שתף קטע נבחר

צניעות של פעם: הרב עובדיה ואשתו בצילום ישן

כיסוי ראש חלקי וצוואר מגולה - כך מצולמת רעייתו של הרב עובדיה הצעיר, אז אב בית הדין במצרים. נדמה לכם שבשנים האחרונות יש הקצנה דתית? אוי לרב לו היה בנם של בניו

תסתכלו על התצלום הזה. מזהים את הבחור הצעיר בחליפה המודרנית? נסו שוב. זהו הרב עובדיה יוסף, כשלצדו אשתו הנאה, מרגלית ז"ל - בכיסוי ראש חלקי וצוואר מגולה. על ברכיהם יושבים ילדיהם, עדינה ויעקב, ומישירים את מבטם למצלמה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

התמונה צולמה בזמן שהרב עובדיה ואשתו שהו במצרים, בעת כהונתו כאב בית הדין שם. ואף שידוע כי הרב עובדיה נלחם במצרים נגד כל עולם התורה המקומי בשל "חולשתם הדתית", הרי שהוא לא נלחם נגד כל העולם ואשתו. חלק מהנשים במצרים, ובהן רעייתו של הרב עובדיה, כיסו את ראשיהן בכיסוי ראש חלקי, ובטח שלא הקפידו על רעלה.

 

 

הרב עובדיה שלא היסס בגיל שבע-עשרה לצאת כנגד פסקי "הבן איש חי", בחר לשתוק. אפשר להתפלפל לא מעט מדוע. יש שיאמרו שהוא התיר לרבנית מרגלית ללבוש כיסוי ראש חלקי, ואחרים יסברו כי רק בחר שלא התערב בהחלטתה, או שלא לשים את כל כובד משקלו בעניין. פחות חשוב מה שהיה מאחורי הקלעים, ויותר מה שאנו רואים. 

 

הבנים הולכים בדרך אחרת

אפשר להצביע על דוגמאות רבות המלמדות על הלך הרוח המתון בפסיקותיו של הרב עובדיה מן השנים שעברו.

בניגוד לרבנים הליטאים, שידם ממהרת לחרוץ גורלות במשיכת קולמוס, הרי שאצל הרב עובדיה זה היה אחרת. הוא לא מיהר לשבור את הכלים עם העולם המערבי ככלל, והעולם החילוני בפרט.

 

הוא התיר לנשים להסתובב ברשות הרבים ללא גרביים, הבהיר שאין שום בעיה להעלות לשידור נשים ברדיו "קול ברמה" - ועוד לא דיברנו על שירת נשים ברדיו, ועל חיבתו של הרב עובדיה הצעיר לאום כולתום.

 

אלא שבשנים האחרונות משהו השתנה ברחוב הקבלן בירושלים. עיקר האשמה מוטלת על כתפיהם של ממשיכי דרכו, לכאורה, המאמצים את ההחמרות הדרקוניות של הרבנים הליטאיים.

 

כך למשל, בנו, הרב אברהם יוסף, פסק כי על נשות בני ברק להישמע להוראות רבני העיר בכל הקשור ללימוד נהיגה. רבני העיר, למי שתהה, אוסרים לימוד נהיגה לנשים בשל החשש מפגיעה ב"גדרי הצניעות". על העובדה שבני ברק היא אחת הערים המסוכנות לנהיגה, הרב יוסף ג'וניור לא שמע. אולי דווקא נהיגה נשית תכניס קצת רוגע לכבישי העיר?

 

בנוסף פסק הרב אברהם יוסף, כי על האישה להקפיד לכסות את ראשה באופן מלא ליד בניה. הגדיל לעשות אותו הבן, כאשר לפני מספר חודשים סילק שתי עיתונאיות מישיבה של המועצה הדתית בחולון. הנימוק המפליל: צניעות. איפה האב ואיפה הבן? ובעיקר, איפה רוח הקודש?

 

הרבה השתנה כאן

אני מעריץ די גדול של הרב עובדיה, אבל האמת נערצת יותר. ספק רב אם הרב עובדיה עצמו היה מכשיר כיסוי

ראש כזה היום. ומה נגיד על בניו? את החליפה המודרנית והצ'פחות הסחבקיות לא נראה אצלם. הם למדו במוסדות ליטאיים נוקשים, וצורת החשיבה שלהם היא בהתאמה. לו היה הרב עובדיה בנם, יש להניח שהיה ננזף על כך שהוא בוחר לשאת אישה החובשת כיסוי ראש כמו זה שבתצלום. ולא פחות מכך, יש להניח כי הציבור החרדי-ספרדי של ימינו לא היה עובר לסדר היום לו הייתה אשתו של רב חובשת כיסוי ראש מן הסוג הזה. גם הם מפחדים.

 

לא נעים לדבר על היום שאחרי הרב עובדיה. אבל צריך כנראה להתכונן לכך שחזון החזרת העטרה ליושנה ביחס לנשים הדתיות לא ילבש פראדה, כי אם שאל שחור ומאיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשת רב ובת של רב. כך זה היה נראה פעם. הרבנית מרגלית יוסף
איתמר מרילוס
מומלצים