שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העורף לא מוכן: חצי מהציבור לא יקבל ערכות מגן
  האיומים גוברים, אבל העורף יישאר חסר הגנה: רק 400 אלף ערכות נותרו במלאי ויימסרו תוך שלושה חודשים, בשיטת "כל הקודם זוכה". עד סוף מרס רק ל-4.2 מיליון אזרחים יהיו מסכות אב"כ. מי הערים המובילות בהצטיידות, מי בתחתית?

  ערכות מגן לא יהיו חלק מהחיים של כמחצית מאזרחי ישראל, גם אם הם יחפצו בכך: ימים ספורים לאחר שראש אגף התכנון בצה"ל רמז כי טילים ביולוגיים וכימיים המצויים בארסנל הסורי עלולים לזלוג בעתיד לידי חיזבאללה, ועל רקע חשש מתגובה איראנית לתקיפה אופציונלית של מתקני הגרעין, נראה שהיערכות העורף אינה בראש סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות. ל-ynet נודע היום (ב') כי בעוד חודשים ספורים ייגמר מלאי ערכות המגן, וחצי מהציבור יישאר ללא מסכת אב"כ.

   

  עוד בערוץ החדשות

  אישום: רס"ר מילואים אנס חיילת בבסיס השייטת

  סעודיה: אשה הפרה החוק, נהגה - והרגה בתאונה

   

  מנתונים של פיקוד העורף עולה כי ממלאי ערכות המגן שאישרה ותקצבה הממשלה, נשארו רק כ-400 אלף ערכות, שלפי קצב החלוקה יימסרו תוך שלושה חודשים, בשיטת "כל הקודם זוכה". הכמות היחידה שאושרה לייצור מדברת על כ-120 אלף ערכות מגן, שכלל לא יחולקו ויועדו במיוחד לשימור קווי ייצור ערכות, בשני המפעלים היחידים בארץ שעוסקים בכך - שלאון בקריית גת וסופרגום בברקן.

   

  במרכז החלוקה בדיזנגוף סנטר. 52% מהתל-אביבים הצטיידו (צילום: מוטי קמחי)
  במרכז החלוקה בדיזנגוף סנטר. 52% מהתל-אביבים הצטיידו (צילום: מוטי קמחי)

   

  חלוקת ערכות המגן החלה באפריל 2010 ולאחר מסירת הערכות האחרונות, ל-55% מנושאי תעודת זהות כחולה בארץ תהיה ערכה. מנתון זה עולה כי קרוב למחצית מהאוכלוסייה לא תהיה מוגנת מתקיפה בלתי קונבנציונלית, ולכך יש להוסיף עשרות אלפי מהגרים וזרים אחרים, נטולי תעודת זהות, שהחוק קובע כי כלל לא מגיעה להם ערכת מגן.

   

  ובמספרים מוחלטים - עד סוף חודש מרס יהיו ל-4.2 מיליון אזרחים מסכות אב"כ, כשלכל היתר יחכו מחסנים ריקים. באזורים המאוימים, מחיפה עד אשדוד, ל-38% מהאוכלוסייה אין כיום ערכת מגן, ביתר האזורים ל-75% אין ערכה. בערים פחות מאוימות, כמו ירושלים או אילת, לא נפתחו כלל נקודות חלוקה. התוצאה: רק 15% מתושבי הבירה מחזיקים בערכה.

    

  רק ל-35% מתושבי בני ברק יש מסכת אב"כ

  בחלוקה לערים, 52% מהתל-אביבים נושאים בערכת מגן, בחיפה (64%) ובאשדוד (68%) אחוז ההצטיידות גבוה יותר. ערים מובילות אחרות הן כפר-סבא (77%), מודיעין ורעננה (70%), הוד השרון (68%), חולון (66%), ראשון-לציון (65%), פתח-תקווה (64%) וגבעתיים (56%). בבני-ברק רק 35% מחזיקים בערכת מגן, ככל הנראה בגלל חוסר ההתאמה של המסכות לזקנים. כדי לקבל ערכת מגן בחינם יש להגיע עם תעודת זהות למוקדי החלוקה. אפשרות נוספת היא להזמין את הערכה באמצעות שליח, בעלות של 25 שקלים למשלוח, כפי שעשתה רבע מהאוכלוסייה שהצטיידה עד כה.

   

  והאזרחים אכן מגלים אחריות. לפי הנתונים, בחודשיים הראשונים של השיח בנושא האיראני, נובמבר ודצמבר האחרונים, הסתערו כ-400 אלף ישראלים על נקודות החלוקה בסניפי הדואר. "במקום 7 אנשים ביום רגוע, פתאום ביום אחד הגיעו כמה מאות", סיפר גורם בכיר בפיקוד העורף. "הציבור ערני ואחראי מאוד, והצטייד מהר מהצפוי. תעיד על כך כמות הקנסות ששולמו בגין ערכות שלא הוחזרו - 2.5 מיליון שקל מאז אפריל 2010, על בסיס קנס מוזל של 70 שקלים לערכה ששוויה בין 220 ל-500 שקלים".

   

  התקציב הדרוש לייצור הערכות עומד על 1.2 מיליארד שקל, תקציב שכולל גם את ערכות הילדים היקרות וההתאמות העתידיות בעקבות הגילאים המשתנים. לדברי הבכיר מפיקוד העורף, "החלוקה תיעצר כי פשוט אין תקציב. גם אם מחר התקציב הכולל לייצור הערכות ליתר האוכלוסיות יגיע, ייקח שנתיים שלמות לייצר את יתר הערכות, גם אם שני המפעלים יעבדו 24/7 ויעסיקו 2,000 עובדים. בשיא התפוקה שלהם הם מסוגלים לייצר 190 אלף ערכות בחודש".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "העורף לא מוכן: חצי מהציבור לא יקבל ערכות מגן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עד מרס ל-4.2 מיליון אזרחים תהיה מסכת אב"כ
  צילום: AP
  האזרחים מגלים אחריות - ומשלמים קנסות
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים