שתף קטע נבחר

עריקים פנו לצה"ל ושמעו: "אין מקום בכלא"

עד כמה הצבא באמת מעוניין להחזיר עריקים לשורותיו? תפוסת הכלא המלאה לא מאפשרת לכלוא את אלו שמסגירים עצמם. הם נשלחים לבתיהם ונשפטים באיחור רב. צה"ל: אין ביסוס לטענות

צבא קטן וחכם? הצפיפות הבלתי נסבלת בבתי הכלא הצבאיים יוצרת אבסורד: בצה"ל אמנם מנסים להילחם בתופעת העריקות באמצעות החמרה בענישה ועידוד הגיוס, אך מתברר שעריקים שהתחרטו וביקשו להסגיר את עצמם לא יכלו להישפט ולהיכלא, בשל תפוסות מלאות בבתי הכלא.

 

עוד דיווחים על צה"ל בחדשות ynet:  

פטור מצבא: תוכיחי שלמדת במוסד דתי

צה"ל למילואימניקים: אין משגיח כשרות? אין כלים

 

במקרה של ש', חייל שנפקד מהצבא והחליט לחזור בו ולפתוח דף חדש, המצב הגיע לידי כך שהוא פנה במהלך החודשיים האחרונים שמונה פעמים לכלא 4 וביקש להסגיר עצמו, אך שם נמסר שאין מקום.

 

לפני כשבועיים התפנה מקום בכלא, וכך ניתן היה לכלוא אותו. במקביל הוגש נגדו כתב אישום, אלא שהפרקליטות הצבאית תבחן אם להיעתר לבקשת סנגורו הצבאי, עו"ד אלון פלד, "לקצץ" חודש וחצי של עריקות מכתב האישום. במהלך תקופה זו הוא הגיע שוב ושוב לכלא וביקש להסגיר את עצמו, אך נאלץ לחזור לביתו כיוון שהכלא היה מלא.

 

אם יכבדו את הבקשה, הוא יישפט בפני קצין שיפוט ולא בפני שופטי בית הדין הצבאי, ועונשו יהיה קל יותר.

 

"זה יצר מצב אבסורדי, בו אין עוד מקום בכלא לחיילים מורשעים, וגם לא לאלו שרוצים להסגיר עצמם", הסביר ל-ynet גורם במשטרה הצבאית. "מצד אחד יש חיילים שמביעים חרטה ורוצים, למרות הנסיבות שהובילו אותם לערוק, להתחיל פרק חדש בצבא וקודם כל לרצות את עונשם, אך הדבר נמנע מהם. מצד שני, מי שרואה את החיילים שממתינים שעות בתור עם הקיטבג במטרה להסגיר את עצמם ונענים בשלילה, מבין איזה מסר הדבר יכול להוות לעריקים או למשתמטים שמצפצפים על החוק והצבא".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "טענות הכתב אינן נכונות. אנו מצרים על כך שהכתב בחר לפרסם זאת ללא מענה מתאים, נחזור ונדגיש כי אין עריק בצה"ל שלא נכנס לכלא. בצה"ל מתקיימים כל העת תהליכי ויסות של כלואים בין בתי הכלא, שנועדו לפנות מקומות כליאה. בנוסף הוקמו עשרות תאי מעצר פיקודיים, בהם ניתן לכלוא חיילים בגין עבירות מסויימות, וכן הוקמה פלוגה נוספת לכלואות בכלא 6. באשר למקרה המדובר, טענותיו של החייל נבדקו מול סגל בסיס הכליאה ואף מולו, ולא נמצא להם ביסוס".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מצב אבסורדי"
צילום: אלעד גרגורן
מומלצים