שתף קטע נבחר

האחים המוסלמים ניצחו: נכבד את הסכם השלום

מפלגת החירות והצדק של הארגון המוסלמי זכתה בכ-47 אחוז מהקולות בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט במצרים. מנהיג הארגון אמר אתמול כי יכבד את הסכם השלום עם ישראל. במקום השני - מפלגת א-נור של האיסלאמיסטים הסלפים

ניצחון סוחף למפלגות האיסלאמיות בבחירות לבית התחתון בפרלמנט המצרי: מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים זכתה בכ-47 אחוז מהקולות בבחירות הדמוקרטיות הראשונות מאז הפלת משטר מובארק, כאשר למקום השני הגיעה מפלגת א-נור של האיסלאמיסטים הסלפים, עם כמעט 25 אחוז מהקולות.

 

עוד בערוץ החדשות:

מסוק חיל האוויר פגע במחבלים שירו לעבר ישראל

חמאס הודיע רשמית: חאלד משעל לא יתמודד שוב

 

יו"ר ועדת הבחירות, עבד אל-מועז אחמד איברהים, הודיע במסיבת עיתונאים כי מפלגת החירות והצדק זכתה ב-235 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט. מדובר ב-127 מושבים שבהם זכתה המפלגה ו-108 נוספים שבהם זכו בנות בריתה. מפלגת א-נור האולטרה-שמרנית, שהגיעה למקום השני, זכתה ב-121 מושבים בפרלמנט.

 

ועדת הבחירות מכריזה על התוצאות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ועדת הבחירות מכריזה על התוצאות(צילום: EPA)
  

מנהיג האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, הבהיר אתמול כי הארגון יכבד

את הסכם השלום שנחתם עם ישראל בשנת 1979, כל עוד ישראל תעשה כן. הדברים נאמרו אחרי סדרת התבטאויות סותרות מצד בכירי הארגון לגבי עתידו של הסכם השלום.

 

בדיע, שהתראיין לערוץ המצרי "דרים", אמר גם כי אחרי שהמועצה הצבאית העליונה תמסור את השלטון, ארגונו יתבע דין וחשבון ממנהיגיה על הטעויות שביצעו לטענתו בשנה האחרונה. 

 

מפלגת החירות והצדק מינתה את סעד אל-קטאטני, בכיר במפלגה שהיה חבר בפרלמנט הקודם כעצמאי, ליו"ר הבית התחתון. במפלגה הביעו ביטחון בכך שהוא ינהג בצורה שווה כלפי כל המחוקקים. הישיבה הראשונה של הבית התחתון, המכונה מועצת העם, תתקיים ביום שני.

 

רוחות של פיוס

קטאטני עצמו אמר כי מועצת העם תפעל למען פיוס בעם המצרי. לדבריו, העדיפות העליונה של הפרלמנט תהיה להגשים את הדרישות שעלו בזמן המהפכה, "כולל זכויותיהם של מי שנפצעו ונהרגו במהלכה".

 

בתור לקלפי. המצרים העדיפו את המפלגות האיסלאמיות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בתור לקלפי. המצרים העדיפו את המפלגות האיסלאמיות(צילום: רויטרס)
 

מועצת העם מונה 498 מחוקקים הנבחרים על-ידי האזרחים. המועצה הצבאית העליונה, ששולטת במצרים מאז המהפכה לפני כשנה, ממנה עשרה חברי פרלמנט נוספים. הבחירות למועצת העם החלו בנובמבר והתקיימו בשלושה שלבים. 

 

ומה השלב הבא בתהליך הדמוקרטי במצרים? ב-29 וב-30 בינואר יתקיים

השלב הראשון של הבחירות למועצת השורא (הבית העליון בפרלמנט), כאשר הסיבוב החוזר יתקיים ב-7 בפברואר. השלב השני ייערך ב-14 וב-15 בפברואר, כאשר הסיבוב החוזר יתקיים ב-22 בפברואר.

 

לפי שעה, הבחירות לנשיאות מצרים אמורות להתקיים עד יולי 2012. לפני מספר ימים הודיע חבר המועצה הצבאית העליונה, מוחסן אלפנג'רי, כי המועד הסופי להצגת מועמדות לתפקיד הנשיא הוא 15 באפריל. לפני שבוע הודיע מוחמד אל-בראדעי, לשעבר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כי החליט לוותר על ההתמודדות. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבחירות במצרים
צילום: רויטרס
יו"ר ועדת הבחירות. עבד אל-מועז אחמד איברהים
צילום: EPA
בדיע. לא יבטל את הסכם השלום
צילום: AFP
מומלצים