שתף קטע נבחר

איש קבע זוכה מאונס חיילת, אף ששיקר

הנאשם החליף גרסאות, אך גם בגרסתה של המתלוננת נמצאו קשיים - ובית הדין הצבאי ביפו זיכה נגד שהואשם באונס מחמת הספק. בראש הרכב השופטים עמדה מי שהתמנתה לאחר מכן ליועצת הרמטכ"ל לענייני נשים

זיכוי נדיר מאונס, מחמת הספק: הרכב של שלושה שופטים בראשות נשיאת בית הדין הצבאי ביפו, תת אלוף רחל טבת ויזל, זיכה איש קבע בדרגת רב-סמל מעבירות אונס והתנהגות שאינה הולמת. כך נודע היום (ב') ל-ynet. הפרקליטות הצבאית ערערה על פסק הדין.

 

חיילים מעורבים בפלילים - דיווחים נוספים ב-ynet: 

אישום: רס"ר מילואים אנס חיילת בבסיס השייטת

חייל נעצר בחשד שאנס בת 17 במועדון בת"א

אישום: חייל בלי רשיון ניסה לדרוס חבריו במשאית

 

מדובר בנגד מטבח שהואשם כי אנס חיילת בדרגת רב"ט, ששירתה עמו בפיקוד מרכז ושימשה תורנית במטבח שבו עבד. השופטים זיכו אותו לפני כחודשיים מחמת הספק, אף על פי שהחליף גרסאות בחקירתו במצ"ח ובבית המשפט, ועל אף ששיקר.

 

בתחילה הכחיש הנגד מכול וכול שקיים יחסי מין עם החיילת, אך בהמשך הודה בכך וטען כי בוצעו בהסכמה. "בסופו של דבר מצאנו קשיים לא מבוטלים בגרסתה של המתלוננת, קשיים שהותירו בנו ספק באשר לרכיב היעדר הסכמה ביחסי המין שהתקיימו בין השניים", נכתב בגזר הדין. "מנגד אף התקשינו לתת אמון בגרסת הנאשם, שהורכבה למעשה ממספר גרסאות שחלקן סותרות באופן ברור האחת את רעותה וחלקן שקריות בעליל. הרשעת הנאשם בנסיבות שכאלה מחייבת קבלת גרסת המתלוננת מעבר לכל ספק סביר, ומשלא כך פני הדברים, לא ניתן לבסס על גרסה זו הרשעה". את הנאשם ייצגו עורכי הדין שלמה רכבי ושלמה ציפורי.

 

לפי כתב האישום, הפציר הנאשם במתלוננת להתלוות אליו לקניון באזור ירושלים, שם רכש לה גופיות, תחתונים ודברי מזון לקראת שהייתה בריתוק בבסיס. הוא הבטיח להביא לה סרטים לצפייה, ובמהלך הלילה התקשר אליה, העיר אותה משנתה ואף נכנס במפתיע לחדרה, כשהיא במיטתה. על פי כתב האישום, היא הסתירה את גופה בשמיכה, והוא ניסה לשכנעה לחשוף את גופה. "כשסירבה, משך בכוח את השמיכה, הפשיל את מדיו ותחתוניו, התיישב על רגליה ותפס את ידיה בכוח, למרות שבכתה וניסתה להתנגד". לאחר מכן אנס אותה, ואמר לה: "זה בסדר מה שעשינו. טבעי שאנשים נמשכים זה לזה", ואז יצא מהחדר.

 

השופטים ציינו בהחלטתם: "הנאשם הותיר עלינו רושם שלילי. במהלך החקירה והעימות הוא שיקר במצח נחושה". מאידך, הסבירו כי המתלוננת לא הודתה בתחילה שלאחר האירוע נפגשו ושוחחו השניים מספר פעמים, לעיתים אף ביוזמתה. בפנייתה לגורמים סוציאליים שטיפלו בה היא לא ציינה שהיא שוחחה עמו ונפגשה עם הנאשם לאחר הארוע. בנוסף, כך הסבירו השופטים, מהימנותה נפגעה כאשר הצטייר בבית המשפט מצג לפיו בן זוגה שגילה את פרטי המקרה דחף אותה להציג אותו כאונס, למרות פרק זמן משמעותי שחלף מהאירוע עד להגשת התלונה. לדברי השופטים, מסרונים בעלי תוכן מיני שהחליפו השניים והקלטה נסתרת שביצעה המתלוננת, ובה טענה בפניו כי אנס אותה, מחלישים את אמינותה ומעידים על רצונה ליצור מצג שווא.

 

השופטים ציינו כי המתלוננת הודתה כי קיימה מערכת יחסים ידידותית וחמה עם הנאשם. "גם ההידרדרות במצבה הנפשי לאחר האירוע (עליו העיד מפקדה), אין ללמוד ממנה כי היא קשורה דווקא לאירוע האונס", הסבירו.

 

הזיכוי הפתיע את קציני הפרקליטות הצבאית. חלקם הביעו פליאה נוכח כניסתה של ראש הרכב השופטים לתפקיד החדש והרגיש: יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים.

 

הפרקליטות הצבאית ערערה על פסק הדין, ודיון בערעור יתקיים בשבוע הבא בבית הדין המיוחד בקריה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנגד זוכה מכתב האישום שהוגש נגדו במסגרתו יוחסה לו עבירה של אינוס. התביעה הצבאית הגישה ערעור על הכרעת הדין המזכה לבית הדין הצבאי לערעורים אשר עודנו תלוי ועומד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מערכת יחסים ידידותית" (אילוסטרציה)
צילום: index open
עו"ד רכבי
אל"מ רחל טבת ויזל
צילום: חגי הירשפלד, עיתון "במחנה"
מומלצים