שתף קטע נבחר

לא יהיה נשיא, אבל הבן שלו אולי כן. רון פול כמשל

הוא מתנגד להתערבות הממשל הפדרלי במדינות ותומך בחיסול סיוע החוץ. אחרי ההישגים באיווה ובניו המפשייר, פול לא מתכוון לפרוש מהמרוץ הרפובליקני אף שהוא יודע שלא יהיה נשיא ארה"ב הבא. אז מה בעצם הוא רוצה? להחדיר את האידיאולוגיה שלו לוורידים של הציבור ולסלול לבנו את הדרך לבית הלבן

Run פול, Rand: רון פול יודע שהוא לא יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית. בבחירות המקדימות הוא תוקף את המועמדים האחרים, אך לא את מיט רומני, שנזהר שלא לפגוע בכבודו של פול. מצד שני, לפול אין שום כוונה לפרוש מהמרוץ הרפובליקני לנשיאות.

 

המרוץ הרפובליקני - כתבות אחרונות:

האיש שהפך את מיט רומני לרוצח סדרתי

מיט רומני נראה ונשמע כמו נשיא. Yes He Can?

רומני וגינגריץ' הפקות מציגים: מלחמת הסרטונים

 

כשניוט גינגריץ', ריק סנטורום וריק פרי יגמרו את מלאי הדולרים שלהם בדרום קרוליינה בשבת הקרובה או בפלורידה בסוף החודש, הם יגלו כי שני מועמדים ממשיכים לרוץ - רומני ופול.

 

מקום שני מכובד בניו המפשייר. רון פול ואשתו קרול (צילום: AP) (צילום: AP)
מקום שני מכובד בניו המפשייר. רון פול ואשתו קרול(צילום: AP)

 

אחרי עשרות שנים של הליכה במדבר הפוליטי, פול בן ה-76 ממש צוהל משמחה כשיש קונים לאידיאולוגיה הליברטנית שלו - חופש בחירה ודת - ולמראה הצעירים הפציפיסטים שעוקבים אחריו בנאמנות ובאהבה, בהם חיילים שרוצים כבר לשים סוף לנוכחות האמריקנית באפגניסטן לאחר שבעיראק היא כבר הסתיימה.

 

נאום ניצחון ממרומי המקום השני

הנאום שנשא פול לאחר ההישג שלו בניו המפשייר (מקום שני עם 23 אחוזים) נשמע כמו נאום ניצחון - לא כמו נאום של אחד שמתכנן להגיע לבית לבן, אלא של אחד שרוצה להחדיר את האידיאולוגיה שלו לתוך הוורידים של המפלגה הרפובליקנית ושל הציבור האמריקני בכלל.

 

לפול אין כל כוונה לוותר על המגאפון המפואר שמעניקות לו הבחירות המקדימות. לחבר בית הנבחרים מטקסס אין הרבה כסף, אבל כל עימות נוסף שהוא משתתף בו בשידור חי הוא רווח נקי עבורו. כל ראיון לרשת טלוויזיה וכל נאום אחרי בחירות מקדימות באיווה, בניו המפשייר או בכל מקום אחר, נותן רוח גבית לאידיאולוגיה הבדלנית שלו בנושאי חוץ והאנטי-פדרלית בנושאי פנים.

 

יש לו כסף למלחמות גדולות. רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
יש לו כסף למלחמות גדולות. רומני(צילום: AP)

 

ישראל צריכה להיות מודאגת מההצלחה של פול. הוא אמנם לא יהיה נשיא ארה"ב, אבל למסר שלו יש קונים, מסר פשוט וקליט עבור מי שאין לו מושג בדיפלומטיה ואינו מודע לאינטרסים האמריקניים על פני הגלובוס, וגם עבור מי שלא מבין מדוע צריך לבזבז כסף על סיוע חוץ (פחות מאחוז אחד מהתקציב).

