שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לממן משרה גם לרב לא-אורתודכסי

התנועה הרפורמית עתרה לבג"ץ בבקשה שיורה למדינה לממן משרת רב לא-אורתודכסי בירושלים. לטענת העותרים, הקצאת משאבים לרבני שכונות אורתודוכסים בלבד היא אפליה אסורה

תרעומת נשמעה על הכוונה להעלות את שכרם של רבני שכונות וערים, אבל יש מי שהנושא מטריד אותו מסיבות אחרות: המרכז הרפורמי לדת ומדינה עתר הבוקר (יום א') לבג"ץ בבקשה שיורה למדינה להקצות בירושלים משרה ממלכתית לרב שאינו אורתודוכסי, ובכך לטענתו להפסיק את האפליה במתן שירותי דת לתושבים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בעתירה, שהוגשה על-ידי רבנים, רבות וקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות, נטען כי בישראל מאות רבני שכונות - כולם גברים אורתודוכסיים, ששכרם ממומן מכספי משלמי המסים. "הציבור הליברלי סובל מהפלייה ארוכת שנים", נכתב, "תושבים המעוניינים בשירותי דת לא-אורתודוכסיים נאלצים לממן בעצמם את שירותי הדת שהם צורכים, תוך אפליה בוטה של הציבור האורתודוכסי - הנהנה משירותי דת במימון המדינה".

 

בתנועה הרפורמית מוסיפים כי העובדה שהשתייכותו של רב לזרם דתי מסוים (ובמקרה של רבות – גם היותן נשים) פוסלת אותו מלהיות מועמד למשרת רב – גם במקומות בהם יש ציבור יהודי ליברלי נרחב הנזקק לשירותיו – מנוגדת לעקרון השוויון ולחופש הדת והמצפון, ולעקרון הפלורליזם הדתי שעל המדינה לקדם.

 

עד שהעניין יוכרע בבג"ץ דורשים העותרים כי המשרד לשירותי דת והמועצה הדתית בירושלים יימנעו מלמנות רבני שכונות בבירה - בין אם על-ידי הקצאת תקנים חדשים, ובין אם באיוש תקנים קיימים שהתפנו.

 

למה דווקא ירושלים?

הרפורמים מסבירים כי הפנייה לבג"ץ נוגעת לעיר ירושלים, מאחר שבה מכהן המספר הגדול ביותר של

רבני שכונות המועסקים במשרה רשמית (33 רבנים), יש בה את מספר הקהילות הלא-אורתודכסיות הגבוה ביותר (ארבע רפורמיות ותשע קונסרבטיביות), שחלקן קיימות כבר משנת 1958.

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב עו"ד גלעד קריב: "מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי על כל זרמיו וקהילותיו, והמונופול האורתודוכסי על שירותי הרבנות חייב להסתיים. בשנים האחרונות, מאות אלפי אזרחים נעזרים בשירותיהם של רבנים רפורמים וקונסרבטיביים בכל רחבי הארץ, ועל ממשלת ישראל לכבד את בחירתם. תמיכתה של ממשלת ישראל בפעילותם של רבנים מכל הזרמים תקדם את חופש הדת והמצפון בישראל, ולא פחות מכך תסייע לאזרחי ישראל היהודים המעוניינים בכך לחזק ולטפח את זהותם היהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומה רבה?
צילום: עומר הכהן
מומלצים