שתף קטע נבחר

חדש בצה"ל: "כולל" ומלגה לחיילים חרדים

לראשונה תיפתח מסגרת לימודית-תורנית עבור חיילים נשואים, שהיו אברכים. לאחר "שעות העבודה" יתכנסו ללימוד בן שעתיים - ועל כך יזכו במלגה מאת פילנתרופ יהודי-אמריקני

הצבא ממשיך לקרוץ לחרדים. אחרי הכּשרוּת המהודרת, סביבת העבודה המותאמת והשיעור התורני היומי שהם מחויבים לו בפקודה, זוכים חיילי מסלול שח"ר (שילוב חרדים) לתנאי שירות מיוחד נוסף - תקדימי בצה"ל: בימים הקרובים יחל לפעול בבסיס "הקריה" בתל-אביב "כולל אברכים", שבו יוכלו החיילים החרדים ללמוד תורה מדי ערב וגם לזכות על כך במלגת קיום – בדיוק כמו באזרחות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מטרת המהלך, עליו דווח לראשונה בשבועון החרדי "מרכז העניינים", היא להקל על חיילי שח"ר הנשואים את המעבר מה"כולל" אל עולם המעשה, ולכן המיזם מיועד רק להם. בשלב הראשון ישתתפו בו כ-15 חיילים-אברכים, אך בהמשך

יצטרפו אליהם עוד – עם פתיחתן של מסגרות מקבילות בבסיסים נוספים של המסלול החרדי.

 

מימון הפרויקט אינו מתקציב משרד הביטחון, וגם זמן הלימוד לא יהיה על חשבון "שעות העבודה" בצבא. ה"כולל" יפתח אחר-הצהריים למשך כשעתיים, ויכלול לימוד עצמי, שיעור ותפילת ערבית. את המלגה, שתהיה בסכום גבוה מאשר באזרחות, יממן איש העסקים דיויד הגר – פילנתרופ יהודי-אמריקני המרבה לתרום למסגרות חרדיות שמחוץ לעולם הישיבות (הנח"ל החרדי, עמותות צדקה וחסד, בתי חולים ועוד).

 

גורם באגף כוח אדם בצה"ל אישר ל-ynet את הפרטים ואמר כי מדובר בחלק ממדיניות הצבא לאפשר לחיילי שח"ר לממש את אורח החיים החרדי גם במהלך שירותם. עם זאת ציין כי מעורבותו ואחריותו של צה"ל בפרויקט

מצומצמת יחסית, וכוללת בעיקר הענקת פלטפורמה לפעילות - ביצוע החיבור בין הגר לראשי שח"ר, העמדת בית הכנסת בקריה לרשות הלומדים וליווי צמוד של רב צבאי.

 

"צה"ל עושה הרבה מאוד פעילויות כדי לשלב את החיילים החרדים, ועכשיו אנחנו מוסיפים עוד", הוסיף הגורם, "עד היום היו כמה התארגנויות כאלה של חבר'ה שלמדו במרוכז בשעות הערב – למשל באלעד, אבל כשיש מסגרת קבועה שהצבא מארגן והלימוד מתקיים בתוך הבסיס – יש לזה משמעות נוספת וכוח חזק יותר.

 

"זה גם מוכיח שכל הדיבורים האחרונים על פגיעה בתנאי השירות של החיילים החרדים היו ברובם הגדול לא נכונים. נכון שיש תקלות פה ושם – כמו בכל דבר, אבל המצב שונה לטובה בהרבה מכפי שניסו לצייר אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים