שתף קטע נבחר

חייל בשריון: חוקרי מצ"ח הורו לי להתפשט לגמרי

החייל טען בתלונה שהגיש למפקדיו כי חוקרי מצ"ח הורו לו להתפשט לחלוטין במהלך בדיקת סמים. בצבא הסבירו כי היה חשד כי הוא יזייף את הבדיקה, באמצעות "דגימה נקייה"

חייל בשירות חובה, המשרת בחיל השריון, טוען כי שני חוקרים במשטרה הצבאית אילצו אותו להתפשט לחלוטין. החייל הוזמן למשרדי החקירה בבסיס מצ"ח מרחב שרון-שומרון לבדיקת סמים.

 

החייל טען בתלונה שהגיש למפקדיו כי בתחילת השבוע שעבר הופתע לקבל זימון לבסיס מצ"ח שבצומת בית ליד, לצורך בדיקת סמים. החייל הגיע לבסיס יחד עם חייל נוסף, שזומן גם הוא לבדיקה. לטענתו, השניים עמדו במשך שעתיים מחוץ למבנה, כשבחוץ ירד גם חזק. לדבריו, כשביקש להמתין תחת סככה הצמודה לחדרי החקירות הוא קיבל מהחוקרים תשובה שלילית.

 

עוד בחדשות:

איראן במוקד: ראש המוסד ביקר בחשאי בארה"ב

המל"ג: על לפיד לסיים תואר ראשון לפני דוקטורט

מהפכת ספרי הלימוד מתחילה, מחירם צפוי לרדת

 

לפי התלונה שהגיש עו"ד עידן דביר, המייצג את החייל, בשלב מסוים הוא נקרא לאחד מחדרי החקירות, שם חיכו לו חוקר בשירות סדיר וחוקר במילואים. לדבריו, השניים אמרו לו שיש נוהל חדש במצ"ח, שמוגדר "נוהל הפשטה", ושעליו לפשוט את מדיו. "החייל היה בהלם ולא הבין מה הם רוצים ממנו, אבל לא רצה לעשות בעיות ונשאר עם תחתונים וגרביים לגופו", נכתב בתלונה. "אבל זה לא הספיק לשניים והם הורו לו לפשוט את תחתוניו וגרביו. כשביקש לדעת איך זה קשור לבדיקת הסמים, הם אמרו לו שכדאי לו לעשות את מה שהם אומרים, אחרת הוא יוחשד בהכשלת שוטר".

 

עורך הדין כתב בתלונה כי החייל נותר עירום. "בסופו של דבר הם אמרו לו לנער את גרביו, לאחר שאמר להם 'מה זה השטויות האלה?"' לדברי עורך הדין, החייל "מרגיש פגוע ומושפל, במיוחד לאור העובדה שהתגייס ושירת כלוחם שריון". בתלונה צוין כי יחסם של שני החוקרים מהווה פקודה בלתי חוקית בעליל, הטרדה בעלת אופי מיני וניצול סמכות לרעה. לאחר האירוע המביך החייל ניגש להיבדק ובשתן שלו לא נמצאו סמים.

 

באותו יום זומנו לבסיס מצ"ח חיילים נוספים, שלפי מידע מודיעיני צרכו סמים. אצל חלק מהחיילים האחרים נמצאו בתחתונים מכלים זעירים שהכילו שתן חלופי, ככל הנראה נקי מסמים, על-מנת לשבש את תוצאות הבדיקה. החוקרים מבקשים במצב שכזה מחשודים פוטנציאלים להתפשט, כדי לבדוק אם אינם מסתירים את מכלי השתן הנקי, ומאפשרים להם לסרב, אם כי במצב שכזה מוגבר החשד נגדם. בבדיקות אלו חוקרים בודקים חיילים וחוקרות בודקות חיילות, באופן דיסקרטי.

 

גורמים בצבא הסבירו כי היה חשד כי החייל יזייף את הבדיקה, ורק

 לאחר שאישר זאת הוא נבדק בעירום, ולאחר שהוסר ממנו כל חשד הוא שוחרר. "הנוהל הוכיח את עצמו", אמרו גורמים צבאיים, "לאחר שהסתבר שחייל אחר באותה בדיקה זייף את תוצאותיה בעזרת דגימה אחרת, שאינה שייכת לו, והוא נעצר ומתקיימים נגדו הליכים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "פקודות הצבא והנהלים לגבי אופן ביצוע בדיקות הסמים לא השתנו. כפי שהיה נהוג עד היום, במקרים בהם יש חשד לזיוף הבדיקה, ולאחר קבלת האישור מהנבדק כמתחייב בחוק, נעשית הבדיקה בעירום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החוקרים הורו להוריד גם את הגרביים". אילוסטרציה
צילום: Gettyimages Imagebank
איך זה קשור לבדיקת סמים? עו"ד עידן דביר
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
מומלצים