שתף קטע נבחר

מילואימניקים נגד חוק טל: "לעצור הסחף השלילי"

קצינים במילואים כתבו לראש הממשלה ולשר הביטחון בדרישה לשנות את החוק המסדיר את הפטור מגיוס לצבא לתלמידי ישיבות. המשטרה מאשרת "מסע אלונקות" בבני ברק כמחאה, השאלה רק איפה בדיוק

אחרי שנדחה הדיון בחוק טל, הלחץ על הממשלה נמשך: קבוצה של קצינים ולוחמים במילואים קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק לפעול לשינוי חוק טל, המסדיר את הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות, ולממש את חוק שירות ביטחון חובה לכלל הקבוצות בחברה הישראלית.  מקביל, ארגון אחר צפוי לערוך צעדת מחאה בבני ברק.

 

הפגנת הפורום לשוויון בנטל, היום. "חוק טל נכשל" ()
הפגנת הפורום לשוויון בנטל, היום. "חוק טל נכשל"

 

סערת חוק טל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

במכתב שנשלח הבוקר לשני הקברניטים נכתב כי "יש לעצור את הסחף השלילי בהתגייסות העם לצה"ל ולשדר כי פנינו לחיזוק המשרתים ולהקטנת פערים משמעותית בשוויון נטל שירות הביטחון". אחת לחמש שנים נדרשת הכנסת לאשרר את הארכת החוק, אולם בעקבות הכוונה להאריך אותו פעם נוספת, הופעל לחץ ציבורי רב, וראש הממשלה דחה את הדיון בנושא.

 

עשרת הקצינים, חברי עמותת "הרעות- ערבות הדדית" הפועלת למען "הגברת הערבות ההדדית" קובעים ש"חוק טל נכשל" ומוסיפים בפנייתם לנתניהו ולברק: "אנו פונים אליך כאנשי מילואים אחראיים, חלקנו צעירים, אך רובנו לחם ברוב מלחמות ישראל ומשום כך חרדים אנו לביטחונה ולצביונה של המדינה. המשאב היקר ביותר של ישראל הוא אנשיה, לוחמי צה"ל. אל לנו להחליש את הרובד המרכזי החשוב והיקר ביותר. במשרתי הסדיר והמילואים, פגענו וכרסמנו במעמדם די והותר".

 

בין החותמים על המכתב קצינים בכירים במילואים, בהם קצין תותחנים ראשי לשעבר תת-אלוף דורון קדמיאל.

 

יו"ר העמותה, אל"מ (מיל') משה פישר אמר ל-ynet "אנחנו מתכוונים להיאבק ולא לוותר. ההסדר של חוק טל קורע את הערבות ההדדית במדינת ישראל". הוא הדגיש ש"מספרים שהצבא לא יכול ולא צריך לגייס את החרדים, אבל בפועל אנחנו יודעים שצה"ל לא מאייש תקנים, וגדודי מילואים נקראו השנה לשירות חריג מעבר למכסה".

 

מסע אלונקות בדרך

למרות הגשמים, המאבק נגד חוק טל נמשך הבוקר. חברי הפורום לשוויון בנטל, סטודנטים, מילואימניקים, אימהות לחיילים, נכי צה"ל ואזרחים נוספים הפגינו מול משרד ראש הממשלה בירושלים בדרישה לבטל את החוק לאלתר, ולא להסתפק רק בדחיית הדיון על הארכתו בחמש שנים נוספות. שרת החקלאות אורית נוקד פגשה את המפגינים שהגישו לה את מכתב המילואימניקים והיא הבטיחה מצידה להעבירו לנתניהו.

 

האם המחאה תגיע גם לעיר החרדית בני ברק? לאחרונה הוגשה למשטרה בקשה לאישור צעדת מחאה ב-10 בפברואר מטעם "הפורום לשיוויון בנטל", שמעוניין לקיים תהלוכה שתדמה מסע אלונקות ברחוב מרכזי בעיר, רבי עקיבא.

 

באופן רשמי אומרים במשטרה שהנושא בבדיקה, אבל לאחרונה קיבלו המבקשים, לידי עורך דינם עו"ד זרי חזן, מכתב תשובה ממפקד מרחב דן, ניצב משנה אלברט אוחיון,

 בו נכתב כי אמנם אין בכוונתו להמליץ לאשר תהלוכה ברחוב רבי עקיבא, אבל הוא מציע חלופות אפשריות - לצעדה לאורך רחוב ז'בוטינסקי ורחוב חזון איש.

 

על פי המארגנים המשמעות היא שהצעדה תצא לדרך, לדבריהם לאחר שנים ארוכות שהמשטרה סירבה לקיים צעדות כאלו מחשש לתגובת חרדים. לדברי עו"ד חזן, "אנו שמחים שמהשטרה הבינה שלא ניתן למנוע מחיילים להפגין את מחאתם בכל מקום אשר יבחרו, אנחנו מעוניינים עם זאת להפגין במרכז העיר ולא בפאתיה ולכן נשקול את האופציות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חרדים לביטחונה ולצביונה של המדינה"
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד זרי חזן. "נשקול אופציות"
צילום: אלדד רפאלי
הפגנת הפורום לשוויון בנטל, הבוקר. מחר: צעדת מחאה
מומלצים