שתף קטע נבחר

"הונאת מס במיליונים מתרומות במאה שערים"

שישה נעצרו בחשד שהונו את רשויות המס, תוך שהפעילו משרד גיוס תרומות לנזקקים בירושלים. פקיד בנק מרכנתיל בשכונה עוכב לחקירה. בעדה החרדית מאיימים: "נבעיר את ירושלים"

חקירה סמויה הובילה למעצר: שישה גברים נעצרו לפנות בוקר (יום א') בחשד לעבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים כחלק מפעילות גיוס כספים לנזקקים בשכונת מאה שערים בירושלים, בפרשה שזכתה לכינוי "זהב לבן". בנוסף עוכב לחקירה פקיד מבנק מרכנתיל בשכונה. 

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

 

החקירה הסמויה שניהלה המשטרה בחודשים האחרונים, התמקדה ברחוב רפפורט בבירה, שם פועל מאז תחילת שנות ה-2000 משרד העוסק בגיוס תרומות, מתן גמילות חסדים לצעירים וסיוע בקניית דירות. במשרד מועסקים כעשרה עובדים. שני חשודים עיקריים מנהלים את המקום, שנושא כמה שמות: "הקרן למען האלמנה והיתום", "הוועד הארצי להצלת משפחות מצוקה", "עמותת חסדים טובים" ו"בנק החסד".

 

כך פעלה השיטה

על פי החשד, שיטות הפעולה של השניים היו גיוס תרומות בארץ תוך הסתייעות בשמותיהם של רבנים גדולים שתמכו במשרד, גיוס תרומות באמצעות מנשרים שהופצו וחולקו בבתי מגורים וישיבות, באמצעות הוראות קבע בבנק וכן איסוף תרומות בחו"ל באמצעות אנשי קשר בעיקר בארה"ב, שגייסו כספים מהקהילה היהודית.

 

את התרומות, מ-10 ועד אלפי שקלים, היו מפקידים בבנק מרכנתיל בשכונת מאה שערים ומשם ניהלו את החשבונות. המחזור השנתי של כספי התרומות, הגיע לכדי עשרות מיליוני שקלים, כך שגם המעילה עצמה מוערכת במיליונים.

 

לאחרונה העבירו השניים את החשבונות לבנק פאג"י ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, והמשיכו לנהל את פעילותם הכלכלית הלא חוקית לכאורה כשהם מבצעים פיצול המחאות, משיכות מזומנים, העברות כספים לחו"ל, עבירות מס הכנסה, הלבנת הון באמצעות זיוף מסמכים ועוד.

 

מהחקירה עלה כי שני החשודים המרכזיים משכו כספים לשימושם האישי מכספי תרומות, וכן שילמו לעובדים במשרד משכורות שעליהן לא דיווחו בסך מאות אלפי שקלים בשנה. החשודים הסתייעו בפקיד מבנק מרכנתיל במאה שערים לצורך פעילותם הלא חוקית. רשות המסים והמשטרה בודקות את מעורבותו בשיתוף הפעולה עמם.  

 

העדה החרדית: הכריזו מלחמה

בעדה החרדית זעמו על גל המעצרים ואף איימו "להבעיר את ירושלים", בין היתר מאחר שאחד העצורים הוא עוזרו ומקורבו של מנהיג העדה. בנוסף, "הוועד הארצי" שעליו פשטו המשטרה ורשות המיסים, נחשב לאחת הזרועות הכלכליות החשובות של העדה. עסקני הקהילה התכנסו לדיון חירום כדי לגבש דרכי תגובה למעצרים.

  

עוד קודם לכינוס הופעלו במאה שערים מערכות כריזה: "הצילו! הכריזו מלחמה על מרנן ורבנן שליט"א. לא עת לחשות"! אחד העסקנים אמר ל-ynet כי להערכתו צפויות הפגנות סוערות בשעות הקרובות.

 

"לדעתנו המשטרה מכוונת למנהיג העדה עצמו, ולכן עצרה דווקא את העוזר שלו", אמר העסקן. "רשמית הם מדברים על עבירות מס ודברים כאלה, אבל מה שהם רוצים זה רק להלך אימים על הציבור החרדי. חבל שהם לא מבינים שהדבר הזה רק יאחד אותו תחת העדה החרדית. הם פותחים במלחמה, ואם זה מה שהם רוצים – את זה הם יקבלו". 

 

סוכנות הידיעות החרדית "קו החשיפות" דיווחה כי גם הרב עצמו התייחס למעצר של עוזרו האישי ואמר למקורביו: "הם מתכוונים אלי - שיעצרו אותי".

  

את המעצרים ביצעו חוקרי רשות המסים ובלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, ויחד עם שוטרי מחוז מרחב ציון, ערכו הכוחות חיפושים בדירותיהם ובמשרדיהם של העצורים.

 

השוטרים החרימו מחשבים ומסמכים, והעבירו אותם למשרדי מפלג התשאול ביחידה המרכזית בירושלים להמשך חקירה. במשטרה צופים מעצרים נוספים בפרשה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
עסקו בגיוס תרומות. אילוסטרציה
צילום: יריב כץ
מומלצים