שתף קטע נבחר

מי שלא מאמין - מפחד לאללה

איראן גרעינית? זו לא הסכנה המיידית. בנתוני סקר האמונה של מכון גוטמן הסתתר נתון מבהיל למדי - אחוז גדל והולך באוכלוסייה שם את ההלכה מעל החוק. בואו נראה אתכם מחללים פה שבת בעוד כמה שנים

סקר האמונה של מכון גוטמן, שפורסם בסוף השבוע, משקף תהליך שבו החברה היהודית בישראל הופכת מסורתית יותר. יש בכך אלמנטים חיוביים רבים, כגון שהציבור יכיר, ילמד ויעריך את תרבות עמו, וחשוב שירגיש בן בית במסורת היהודית העשירה והמגוונת, אבל יש ממצאים בדו"ח שחייבים להדאיג כל מי שהדמוקרטיה הישראלית חשובה לו.

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בסקר, שזכה לכותרות לאור האחוז הגבוה של מאמינים באלוהים, מתחבא נתון מבהיל למדי: 20% מהנשאלים העמידו

את ההלכה באופן מובהק מעל החוק והמשטר הדמוקרטי. נתון זה כולל, מן הסתם, לא רק ציבור חרדי, אלא גם חלק הולך וגדל מן הציבור הדתי-לאומי שהולך ומתחרד"ל (חרדים-לאומיים), ומחליף את הנאמנות למדינה בנאמנות להלכה.

 

44% מן הישראלים, על-פי ממצאי הסקר, יעדיפו בכל מקרה להישמע לחוק הישראלי בכל קונפליקט בין חוק המדינה לבין ההלכה היהודית, ויתר הנשאלים (למעלה משליש של הציבור) לא הציג עמדה חד-משמעית בנושא: 36% מן הציבור לא החליט מה חשוב לו יותר. הוא מתלבט... 

 

עם חופשי בארצנו?

אם המגמה הזו תימשך, בעוד עשר שנים לא תהיה כאן דמוקרטיה! זהו לא איום, זוהי המגמה המשתקפת מן העובדות: בעתיד, רוב הציבור היהודי במדינה יעדיף להישמע לקודקס חוקים אנכרוניסטי, שקפא אי-שם בין המאות ה11-12, מאשר לקבל את סמכותו של החוק הישראלי המודרני, ולקבל מרות מצדם של שופטים היושבים בבתי המשפט.

 

בהלכה היהודית אישה פסולה לעדות בחלק המקרים, משכב זכר הוא עבירה חמורה שעונשה "כרת" בידי שמיים, וכל המבעיר

אש בשבת למרות שהוזהר צפוי להיסקל. זו ההלכה ואלו הם חלק מחוקיה. גם אם לא ייושמו ככתבם וכלשונם, זו הרוח הנושבת. מובן שלא כולם מבינים ולא כולם מודעים לכך, אבל בכל זאת, במצב שבו 20 אחוז תומכים, ועוד שליש מתלבטים, זהו רק עניין של זמן.

 

כיהודי ציוני, נכד לחלוצים ציונים ואב לילדים שמשרתים כאן בצבא, מעולם לא חשבתי שכאן בארץ ישראל, שבה זכינו "להיות עם חופשי בארצנו", נעמוד כציבור שלם במאבק על המהות הדמוקרטית של המדינה. הסכנה הזו כאן, ותסלחו לי על ה"כפירה בעיקר" - מפחידה אותי הרבה יותר מסכנת הגרעין האירני. יהודים חילונים, מסורתיים ודתיים – אנא מכם, התעוררו לפני שיהיה מאוחר.

 

  • הכותב הוא מנכ"ל "בינה" - ארגון העוסק בהעמקת הזהות היהודית בקרב הציבור הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדינת הלכה בדרך?
צילום: AP
ערן ברוך
מומלצים