מתקציב הפיתוח של משרד התחבורה. לקיצוץ אין ייעוד ספציפי, ושר התחבורה ישראל כץ יחליט על מה הוא מוותר.

 

- 100 מיליון שקל יקוצצו מתקציב משרד החקלאות.

 

- 30 מיליון שקל יקוצצו מהתכנית להפחתת פליטת גזי חממה.

 

- מתן התוספות לקצבאות הילדים השני, השלישי, והרביעי יידחה שוב בשנה.

 

- 10.4 מיליון שקל יקוצצו מתקציב מהמוסד לביטוח לאומי.

 

ואילו קיצוצים בוטלו?

 

- קיצוץ של 40 מיליון שקל במשרד הפנים.

 

- קיצוץ של 30 מיליון שקל במשרד לפיתוח הנגב והגליל.

 

- כאמור, הקיצוץ הרוחבי במשרד השיכון. 

 

18.5 מיליארד שקל יועברו לתקציבי החינוך והתמ"ת

על פי הצעת המחליטים שהונחה היום מול שרי הממשלה, תינתן למשרד החינוך תוספת של 15.5 מיליארד שקל בפריסה שנתית עד 2016 במסגרת תוכנית ליישום רפורמת החינוך הכלולה בדו"ח טרכטנברג. הסכום האדיר יממן חינוך חינם מגיל 3, בנייה של גנים ציבוריים חדשים על מנת לתת מענה לביקוש שייווצר, סבסוד צהרונים וסבסוד תשלומי הורים על ספרי לימוד, טיולים וסל תרבות.

 

סכום נוסף, של 1.7 מיליארד שקל בפריסה עד 2016, יועבר למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת) לצורך בניית פעוטונים חדשים ומימון התאמתם לתקנות הבטיחות. כמו כן, יקבל התמ"ת סכום של 1.038 מיליארד שקל עד לשנת 2016 כדי לסבסד את הגידול במספר הפעוטות שיפקדו את הפעוטונים המסובסדים כתוצאה מהגידול בהיצע וסכום של 355 מיליון שקל למימון הדרכה, הכשרה ופיקוח על המטפלות בפעוטונים.

 

בסך הכל, כוללת ההחלטה התחייבות תקציבית בהיקף של כ-18.5 מיליארד שקל שיעברו לתקציבי החינוך והתמ"ת בפריסה עד לשנת 2016.

 

יש לציין, כי התוכנית שהתקבלה היום איננה חדשה. חוק חינוך חינם מגיל 3 אושר בכנסת ב-1984, "נקבר" בחוק ההסדרים עד סוף שנת 2008, ומאז 2009 נמצא ביישום הדרגתי בהתאם לתוכנית של משרד החינוך, לפיה היישום אמור להסתיים בשנת 2016. עד כה, ארבע שנים לפני תום המועד ליישום המלא, יושמה התוכנית באופן חלק רק בקרב כ-35% מהילדים בין הגילאים 3 ל-5, לא כולל המגזר החרדי שכבר לומד בחינם במימון תרומות פרטיות, בעיקר בשכבות החלשות.

 

בהכנת הכתבה השתתף תני גולדשטיין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: חיים צח
מומלצים