שתף קטע נבחר

הירידה במחירי הדיור: "מתונה ומינורית"

על פי נתוני השמאי הראשי לסוף 2011, אין בשורה של ממש בשוק הדיור. נרשמה ירידה ממוצעת של 1% בלבד במחירי הדירות, שאוזנה על ידי התייקרות של 0.4% בשאר המוצרים. הסקר כלל 3,300 דירות 4 חדרים ב-16 ערים גדולות

אין בשורה של ממש לזוגות הצעירים שמחכים לדירה. ברבעון הרביעי של 2011 ירדו מחירי הדירות בישראל בשיעור ממוצע של 1%. כך עולה מסקירה של השמאי הממשלתי הראשי. הערים שבהן נרשמה הירידה החדה ביותר (4%) הן תל אביב ובת-ים. עליות מחירים של 1% נרשמו בנתניה, פתח תקווה וחולון.

 

לדברי עורכי הסקר, "נצפה המשך מגמת ירידה מתונה ומינורית בשיעור של כ-1% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון שלפניו". בלשכת השמאי הראשי מציינים כי הירידה המתונה גם כך אוזנה על ידי התייקרויות של 0.4% של כל המוצרים למעט הדירות.

 

את התפתחות מחירי הדירות ניתן לחשב לטווח קצר, רבעון אחד ביחס לרבעון שלפניו, או לטווח ארוך, רבעון לעומת הרבעון המקביל אשתקד. ביחס לרבעון הרביעי של 2010, נרשמה התייקרות של הדירות בשיעור של 3%, כאשר בעיר אשקלון נרשמה עלייה חדה של 10%.

 

נתוני השמאי הראשי אינם מעידים על ירידות מחירים משמעותיות בשוק הדיור, לאחר שנים של זינוק דו-ספרתי במחירים, ואינם מעוררים תקווה להקלה במצוקת הדיור של הזוגות הצעירים. זאת, בניגוד לסקרים אחרים שבישרו ב-4 החודשים האחרונים על מגמת ירידה, לראשונה מזה שנתיים, בעקבות העלייה בהיקף התחלות הבנייה והירידה בביקוש לאחר המחאה החברתית.

 

נתוני השמאי הראשי מבוססים על דירות 4 חדרים לקנייה בלבד, שכן דירות אלה נחשבות על ידי השמאות למוצר ההומוגני והמייצג ביותר בשוק הנדל"ן. דירות 3 חדרים סובלות משוני גדול בהיקף השטח בין דירה לדירה ודירות 5 חדרים למעלה מתאפיינות בשוני גדול ברמת הגימור (דירות יוקרה לעומת בתים פרטיים לעומת דירות פשוטות יותר), ולכן הכללת בסקר יכולה להטות את התוצאות כך שלא ייצגו את המגמה הרווחת בשוק.

 

בסך הכל, כללה הסקירה הנוכחית 3,300 דירות ב-16 ערים גדולות, לאחר שנופו עסאות חריגות, כמו מכירה בין קרובי משפחה או דירות שנמכרו במחיר גבוה או נמוך בצורה קיצונית מהמחיר המקובל.

 

למרות הנתונים, במשרד השכון והבינוי ממשיכים לטעון כי ישנה ירידה משמעותית במחירי הדירות. "הנתונים של השמאי הממשלתי הראשי מצטרפים לנתונים של הגופים הרשמיים המדווחים על המשך הירידה במחירי הדירות", נמסר מהמשרד בתגובה לנתונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירידה של 4% במחירים בתל אביב
צילום: בן קלמר
חולון. עליות מחירים של 1%
צילום: עופר עמרם
מומלצים