 

"ישראל רוצה לתקוף באיראן? שתתקוף"

אם זה תלוי בפול אז שכל משרדי הממשלה ייסגרו, פרט לאלה שעוסקים בביטחון ובשיטור על פי החוקה. את כל שאר השירותים יכולים לספק לדבריו המוסדות המקומיים בכל מדינה בארה"ב על פי צרכיה ויכולותיה. פול רוצה כאמור להשיב את כל החיילים הביתה כדי להגן על הגבול האמריקני. אם ישראל רוצה לתקוף את איראן, הוא טוען, מדובר בעניין שלה - רק שתשאיר את ארה"ב מחוץ לסיפור. מבחינתו, ואת זה בוודאי לא אוהבים לשמוע בירושלים, איראן יכולה להיות גרעינית.

 

פול גם רוצה לסגור את הבנק המרכזי של ארה"ב (הפדרל ריזרב) ומבחינתו שהמערכת הבנקאית תעבור לפעול על פי ערך הזהב ותפסיק להדפיס כסף.

 

אחרי עיראק, פול רוצה להשיב את כל החיילים מאפגניסטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחרי עיראק, פול רוצה להשיב את כל החיילים מאפגניסטן(צילום: AFP)

 

לפול אין כסף למלחמות גדולות. אחרי ההצלחות הגדולות באיווה (21 אחוזים) ובניו המפשייר (23 אחוזים), שנבעו משיעור גבוה של השתתפות של מצביעים עצמאים ודמוקרטים (בגלל חוקי ההצבעה בשתי מדינות אלה), הוא צפוי כנראה להגיע למקום נמוך יותר בדרום קרוליינה. במדינה זו, שבה יש פחות עצמאים ו-60 אחוזים מצביעים רפובליקנים אוונגליסטים, משקיע הגוף התומך בו 300 אלף דולר. מנגד, כל אחד מהמועמדים האחרים מוציא במדינה הדרומית מיליוני דולרים.

 

פול ויתר על פלורידה: שולח מיילים

פול לא מתכוון לבזבז משאבים על פלורידה הגדולה והמסובכת. ראש מטה הבחירות שלו, ג'סי בנטון, הבהיר שהרצה של מסע בחירות מלא בפלורידה תעלה 9 מיליון דולר ולכן הוא החליט שלא להעלות תשדירים בטלוויזיה אלא להסתפק בשליחת מיילים ובצלצול לבוחרים.

 

אך אם הבחירות המקדימות לא יסתיימו בסוף החודש ואחד משלושת המועמדים השמרנים ימשיך במרוץ, ניתן יהיה לראות את פול ממשיך בחודש פברואר לנהל קמפיין במדינות קטנות כמו לואיזיאנה, נבאדה ומיין, שבהן מתקיימת שיטת בחירה בדמות אסיפת בחירות (קאוקוס).

 

יקבל תמיכה גדולה מציבור האוונגליסטים בדרום קרוליינה. סנטורום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יקבל תמיכה גדולה מציבור האוונגליסטים בדרום קרוליינה. סנטורום(צילום: רויטרס)

 

מה פול רוצה? לצבור אלקטורים לקראת ועידת המפלגה הרפובליקנית שתיערך בשלהי הקיץ כדי לבחור את המועמד לנשיאות. ומה הוא יעשה שם עם האלקטורים שלו?

יהפוך לשחקן שצריך להתחשב בו במפלגה הרפובליקנית ואולי אף למנהיג של אופוזיציה פנימית בתוך המפלגה. פול רוצה לשאת בוועידה הרפובליקנית נאום שישאיר חותם על האלקטורים ועל הציבור כולו.

 

פול לא רואה לנגד עיניו את עתידו שלו. במקום זאת, הוא מפלס את הדרך לבנו ראנד פול, סנאטור ממדינת קנטקי שמחזיק בעמדות מתונות יותר ובעל חלומות גדולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתפק בשליחת מיילים לבוחרים. פול
צילום: AFP
שומר על כבודו של פול. רומני
צילום: MCT
יבזבזבו מיליוני דולרים בפלורידה. פרי וגינגריץ'
צילום: AFP
אביו עושה בשבילו את העבודה השחורה? ראנד פול
צילום: AP
מומלצים