שתף קטע נבחר

מיט רומני נראה ונשמע כמו נשיא. Yes He Can?

הרפובליקנים השמרנים לא ישמחו לראות מורמוני בראש מפלגתם, אך רומני הוא כנראה בעל הסיכוי הגדול ביותר לנצח את אובמה. הכירו את איש העסקים שהגשים את החלום האמריקני. החום האנושי עדיין חסר לו, אך בשביל זה יש לו את אשתו אן

"לנשיא נגמרו הרעיונות ועכשיו גם נגמרו לו התירוצים. בבחירות האלה, בואו נילחם על האמריקה שאנחנו אוהבים משום שאנחנו מאמינים באמריקה. אני מודה לכם מאוד, אלוהים, ברך את אמריקה. אני מודה לכם חברים, אתם הטובים ביותר" (מיט רומני בנאום הניצחון בניו המפשייר, 10 בינואר)

 

תווי פניו כאילו פוסלו בדמותו של נשיא ארצות הברית, עם רעמת השיער ועצמות הלחיים המדויקות. הוא אדם מתוכנן, מאורגן, קפדני, יסודי, חסר חום, נוקשה, כמעט רובוטי. ביום שלישי בלילה הוא הפגין ביטחון של מי שמסוגל להיבחר ב-6 בנובמבר 2012 לנשיא ה-45 של ארה"ב. אחרי שני ניצחונות בבחירות המקדימות של הרפובליקנים לנשיאות - באיווה ובניו המפשייר - מיט רומני עשה השבוע צעד ענק לעבר השגת מועמדות מפלגתו לנשיאות.

 

הרפובליקנים בוחרים יריב לאובמה - כותרות אחרונות:

רומני וגינגריץ' מציגים: "מלחמת הסרטונים"

רומני ניצח בניו המפשייר: "הלילה עשינו היסטוריה"

רון פול לאיראנים ב-2009: "עזה היא מחנה ריכוז"

יהודים לסנטורום: די להציג עצמך כמועמד של ישו

 

רומני בנאום הניצחון בניו המפשייר: "אנחנו מאמינים באמריקה"

 

נאום הניצחון של רומני בניו המפשייר היה נאום של אחד שכבר מתנהג כמי שיודע שיריבו האמיתי הוא לא אף אחד מחמשת היריבים הרפובליקנים שמנסים להניח לו מטעני צד פוליטיים ברגע האחרון, אלא הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה.

 

נשא נאום של נשיא. רומני ואשתו אן מודים לתומכים בניו המפשייר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשא נאום של נשיא. רומני ואשתו אן מודים לתומכים בניו המפשייר(צילום: רויטרס)

 

רומני יצא לנאום זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות בניו המפשייר כדי להספיק לדבר בפריים-טיים של הטלוויזיה. זה היה נאום מוכן שנקרא מטלפרומטר של פוליטיקאי שהיה מוכן לניצחון גדול ורצה לנצל את זמן צפיית השיא להעברת המסר שלו - לפני שהצופים יתעייפו ויזפזפו בשלט הטלוויזיה.

 

היריבים הרפובליקנים נעדרו מנאום הניצחון

זה היה נאום של נשיא ארה"ב. הנאום הטוב ביותר בקריירה שלו, שהתווה כיוון והציג לכל מי שמפקפק ביעילותו את הדרך שבה הוא מתכוון להביס את אובמה בדרך לבית הלבן.

ליריביו הקדיש רומני בנאומו פסקה אחת, בלי לנקוב כלל בשמם, ודיבר על "רפובליקנים נואשים שחברו לנשיא אובמה כדי להעמיד למשפט את היוזמה החופשית".

 

דרום קרוליינה, שבה ייערכו ב-21 בחודש הבחירות הבאות של הרפובליקנים, היא שדה הקרב האחרון של המועמדים השמרנים ניוט גינגריץ', ריק סנטורום וריק פרי. השלושה ינסו לבלום את רומני על ידי הצגתו לא כקפיטליסט שהשתלט על חברות כושלות והעמיד אותן על הרגליים, כפי שהאמריקנים אוהבים ומעריכים, אלא כקפיטליסט חזירי. הם מציגים אותו כמי שקנה ארבע חברות בדרום קרוליינה, פיטר את עובדיהן ושלשל לכיסו רווחים עצומים.

