שתף קטע נבחר

בגלל פגע וברח: רבני צהר ערכו טקס עגלה ערופה

רבני צהר בחרו שלא לעבור בשתיקה על תאונת ה"פגע ופרח" ליד יקנעם, שבה נהרגה חיילת - שנדרסה כמה פעמים. בשחזור של טקס המוזכר בתורה אמרו "ידינו לא שפכו את הדם הזה", וקראו לתשובה ולהקפדה על זהירות בדרכים

רבני "צהר" קיימו הבוקר (יום ה') מעין טקס "עגלה ערופה" סמוך למקום שבו נהרגה החיילת מנאש יז'אצו, בכביש 66 בצפון. הטקס, שמוזכר בתורה, נועד לבקש מחילה על מותו של אדם שלא ידוע מי אחראי לכך, ולעורר את העם לתשובה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

יז'אצו ז"ל, נפגעה לפני כשבוע באזור קיבוץ הזורע בצפון. היא נדרסה מספר פעמים(!) אך איש לא דאג לעצור ולהושיט לה עזרה. ביום שישי - מתה מפצעיה.

 

רבני צהר מצפון הארץ, ואיתם יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו, הגיעו הבוקר לתחנת הדלק הסמוכה למקום התאונה וקיימו שם תפילה מיוחדת. הם קראו להקפיד יותר על זהירות בדרכים, וביקשו למחות על העוול המוסרי הקשה שבתאונת "פגע וברח".

 

טקס עגלה ערופה, המוזכר בספר "דברים", נערך כאשר נמצאת גופת אדם הרוג בשדה, ולא ידוע מי רצח אותו. או-אז נדרשת מנהיגות העיר הקרובה לרדת אל הנחל הקרוב, לערוף שם עגלה, לרחוץ את ידיהם ולומר: "יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת הַדָּם הַזֶּה וְעֵינֵינוּ לֹא רָאוּ: כַּפֵּר לְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר פָּדִיתָ יְהֹוָה וְאַל תִּתֵּן דָּם נָקִי

בְּקֶרֶב עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל וְנִכַּפֵּר לָהֶם הַדָּם".

 

בארגון צהר ערכו את הטקס ללא עריפת העגלה, אך בכוונה שהמעשה יעורר תשומת לב ויבהיר כי "אין מציאות כזו שדם נשפך סתם והציבור לא עושה על כך תשובה".

 

יו"ר הארגון הרב דוד סתיו: "אפשר לשאול, במה אשמים אנשי העיר שלא ידעו, לא שמעו ולא ראו? כאן נמצאת קביעה מוסרית בלתי מתפשרת. קביעה מוסרית שאנחנו כולנו, דתיים, מסורתיים ויהודים חילוניים חייבים לאמץ: יש לנו אחריות על הדם השפוך. יש לנו אחריות על הדם הנשפך בתאונות דרכים, יש לנו אחריות על דם הצעירים הנשפך בקטטות מטופשות, על הנשים הנרצחות על ידי בעליהן"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יניב הולצמן
רבני צהר בטקס
צילום: יניב הולצמן
מומלצים