שתף קטע נבחר

מלחמה ושלום - הגרסה של שוואקי

אוטובוסים מתפוצצים, אזעקת אמת, טילים, ילדים חולים, בעיות כלכליות ועוד. בקליפ החדש שלו מנסה יעקב שוואקי להעביר מסר של תקווה, "בשאיפה שלא יהיה עוד בכי בירושלים. הדמעות והתפילות מכוונים לימים יפים יותר", הוא אומר ל-ynet

רוחות המלחמה המנשבות גבוה מעל ראשינו, הופכות לסערה של ממש בקליפ החדש של כוכב הזמר החסידי, יעקב שוואקי. מי שמילא את קיסריה לא פעם ולא פעמיים, והותיר את חותמו החסידי גם בפלייליסט הישראלי עם ו"היא שעמדה" – הלהיט המשותף לו ויונתן רזאל – מפציע באלבום חדש ובסגנון קצת אחר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

זו לא הפעם הראשונה ששוואקי מנסה את הקהל שלו. לפני כשנתיים, לאחר שמיתג עצמו כאייקון חסידי המתחרה רק לאברהם פריד, הוציא את "לבי במזרח" – אלבום שקרץ לשורשיו הסורים-חאלֶביים. Cry No More הוא שמו של האלבום שיצא בסוף השבוע, וגם של שיר הנושא שלו: פופ חסידי (שוואקי התנסה בהלחנה לצד איציק וולדנר), למילים מקוריות שכתב קן ברג'ס. 

 

 

ברקע: אוטובוסים מתפוצצים, אזעקת אמת, פעילות צה"לית, טילים על ירושלים, ילדים במחלקה אונקולוגית, בעיות כלכליות, גלעד שליט ולהבדיל שלהבת פס, ובקיצור: כל מה שמנגן על בלוטות הצער והאמפטיה של יהודים חמים בארצות הברית. שוואקי, תושב ניו-ג'רזי שמבלה חלק ניכר מזמנו בישראל, אומר כי לבו תמיד בירושלים. ואם מצב הרוח התערער משהו, אז היי – הקליפ הזה בכלל בא להרים את המורל.

 

"יש סבל רב בימים אלה, שבא לידי ביטוי גם במישור האישי וגם ברמה הציבורית", שוואקי אומר ל-ynet. "רצינו להעביר בקליפ הזה עידוד לכולם, בשאיפה שלא יהיה עוד בכי בירושלים, ומעכשיו, כפי שאני שר – תעלה הזריחה. נהיה גאים יחדיו בארצנו, וייתם הסבל.

 

"למעשה, כל זה יתגשם בבוא הגאולה, שאנו מצפים ומחכים לה בכל יום. יש מחלות רבות שגורמות למשפחות להתפרק מצער, ואנו שרים להם בבתי החולים כל השנה ועושים כל שניתן כדי לעודד. עם זאת, משפחות שאיבדו את יקיריהן, לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו טרם האסון. ניסינו לתת לזה ביטוי בקליפ. מדובר למעשה בשיר המנסה לעודד את העם: שלא נצטרך להזיל עוד דמעות".

 

"לאחר ששליט נחטף, הייתי מקדיש לו שיר בכל הופעה". יעקב שוואקי ()
"לאחר ששליט נחטף, הייתי מקדיש לו שיר בכל הופעה". יעקב שוואקי

 

אם דוּוָחנו השבוע אודות רשתות טלוויזיה זרות השוכרות גגות בתל אביב כדי לתעד נפילות של טילים מאיראן, הרי שכוכב הזמר החסידי אמריקאי יונק את הידע שלו מאותן רשתות (חפשו את סצינות הטילים והמקלט), ואומר כי "כל ישראל ערבים זה לזה. אנשים חיים את היומיום ועסוקים מכדי לחשוב על זה, אך רבים מאוד חוששים מן העתיד ונמצאים בחרדות מפני מלחמה עם איראן. זה קיים למרות שרוב האוכלוסייה מצליחה להדחיק את זה".

 

"כשיבוא המשיח, כבר לא יהיה צער"

שוואקי מופיע בכל העולם, ואף העלה 200 נגנים וזמרים מלווים לבמת קיסריה – הישג חד-פעמי, אך כדבריו, "תמיד יש התרגשות מיוחדת במופעים בישראל. בשנים האחרונות אנו עדים למצבים קשים מאוד. משפחות נורמטיביות עוברות קשיים שלעתים לא מאפשרים להם להשתקם. משפחות שאיבדו את יקיריהן, לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו טרם האסון. ניסינו לתת לזה ביטוי בקליפ".

 

"בסופו של דבר, כולנו יודעים שכאשר יש צרות – אנו מאוחדים וטובים יותר אחד כלפי השני". שוואקי בעבודה על הקליפ (צילום: מנדי פלין ) (צילום: מנדי פלין )
"בסופו של דבר, כולנו יודעים שכאשר יש צרות – אנו מאוחדים וטובים יותר אחד כלפי השני". שוואקי בעבודה על הקליפ(צילום: מנדי פלין )

 

מקורבים לשוואקי יודעים לספר כי האמן מוכר מאוד במחלקה האונקולוגית של "הדסה עין כרם", ולא פעם – רגע אחרי הנחיתה ורגע לפני ההופעה – הוא מוצא זמן לשבת עם ילד חולה או משפחה במצוקה, ולעודד את רוחם.

 

"אני מקבל עוצמות ממפגשים עם אנשים שהצלחתי לעודד את רוחם ולו במשהו", הוא אומר ל-ynet. "סיפרו לי שהילדים במחלקה האונקולוגית ב'הדסה', שם ביקרנו פעמים רבות, מרגישים טוב יותר בימים שאחרי המיני-מסיבה שאנו עורכים להם. לאישתי יש מרכז לילדים מיוחדים בניו-ג'רזי, ואנו נמצאים שם הרבה. אני לוקח לשם את הילדים שלי, וזה עוזר לי וגם להם להבין שלא כולם זכו לקבל אותו דבר.

 

"אנו בקשר עם חלק מהמשפחות הללו, והקדשנו להן את השיר. כאשר כולנו מאוחדים, הכוח שלנו משמעותי יותר. כשכולנו עוזרים אחד לשני, זה עשוי להקל על הכאב של רבים. כולנו תקווה שהשם ימחה דמעה מעל כל פנים. Cry No More Jerusalem. כשיבוא המשיח, כבר לא יהיה כאן צער".

 

גלעד שליט מוזמן

אם תהיתם מה "תופר" את גלעד שליט, לקרב על מערת המכפלה (תרגום בגוף הסרט) - שוואקי מספר כי "לאחר ששליט נחטף, הייתי מקדיש לו שיר בכל הופעה. במסכים ריצדו כל העת תמונות של גלעד עם תפילה לשחרורו. כל הזמן איחלנו לו ולעצמנו שבמופע הבא הוא יישב כבר אתנו. אני שמח שכל זה נגמר, והוא כבר כאן. נזמין אותו להופעה הבאה, בתקווה שיגיע".

 

בהופעותיו נוהג כוכב הזמר החסידי להזמין חיילים להופעות, ולא פעם – גם לבמה. הוא מספר שהוא מעודכן בזמן אמת על המצב הביטחוני בישראל, "המפיק שלי כאן, שרון דניאל, מעדכן אותי", וכי נקשר "לחיילים הצעירים שמוכנים להקריב את עצמם למען עם ישראל. אני רואה בהם צדיקים אמיתיים".

 

באלבום החדש עשר רצועות בסגנונות שונים ("חוץ ממזרחי"), ושוואקי לא מכחיש שישמח להשמעות גם מחוץ למדיה המגזרית. "כל הדמעות והתפילות נושאות פרי לימים יפים יותר של תקווה ואחווה. בסופו של דבר, כולנו יודעים שכאשר יש צרות – אנו מאוחדים וטובים יותר אחד כלפי השני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עידוד לכולם". יעקב שוואקי
מומלצים