שתף קטע נבחר

הרב של אמסטרדם התנגד לנישואי הומואים והודח

קהילת יהודי אמסטרדם השעתה את הרב אריה רלב"ג, שחתם על מכתב נגד מתן לגיטימציה להומואים ולסביות, ותמיכה ב"שינוי הנטייה". הרב לא נשאר חייב: "מי משעה רב בעקבות הלכה?" וגם נשיא ועידת רבני אירופה טוען: "זו קיצוניות"

יהדות הולנד כמרקחה: רב הקהילה היהודית הגדולה בבירה אמסטרדם, הרב אריה רלב"ג, הושעה מתפקידו על-ידי ההנהלה, לאחר שחתם על מכתב - יחד עם 180 רבנים, מחנכים ומטפלים - הקורא שלא לקבל נטיות חד-מיניות כדבר לגיטימי, וקובע כי הן הפיכות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

חתימת הרב רלב"ג ניתנה כבר לפני כמה חודשים, בעקבות החלטת רב אורתודוכסי אמריקני להשיא בנישואים דתיים שני גברים. אנשי דת ומקצוע מהזרם האורתודכסי גינו את המעשה במכתב חריף שפרסמו, ובהם גם רב הקהילה באמסטרדם, שהוא אזרח ארה"ב ומתגורר בניו-יורק במשך רוב השנה.

 

בימים האחרונים גילו עיתונאים הולנדים כי הרב הבכיר חתם על המסמך, והדבר עורר סערה-רבתי בכלי התקשורת במדינה. בתגובה ל"חשיפת" עמדותיו של רלב"ג, הודיע סגן נשיא הקהילה, רוני אייזנמן, כי הרב מושעה מתפקידו. אייזנמן הביע התנצלות בפני מי שנפגע מהמכתב עליו חתם הרב רלב"ג, והדגיש כי בקהילה האורתודוכסית שבה הוא חבר מתקבלים כולם בברכה - הומוסקסואלים, זוגות חד-מיניים אחרים, וכל זוג אחר שהחוק ההולנדי מכיר בו.

 

הרב רלב"ג עצמו לא נותר חייב, ובראיונות לעיתונות היהודית תקף את ההחלטה: "מעולם לא שמענו שרב יביע את עמדתו ההלכתית - והוא מושעה".

 

הקהילה נחלקת

לאחר ההחלטה, הפיצוץ בתוך הקהילה היה בלתי נמנע. חברים התומכים ברב המושעה הודיעו על פרישתם ממנה, זאת נוכח מה שהם מגדירים "ויכוחים ודיונים על דברים שהם משורשי הדת", ולאחר ש"ועד הקהילה הביע דעתו נגד דעת תורתנו הקדושה". הפורשים אף הכריזו על הקמת קהילה חדשה, "לפי רוח התורה וההלכה", ששמה יהיה "קהילת החרדים מחזיקי תורה אמסטרדם".

 

מי שעוד לא השלימה עם המצב החדש היא ועידת רבני אירופה, שהודיעה כי היא מקיימת מגעים עם הקהילה המקורית של הרב רלב"ג, ובקרוב אף

תשלח נציג להולנד כדי לדון במשבר.

 

נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט, המשמש רב ואב בית-דין במוסקבה, אמר: "בשבועות האחרונים ראינו שני קצוות של קיצוניות בקשת הרחבה של היהדות. שניהם מאכזבים מאוד - בישראל, קהילה בדלנית ומצומצמת הפגינה חוסר כבוד משווע לכל מי שאינו נמנה על מחנם, ובאמסטרדם, קהילה שחוששת מדי מה ידידיה החילונים יאמרו, תקפה את הרב הראשי על כך שעמד על דעת תורה המתנגדת לאיחוד של שני אנשים בני אותו מין. 

 

"כיהודים דתיים בני זמננו, אנו מצווים לשמור על ערכי התורה ובו זמנית לחיות חיי אזרח אחראיים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אריה רלב"ג. הודח
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
מומלצים