 

מאורגן, קפדני וכמעט רובוטי. רומני בדרום קרוליינה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מאורגן, קפדני וכמעט רובוטי. רומני בדרום קרוליינה(צילום: MCT)

 

התשדירים שמכפישים את שמו של רומני כבר שולטים בתחנות הטלוויזיה המקומיות. עם זאת, מושל מסצ'וסטס לשעבר מוכן אליהם ואינו נרתע.

 

דורך על גוויות כדי לרפד את כיסו בירוקים?

מיט רומני, בן 64, מבסס את כל מסע הבחירות שלו על עובדת היותו מומחה בניהול חברות וכלכלה, ומציג את עצמו כאיש המתאים בשעה זו לחלץ את ארה"ב מהמשבר הכלכלי וליצור מקומות עבודה חדשים.

 

אם המסר השלילי שמנסים להעביר יריביו ייקלט, הרי שרומני ייקלע לצרות. הוא יצטייר כאדם חסר מצפון שעושה כסף על חשבון הציבור בלי לעשות חשבון למספר הגופות שצריך לדרוך עליהן בדרך לריפוד כיסו בדולרים ירוקים.

 

הטעות הגדולה: רומני מציע לפרי להתערב על עשרת אלפים דולר

 

דרום קרוליינה היא זירת ההתגוששות שבה עשוי להיות מוכרע המרוץ הרפובליקני לנשיאות. הרפובליקנים לא אוהבים את קו המאז'ינו (קו ההגנה שבנתה צרפת בין שתי מלחמות העולם) שבנו יריביו של רומני, שבבוא הזמן ישרת ודאי את הקמפיין של אובמה כדי לנגח אותו.

 

מכונה פוליטית משומנת

ארבע שנים לאחר הכישלון מול הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין, רומני מודל 2012 יודע בדיוק מה עומד מולו. במשך חודשים ארוכים הוא בנה מכונה פוליטית משומנת ומצוידת במספיק כסף כדי לחסל את יריביו. הוא מאוד ממושמע בעימותים ומתוכנן, והשאלה הגדולה, שתשובתה תתברר כנראה בהמשך, היא אם הוא מסוגל להכין את עצמו להפתעות ולבלתי צפוי.

 

רומני הוא מכונה אנושית ולצדו צוות משובח, שלא חסר גם הרבה רוע לב כשצריך. כשיו"ר בית הנבחרים לשעבר גינגריץ' התחיל לנסוק בסקרים ובפעם הראשונה היווה איום ממשי על מועמדותו של רומני, האחרון השליך לזירה מיליוני דולרים על תשדירים שהשחירו את פניו של גינגריץ'.

 

רומני מגייס את הנשק הגדול ביותר שברשותו - אשתו אן. צפו

 

במחנהו של גינגריץ' טענו כי רומני ביצע חיסול ממוקד במועמד שלהם. מהבחירות באיווה יצא גינגריץ' עם הזנב בין הרגליים כשהוא מגיע רק למקום הרביעי, מקום שממנו כבר לא חוזרים לצמרת.

 

אן רומני, עזר כנגדו

החיסרון הגדול של רומני הוא שמדובר באדם שלא מפגין חום ומתקשה ביצירת קשר אנושי - נקודות תורפה משמעותיות עבור מועמד לנשיאות שמנסה להתחבב על בוחריו. כדי לחפות על כך גויסה אשתו אן למסע הבחירות. הגברת רומני מופיעה בכל מקום לפניו, מחייכת, מרככת ומפלסת את דרכו של בעלה אל המיקרופון.

 

במשך 15 עימותים רפובליקניים שמר רומני על משמעת גדולה ו"ירה אש" לעבר אובמה מעל ראשיהם של המועמדים האחרים. מבחינתו של רומני, יריביו הרפובליקנים יכולים להכפיש אחד את השני בעוד הוא ינסה לשכנע את הבוחרים שהוא האיש שמסוגל להתמודד עם הנשיא שיושב בבית הלבן.

 

רק פעם אחת בכל הקמפיין עשה רומני טעות ויצא מכליו. באחד העימותים, כשנמאס לו מכך שריק פרי מצטט אותו לא נכון מספרו, הוא הציע למושל טקסס בשידור חי להתערב על עשרת אלפים דולר שהוא טועה. אך מי שעשה טעות במקרה הזה היה רומני, שהרי כמה אמריקנים יכולים להתערב על עשרת אלפים דולר בתקופה זו של משבר כלכלי קשה? השבוע סיפר רומני בראיון כמה הוא אוהב לפטר אנשים. במטה אובמה ודאי רשמו את דבריו והכניסו אותם למאגר שלהם.

 

רומני לתנועת "לכבוש את וול סטריט": "התאגידים הם בני אדם"

 

רומני הוא המועמד של הכסף הגדול שמשתייך לאחוז האחד. כשמפגיני תנועת המחאה "לכבוש את וול סטריט" תקפו אותו באסיפת בחירות, הוא השיב להם ברצינות תהומית ש"תאגידים הם בני אדם". אם יתמודדו השניים אחד נגד השני, ידאג אובמה להציג את עצמו כמועמד של 99 האחוזים ולטעון שרומני הוא אדם שמנותק ממעמד העובדים.

 

רומני: לא מתנצל על הצלחתי הכלכלית

המוטו של רומני הוא לא להתנצל על הצלחתו הכלכלית. הוא הרי הגשים את החלום האמריקני הקפיטליסטי וכנשיא ארה"ב הוא יגשים לכולם את החלום הזה - כך צפוי להיות המסר שלו בקמפיין נגד אובמה. עבור רומני, הריצה שלו כאיש עסקים מצליח בעידן של משבר כלכלי עמוק היא בשלב זה הנכס הגדול שלו בקרב נגד הנשיא המכהן.

 

בשנות השמונים של המאה הקודמת ייסד רומני את חברת ההשקעות הפרטית "ביין קפיטל" וניהל אותה עד אמצע שנות התשעים, אז העביר את הניהול עליה לידי אורית גדיש, ישראלית ילידת חיפה. בראיון שקיימתי עמה בעבר דיברה גדיש בשבחו של רומני, אך כיום היא מסרבת להתראיין לכלי התקשורת.

 

רומני כיהן כהונה אחת בתפקיד מושל מסצ'וסטס. מושל מדינה הוא חלק הכרחי ברזומה עבור מועמד לנשיאות ארה"ב משום שהוא מציג את המועמד כאדם בעל ניסיון ביצועי. יריביו השמרנים של רומני מנסים לצבוע אותו כליברלי מדי בנושאים חברתיים (הפלות, זכויות של הומואים ולסביות) וכלכליים. מושל מסצ'וסטס לשעבר היה אבי רפורמת הבריאות במדינתו, שהייתה המודל של אובמה לרפורמה כוללת בארה"ב.

 

אובמה העביר רפורמת בריאות היסטורית, רומני רוצה לבטל אותה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה העביר רפורמת בריאות היסטורית, רומני רוצה לבטל אותה(צילום: רויטרס)

 

בעת מסע הבחירות שהוא מנהל מבטיח רומני לבטל את הרפורמה שהעביר אובמה, אולם שמרנים רבים לא סומכים עליו. העמדות שהוא מציג עכשיו הפוכות מאלה שהציג כמושל מסצ'וסטס. מסצ'וסטס היא המדינה הכי ליברלית בארה"ב, אם מתעלמים מהמובלעת של סן פרנסיסקו בצפון קליפורניה, שבה מועמד לא יכול להיבחר לתפקיד מושל אם הוא מחזיק בעמדות שמרניות.

 

הפליפ-פלופר המורמוני

מצד שני, פוליטיקאי רפובליקני לא יכול לזכות במועמדות מפלגתו לנשיאות אם הוא יציג עמדות ליברליות. רומני התאים את עמדותיו ותואר על ידי יריביו כהפכפך, פליפ-פלופר שמשנה את עמדותיו בהתאם למצב. העמדות השמרניות שהוא מציג עכשיו עלולות לפגוע בו בקרב המצביעים העצמאים בבחירות הכלליות.

 

את היכולת הניהולית והארגונית שלו הציג רומני בניהול אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי. לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 עמדה האולימפיאדה ביוטה על סף ביטול על רקע המצב הביטחוני וגילויי שחיתות. רומני לקח על עצמו לארגן את האולימפיאדה, שהפכה להצלחה גדולה תחת מנהיגותו.

 

הרקע המורמוני של רומני מהווה אבן נגף גדולה מבחינתו. במהלך הקמפיין שלו מציג רומני את חיי משפחתו, 42 שנות נישואים לאן ואמונה דתית, כבסיס לשמרנות צרופה. "אבל אני רץ להיות המפקד העליון ולא הכומר העליון", הסביר רומני למי שחושב שלרקע הדתי יש קשר כלשהו לישיבה בחדר הסגלגל. "אני לא אשרת שום דת", הוא הבטיח בנאום בכינוס דתי.

 

רומני הפסיק להעסיק מהגרים לא חוקיים: "אני רץ למשרה למען השם"

 

הדבר האחרון שרומני רוצה זה אזכור המורמניות שלו בקמפיין. יום לפני הבחירות בניו המפשייר, פירסמה רשת NBC כתבת תחקיר על אבי סבו של רומני, מיילס, שברח עם משפחתו למכסיקו בשנת 1885. הסיפור הרשמי של המשפחה הוא שהיא נמלטה בגלל רדיפות. הסיפור האמיתי הוא שהיא נמלטה מפני החוק לאחר שאבי סבו של רומני הפר את החוק האמריקני שאוסר ריבוי נשים.

 

משפחת רומני - היסטוריה של בריחה מהחוק?

"כשהחוק לא נראה להם הם בורחים", זה הכתם שרומני מנסה לברוח ממנו. אביו ג'ורג' נולד במכסיקו וכשהיה בן חמש ברחו הוריו וחלק מהמשפחה בחזרה לארה"ב עם פרוץ מלחמת האזרחים במדינה. מאוחר יותר נבחר ג'ורג' לתפקיד מושל מישיגן, המדינה שבה נולד וילארד מיט רומני.

 

הפעם היחידה שמיט עצמו ברח בחסות הדת הייתה במהלך מלחמת וייטנאם, אז הוא קיבל דחיית שירות ושימש במשך שנתיים וחצי בתפקיד שליח הכנסייה המורמונית לצרפת.

 

הנוצרים האוונגליסטים רואים במורמונים כת שבהחלט אינה שייכת לנצרות. במערכת הבחירות הנוכחית של הרפובליקנים יש לאוונגליסטים שלושה מועמדים - סנטורום, גינגריץ' ופרי. הכוח שלהם מפוצל, הם אינם מספיק אטרקטיבים והפניקה בקרב מחנותיהם נמצאת בעיצומה.

 

רומני על הנשיא: "אובמה השליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רומני על הנשיא: "אובמה השליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס"(צילום: AFP)

 

רומני יודע ש"כל האקדחים יופעלו נגדי" בדרום קרוליינה, אבל הוא מנסה לרכך את האוונגליסטים, בין השאר על ידי אזכורים חוזרים ונשנים של יחסו המצוין לישראל. למרות שענייני חוץ וביטחון אינם עומדים במוקד מערכת הבחירות, תקף רומני לאחרונה את אובמה על הכרזתו כי ישראל והפלסטינים צריכים לנהל את המשא ומתן ביניהם על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

 

"אובמה משליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס", הצהיר רומני. לא במקרה הוא מזכיר את ישראל בכל הזדמנות. הוא אוהב את ישראל, על כך אין מחלוקת, והודיע שאם ייבחר לנשיא ארה"ב ישראל תהיה היעד הראשון שלו לביקור. בנאום הניצחון שנשא בניו המפשייר אמר רומני ש"אובמה מותח ביקורת על ידידתנו ישראל, אני אעמוד תמיד עם ידידינו".

 

משפט זה מחמם את הלב, בטח בקרב הישראלים, אך צריך להבין שהפעם רומני לא כיוון מזרחה לעבר ארץ הקודש, אלא דרומה - לעבר דרום קרוליינה והאוונגליסטים, הפוליטיקאי הרפובליקני רוצה לקבל מהם את ההכשר שיסיר את המחסום האחרון שעומד בינו לבין המועמדות לנשיאות ארה"ב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוא כבר הגשים את החלום האמריקני. רומני
צילום: AFP
אנשיו כבר אוגרים חומר "מפליל" על רומני. אובמה
צילום: EPA
חיסול ממוקד. גינגריץ'
צילום: AFP
"רומני? קפיטליסט חזירי". פרי
צילום: רויטס
דרום קרוליינה תהיה תחנתו האחרונה? סנטורום
צילום: AP
מומלצים