שתף קטע נבחר

מדביקי ציורי העירום: "נגרש את החרדים"

קבוצת חילונים וחרדים לשעבר חשפה בפני ynet את הרעיון מאחורי הפרובוקציה של ציורי העירום - ולא היססה להשתמש במילים בוטות: "רק חילון מובהק ובוטה ירחיק את החרדים, זה יבריח אותם כמו תרסיס נגד ג'וקים"

מורידים את הכפפות: בעקבות הפרסום ב-ynet על תלייתן של יצירות האמנות שבהן עירום נשי בשכונת קריית יובל בירושלים, החליטו מדביקי המודעות לספר על הרעיון שמאחורי הפרובוקציה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

המדביקים, קבוצת צעירים חילונים, סיפרו ל-ynet כי החליטו להקים מעין סיירת מחתרתית בשם "ירושלים המשוחררת". הם מכריזים כי מדובר רק בפעולה ראשונה מתוך סדרת "מבצעים" שהם מתכננים לבצע באזורים שבהם הם מזהים "השתלטות חרדית עוינת". לצורך כך, אף פתחו דף פייסבוק בשם "שיקצע במרפסת" - והצהירו

על כוונתם הברורה: "הדרת חרדים".

 

בשיחה עם חברי הקבוצה הם לא "מכבסים מילים" ומתבטאים בתקיפות ובבוטות חריגה, שלא מסתירה את רגשות הזעם שלהם (שלא לומר שנאה) לגבי הציבור החרדי כולו.

 

"כחרדית לשעבר שגדלה במאה שערים, אני יודעת מה ציפור הנפש של החרדים - שמירת העיניים, שיקצות, פריצות", כתבה מייסדת הקבוצה, "אבא חרדי יחרף נפשו ויעשה הכול כדי שהילד שלו לא יביט ולו לרגע אחד בתמונה של בחורה בבגד ים...

 

"השכונה שלכם מתחרדת? יש פתרון! תלו תמונות של 'שיקצעס' במרחב הציבורי בשכונה - במרפסת, על לוח מודעות, בתחנת אוטובוס או על פיגומים בבניינים - והחרדים יברחו מהשכונה שלכם כל עוד נפשם בם! זה יעבוד 100% - כמו תרסיס נגד ג'וקים. רק חילון מובהק ובוטה בשכונות ובערים ירחיק חרדים. הם לא יעלו על דעתם בכלל לחפש דירה באזור שיש בו פוסטרים של שיקצעס, מאותה הסיבה ששום חרדי לא יעלה על דעתו לקנות דירה באלנבי, או בהרברט סמואל".

 

לטענת הכותבת, לו היה אדם עומד עם פוסטר של בחורה חצי עירומה ליד חניון קרתא, ההפגנות לא היו נערכות שם. "ה-מ-ה-פ-כ-ה החילונית התחילה!", סיכמה, "זו פרובוקציה קריטית ומשתקת שעוד ידברו עליה ב-CNN. אבן דרך במלחמת התרבות. על הציבור החילוני להצטרף ליוזמה כדי לשנות את פני המדינה ולנצח את 'אנשי החושך'".

 

"לא רוצים להפוך לבית שמש"

אביב, גם הוא חרדי-לשעבר הפעיל ב"ירושלים משוחררת", סיפר ל-ynet כי מודעות כמו אלה שהרגיזו את החרדים בקריית יובל בסוף השבוע שעבר נתלו בשכונה כבר כמה פעמים בתקופה האחרונה, אך בכל פעם מישהו דאג להסירן לפני שנחשפו – עד שהחליטו לתלותן בשבת.

 

"הם בטח ימצאו בסוף פתרונות הלכתיים איך להוריד אותן גם בשבת", אמר, "אבל גם לזה אנחנו ניתן מענה ונמצא שיטות אחרות 'לקשט' את כל השכונה". לדבריו, המטרה הייתה לנקוט בפעולה שקטה, יעילה ולא מתוקשרת להדרת חרדים, אך לאחר שהדבר פורסם והפך ל"שיחת היום" החליטה הקבוצה להיחשף.

 

אביב מתבטא בבוטות, בחריפות ובהכללה גסה נגד הציבור החרדי ("חברה חולה מן הייסוד") ומדגיש כי אינו נגד הדת, אלא נגד ההתחרדות. לטענתו, במשך 16 שנה, מאז שעזב את העולם החרדי, בחן דרכים אחרות להתמודד עמם, אך הבין כי זהו הפיתרון היחיד.

 

"בכל מקום שאליו הגיעה קבוצה גדולה של חרדים – גם אם הם מתונים – זה נגמר רע", טען, "אנחנו לא רוצים להפוך לבית שמש".

 

במלחמה כמו במלחמה

אביב אומר כי אין לו בעיה עם דתיים-לאומיים, ולכן בחר לפרסם דווקא ציורי עירום ולא תמונות - כדי שלא להבריח

מהשכונה גם אותם. "אם צריך, אצנזר את המודעות עוד, כי את המודרנים אני כן רוצה", הצהיר, "אבל החרדים? שילכו לשכונות שלהם. אנחנו לא מנסים לכבוש את מאה שערים, וכך גם להם אין מה לחפש פה... המהלך שלנו הוא יריית פתיחה במלחמת תרבות, אבל עכשיו עד הסוף. ואנחנו ננצח אותם בתמונות".

 

הפעיל הוסיף כי בכוונת הקבוצה לממן הדפסה והפצה של אלפי עותקים, ובמקרה של אלימות מהצד השני - המודעות ייתלו גם בתוך השכונות החרדיות. "במלחמה כמו במלחמה", אמר, "אני לא רוצה לעזוב את ירושלים, ויודע שזה הסיכוי היחיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לרותי וזנה
ונוס. תבריח את החרדים?
צילום: לרותי וזנה
מומלצים