שתף קטע נבחר

וינשטיין: ועדות הקבלה בפריפריה - חוקיות

בתשובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד חוק ועדות הקבלה, הגיש היועץ המשפטי לממשלה תצהיר, בו הגן על זכותם של יישובים בנגב ובגליל לסנן תושבים חדשים באמצעות ועדות קבלה. וינשטיין הדגיש בדבריו כי החוק לא חל על יישובים במרכז הארץ, שם קיום הועדות אינו חוקי

פרקליטות המדינה הגישה היום (ד') לבג"ץ את תשובתה בעניין העתירה כנגד חוק ועדות הקבלה לישובים. בתשובה שהוגשה על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין נכתב, כי "התיקון לחוק מבטא איזון נכון ראוי ומידתי, בין צורכי ההתפתחות והקיום של ישובים קטנים המצויים בפריפריה הגאוגרפית... שיתאימו לחיי הקהילה הקיימת, לבין החובה להבטיח כי הקצאת קרקע ציבורית תעשה באופן סביר ובלתי מפלה".

 

 

בנוסף הבהיר היועמ"ש, כי התיקון לחוק, שמתיר לוועדות קבלה בישובים קהילתיים בני 400 בתי אב ומטה, למנוע הצטרפות חברים לא רצויים, מתייחס רק לנגב ולגליל ולא חל על מרכז הארץ.

 

חוק האגודות השיתופיות, המוכר יותר כחוק ועדות הקבלה ליישובים, אושר במרס אשתקד במליאה. יום למחרת עתרו האגודה לזכויות האזרח, ארגון עדללאה וקרן אברהם, יחד עם תושבים מהמועצה האזורית משגב, בדרישה לפסול את החוק. לטענתם, החוק נותן רישיון להפלות את מי שנדחים על-ידי ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים ובהרחבות הקיבוצים.

 

 

"חוק ועדות קבלה מפלה ומשפיל אנשים שכל חטאם הוא הרצון לממש את זכותם לבחור את מקום מגוריהם", אמר עו"ד גיל גן-מור שהגיש את העתירה מטעם האגודה לזכויות האזרח. "הישובים המפעילים ועדות קבלה הם פרוורים עירוניים לכל דבר, שלתושביהם אין כל ייחוד המצדיק הליכי סינון שכאלו. 

 

"פגיעה במאות ישובים"

"הפגיעה תהיה מעתה נחלתם של ישובי הנגב והגליל בלבד, אך עדיין מדובר במאות ישובים. אנו נמשיך במאבק נגד החוק האנטי חברתי והמפלה הזה ונבקש מבג"ץ לבטלו לחלוטין, כדי שלא נראה ועדות קבלה בשום מקום בארץ".

 

באגודה מציינים, כי הם פנו לרשם האגודות השיתופיות ולרשות מקרקעי ישראל כדי שינחו את ישובים במרכז הארץ או כאלה שגדולים מ-400 משפחות, להפסיק את השימוש בוועדות הקבלה ולהקצות את המגרשים באופן שוויוני כמתחייב בחוק. 

 

לטענתם, פנייתם סורבה בטענה, שחוק ועדות קבלה אינו מבטל את החלטות המינהל הקודמות שאפשרו לישובים קהילתיים בכל הארץ לסנן מועמדים באמצעות ועדות קבלה.

 

לאור זאת, באגודה מברכים על קביעת היועמ"ש לפיה החוק אינו חלק על ישובים במרכז הארץ. עם זאת מציינים, כי "היועץ המשפטי ממשיך להגן על חוק ועדות הקבלה המפלה, שמתיר למאות ישובים קהילתיים בנגב ובגליל, שהוקמו על קרקעות המדינה, לסנן באמצעות ועדת קבלה את מי שאינו עונה לקריטריונים העמומים של התאמה לחיי קהילה, או התאמה למרקם החברתי-תרבותי של הישוב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד יהודה וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים