שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בן 10 חיקה סרטון ביוטיוב - ואיבד ההכרה והזיכרון

  שלו מועלם בן ה-10‬ חיקה עם חבריו תעלול מסוכן מסרטון יוטיוב כדי להגיע ל"היי" באמצעות לחיצה על הסרעפת. הוא הפסיק לנשום, איבד את ההכרה - וכשסוף-סוף התעורר לא הצליח לזהות את הוריו, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

  חתולים שמנגנים על פסנתר, שירים מנענעי מותניים והרצאות מרחיבות אופקים - ביוטיוב אפשר למצוא אינספור סרטונים שעושים טוב על הנשמה. אבל שלֵו מועלם בן העשר‬ מהיישוב בני-עייש למד בדרך הקשה שבאתר הפופולרי מסתתרים גם קליפים שעלולים להוציא לך את הנשמה, במובן הכי גרוע של הביטוי.

   

  ביום ראשון האחרון, רגע אחרי שעוד שבוע התחיל לו, החליטו מועלם וחבריו לשבור את השגרה. בתום יום הלימודים הם יצאו מחוץ לשערי בית-הספר וניסו לשחזר סרטון יוטיוב בו צפו חלקם זמן קצר לפני כן. ומיהם גיבורי הקליפ? ילדים שמדגימים איך לגרום לאחד מהחבר'ה להגיע לתחושת "היי" בקלי-קלות, באמצעות לחיצה על הסרעפת שלו.

   

  משחקים מסוכנים לבריאות:

   

  בלי הרבה היסוסים, דווקא מועלם, שלא צפה בקליפ, התנדב להיות שפן הניסיונות. "כדאי לך, זה יגרום לך לרעד כיפי כזה‭,"‬ אמר לו חברו לכיתה והוא השתכנע. החבר החל לשחזר עליו את הטכניקה אותה למד בסרטון, אלא שבמקום להגיע להיי נקלע מועלם לדאון. שתי דקות אחרי העיסוי הוא התעלף, החל לרעוד בכל חלקי גופו ולבסוף איבד את הכרתו.

   

  באותם רגעים, גם חבריו התחילו לרעוד - מרוב בהלה. הם ניסו להעיר את מועלם, אך הוא נותר חסר הכרה למשך יותר מעשר דקות. אפילו כשהתעורר, החברים לא היו יכולים להרשות לעצמם להירגע. מועלם אמנם פקח את עיניו, אך לא זכר דבר מהאירוע ולא זיהה את החבורה שהקיפה אותו.

   

  ניידת מד"א לכיש שהוזעקה למקום פינתה אותו לבית-החולים "קפלן" ברחובות. הצוות שישב באמבולנס ידע שהנתונים אינם נוטים לטובת מועלם. דקות ארוכות בהן לא מגיע חמצן למוח עלולות להסתיים בנזק מוחי בלתי הפיך ואף במוות. ואכן, גם בבית-החולים המצב לא נראה מעודד. מועלם אמנם יצא מכלל סכנה, אך במשך 24 שעות לא זיהה איש מבניהמשפחה שהקיפו אותו.

   

  קרוביו המודאגים לא משו ממיטתו - והתפללו שלסרטון הזה יהיה סוף טוב. "הבנתי שהדבר הזה עלול להסתיים בצורה גרועה וקיוויתי שאקבל את בני בחזרה‭,"‬ אמר אתמול האב נתן. "זה היה מפחיד שהוא לא זיהה אותנו, עברו לנו סרטים שחורים בראש. פחדתי שהתאים שאחראים על הזיכרון במוח נפגעו. רק כשביום שני הוא שאל פתאום 'אמא, מה אני עושה פה‭,'‬ יכולנו לנשום לרווחה".

  ד"ר נטליה קובלוב, רופאה במחלקת הילדים ב"קפלן‭,"‬ הסבירה אתמול כי אובדן הזיכרון וחוסר יכולתו של מועלם לזהות את קרוביו נבעו ממחסור בחמצן במוח ותגובה עצבית. "חשוב להסביר לילדים שכל משחק שקשור לחוסר אוויר, וגם לעודף אוויר, מסכן את חייהם‭,"‬ אמרה. "אם משחק כזה מתקיים בכל זאת ומוביל חלילה לאיבוד הכרה, יש להגיע באופן מיידי לחדר המיון. במקרה של שלֵו, ערכנו בדיקות מקיפות ששללו את הפגיעות השונות‭."‬

   

  אתמול בערב, בשעה טובה, שוחרר הילד לביתו. "הוא נולד מחדש‭,"‬ אמר האב. "אנחנו לאט-לאט מספרים לו מה קרה, כי הוא לא זוכר כלום. עכשיו, כשנרגענו, אני רוצה לפנות להורים ולבקש מהם שישימו לב לתכנים שילדיהם נחשפים אליהם. הנה, הילד שלי היה בסכנת חיים בגלל מעשה קונדס". ‬
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אופיר לוי, בית החולים קפלן
  לא זכר דבר מהאירוע. שלו מועלם
  צילום: אופיר לוי, בית החולים קפלן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים