שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה קידום פינוי שדה דב בתל אביב

מנכ"ל משרד רה"מ יעמוד בראשות צוות שיגבש תוכנית אופרטיבית, לרבות קביעת מקורות המימון לפינוי. הצוות יאתר אתרים אליהם תועבר הפעילות האזרחית המבוצעת בשדה ומיד לאחר מכן, יפונה גם הבסיס והפעילות הצבאית בשדה

הממשלה אישרה הבוקר (א') את קידום פינוי שדה דב בתל אביב. זאת במטרה לבנות במתחם המתפנה אלפי יחידות דיור, מלונות, מבני ציבור ועוד. לשם כך החליטה הממשלה על הקמת צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, ובהשתתפות משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

 

 

הצוות יגבש תוכנית אופרטיבית, לרבות קביעת מקורות המימון לפינוי שדה דב. כמו כן, יאתר הצוות אתרים חלופיים אליהם תועבר הפעילות האזרחית המבוצעת בשדה ומיד לאחר מכן, יפונה גם הבסיס והפעילות הצבאית בשדה.

 

על פי ההחלטה, הבנייה באתר שדה דב לא תכלול דיור בר השגה, על מנת להתמודד עם האמרת מחירי הדיור בתל אביב. החלטה זו עומדת בניגוד לפרסומים קודמים של המשרדים המציעים, משרד התחבורה ומשרד השיכון, ולהמלצת נשיא המדינה, שמעון פרס, לחברי ועדת טרכטנברג.

 

על פי תוכנית משרד השיכון לדיור בר השגה, רק קרקעות שהערכת השמאי שלהן נמוכה מ-400 אלף שקל ליחידת דיור יכולות להיכלל בתכניות לדיור בר השגה.

 

אתר שדה דב נמצא במיקום שנחשב לאחד היוקרתיים בארץ, על שפך הירקון לים התיכון, וערך הקרקע בו גבוה בהרבה ממחיר זה.

 

מחיר מלא

על פי התוכנית שאושרה היום, הקרקע שנמצאת בבעלות מינהל מקרקעי ישראל תימכר במחיר מלא והרווחים יועברו לתקציב משרד הביטחון על מנת לממן את עלויות הפינוי וההעברה של שדה התעופה והבסיס לנגב.

 

משרד השיכון מקדם בתיאום עם עיריית תל אביב תכנית להקמת 12 אלף יחידות דיור באזור. על פי הערכות שמאים, בהתחשב בכך שהקרקע תימכר במחירה המלא, דירת 5 חדרים בשדה דב תעלה 3-3.5 מיליון שקל. על פי התכנית, 20% מהדירות שייבנו צריכות להיות דירות קטנות של 2-3 חדרים. דירות אלו צפויות לעלות יותר מ-2 מיליון שקל.

 

בתנועת המחאה נגד יוקר הדיור מיהרו לגנות את ההחלטה. מדובר האסיפה הארצית של רשת קהילות המחאה נמסר, כי הדירות שייבנו לאחר פינוי מתחם שדה דב בתל אביב יהיו דירות "לעשירים בלבד".

 

"גם אם ייבנו דירות קטנות, דירת שני חדרים בעלות של שני מיליון שקל היא אינה דירה ברת השגה עבור רוב הציבור בישראל. בניגוד לטענות הממשלה ועיריית תל אביב, לא ייבנו דירות ברות השגה ולא יינתן מענה למצוקת הדיור ולמחאה החברתית. פעם נוספת, הממשלה ושר השיכון מדברים על דירות זולות אך בפועל הם בונים דירות בלתי מושגות לרובנו".

 

בצוות הדיור של רשת קהילות המחאה קראו לממשלה לנסח תכנית חדשה שתכלול לפחות 20% של דירות מוזלות. "על שר השיכון וראש הממשלה מוטלת החובה לדאוג לכלל הציבור בישראל ולקדם במסגרת החלטה זו מעורבות ממשלתית, שתוביל לבניית דירות מוזלות - במסגרת פרויקט שדה דב ובכל פרויקט בנייה עתידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדה דב. בקרוב ייעלם
צילם: ירון ברנר
מומלצים