שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הרב עובדיה, לא תוציא את החרדים מהאינטרנט

  הציבור החרדי, על כל גווניו, נמצא באינטרנט - בקבוצות פייסבוק, פורומים, אתרי חדשות ואתרים מקצועיים, או בקיצור: בכל מה שיש לאינטרנט להציע. תמוה שדווקא הרב עובדיה יוסף, שידוע בפסיקתו המציאותית, מכריז מלחמה על מלחמה אבודה מראש

  בדיחה יהודית מספרת שכאשר הגיעה השמועה על הפלא הטכנולוגי החדש – המכונית - אל קהילות ישראל, התלבטו גדולי הרבנים כיצד להתייחס להמצאה. ישבו הרבנים על המדוכה ושמעו טיעונים הלכתיים שונים. עסקן אחד שהזדמן למקום ביקש לחוות את דעתו. "רבותי", פנה אל הרבנים, "המכונית יכולה לקחת את 'עמך בית ישראל' לעיר התאוות - פריז". הזדעזעו הרבנים מהפרצה הנוראה וגזרו איסור חמור על שימוש במכונית.

   

   עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  נזכרתי בבדיחה הזאת בשבוע שעבר, כשקראתי את האיסור שהטילו גדולי הרבנים הספרדים, ובהם הרב עובדיה יוסף, על השימוש באינטרנט. איסור שנראה כרצון לצמצם את הפיגור ב"החמרת יתר" של הרבנים האשכנזים. 

   

  המלחמה ברשת היא לא עניין חדש. כבר שנים מנהלים הרבנים החרדים מלחמת חורמה באינטרנט. המאבק הגיע לשיאו לפני כשנתיים. "דעת התורה", שהייתה מכוונת עד אז נגד השימוש באינטרנט בכלל, יצאה באופן ספציפי נגד אתרי האינטרנט החרדיים. ואכן, חלק מאתרי החדשות החרדיים הפסיקו את פעילותם. אך לא כולם: "בחדרי חרדים" ו"כיכר השבת" - אתרי החדשות הגדולים של הציבור החרדי, המשיכו לפעול.

   

  במרוצת הזמן הרבנים למדו לחיות בשלום עם קיומם של האתרים. הם הפנימו את הכלל "אם אתה לא יכול לנצח אותם, הצטרף אליהם". הגישה החדשה היא לנסות למזער את נזקי האינטרנט. הרבנים, באמצעות מקורביהם, עומדים בקשר רציף עם הכותבים באתרים. בחלק מהאתרים אף קיימת משרת "מבקר" מטעם הרבנים.

   

  אפשר להתווכח שעות עד כמה האינטרנט תורם לבן אדם, אם בכלל. גם התומכים הנלהבים ביותר של הרשת לא יטענו שהיא "טלית שכולה תכלת", אבל העובדה הפשוטה היא שזה חלק ממארג החיים של המאה ה-21. כן, גם של החרדים.

   

  כל החרדים ברשת

  הציבור החרדי, על כל גווניו, נמצא באינטרנט. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחים על עליה מתמדת בחדירת האינטרנט לבתים חרדיים. את האנשים שמאחורי המספרים בדו"חות ניתן למצוא בקבוצות ייעודיות בפייסבוק, בפורומים, באתרים החרדיים וגם באתרי החדשות הגדולים ובאתרים מקצועיים, מסחריים ואחרים. בקיצור, בכל מה שיש לאינטרנט להציע. 

   

  המקטרגים יגידו שלא מדובר בחרדים אמיתיים, רק בשוליים של החברה החרדית. יהיו כאלה שיעדיפו
  לטמון את הראש בחול ולכנות את הגולשים החרדים "חרדונים", "חרדים לייט" או "חרדים חדשים", אבל ניתוח של מאפייני הגולשים החרדים מלמד שיש ייצוג מכובד לכל סוגי החרדים, כולל הקיצונים של מאה שערים ובית שמש.

   

  על רקע זה, ההודעה של הרבנים הספרדים תמוהה עוד יותר. הרב עובדיה יוסף ידוע בפסיקה האמיצה שלו אל מול הפסיקה המחמירה של הרבנים האשכנזים. בפסקי ההלכה שלו הוא לא מתעלם מהמציאות בשטח, אלא מתמודד איתה. אז איך קורה שדווקא הוא לא הבין שהרכבת הזאת עזבה את התחנה מזמן, וכבר אי-אפשר לעצור אותה?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב עובדיה יוסף. בעקבות האשכנזים
  צילום: גיל יוחנן
  נחמיה רוזנפלד
  מומלצים