שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

ביה"ס הריאלי בחיפה: שיעור בהיסטוריה של מוסד

המבנה ששכן תחילה בבית ערבי בחיפה הוקם ב-1913, שימש כבי"ח בריטי בימי מלחה"ע ה-1 ורבים מבוגריו (ביניהם אמנון ליפקין-שחק ועמרם מצנע) הם אנשי שם בישראל. לקראת חגיגות המאה בשנה הבאה - הצצה אל ראשיתו של ביה"ס המפורסם

"הצנע לכת"! פרקים בתולדותיו של בית הספר הריאלי העברי בחיפה.

 

תחילתו של בית הספר בחנוכה תרע"ד, חורף 1913. מייסדיו מארגון "עזרה" - ש. פבזנר, קייזרמן, קרול ומורים נוספים החליטו להקים את בית הספר הריאלי בהנהלתו של ד"ר ארתור בירם. מבנה בית הספר שכן תחילה בבית ערבי בעיר, ליד מלון הרצליה. רבים מתלמידיו באו מחו"ל ולצורך זה הוקמה פנימייה.

 

עוד כתבות היסטוריות בערוץ התיירות:

 

בשנות מלחמת העולם הראשונה, 1918-1914, הופסקה פעולת בית הספר, והמנהל בירם, שהיה בעל נתינות גרמנית, גוייס לצבא. את בניין הטכניון בחיפה תכנן אלכסנדר ברוולד, שהכין גם תוכניות לבניין בית הספר הריאלי.

 

הבנייה החלה עוד לפני פרוץ המלחמה, ונעצרה. בתום המלחמה חודשה, כשהמבנה שימש זמן מה בית חולים צבאי בריטי, ובשנת תר"פ 1920 עבר בית הספר מהעיר למבנה החדש. בשנת 1921 נפתחת הפנימייה האזרחית ליד בית הספר. בשנת תרפ"ט, 1929, חולק בית הספר לשתי יחידות: כיתות עד כתה י' (כיתות היסוד), והכיתות הגבוהות י"א-י"ב . בשנות ה-30 נבנו בניינים נוספים בשכונת הדר, אחוזה ועל הכרמל. בשנת הלימודים תשי"ד (1953-4) נוסדה הפנימייה הצבאית ליד הריאלי.

 

רבים מבוגרי בית הספר זוכים לכבוד רב במדינת ישראל בתחום המדעים והביטחון, מהם גם חתני פרס ישראל - הפרופסורים יחזקאל קויפמן, יוסף בנטואיץ, ארנסט סימון, רות ברנדשטטר, יהושפט הרכבי, מיכאל ברונו, שאול שקד ירמיהו יובל ואחרים נוספים. מכאן יצאו גם חיים לסקוב, אמנון ליפקין-שחק, אמיר דרורי, עמרם מצנע ונוספים.

 

בשנה הבאה ימלאו מאה שנים לבית הספר. אביא בפניכם במספר כתבות, מבחר מהחומר שמצאתי בארכיון בית הספר. חומר רב נמצא גם אצל בוגרי בית הספר, ואשמח להגיע ולתעדו באם תפנו אלי. חלק מהחומר נמצא כבר באתר ביתמונה ברשת, ואפשר לראות, להוסיף ולתקן אם דרוש. תודה לנעמי סורוקה, מוותיקות הריאלי, על עזרתה בתיעוד.


1. בית הספר הראשון בעיר התחתית חיפה 1914, בתחילה היו 60 תלמידים ו-3 מורים.


2. בית הספר הריאלי בהדר בשנותיו הראשונות.


3. ביקור המשורר חיים נחמן ביאליק ופרופ' אלברט אינשטיין על מדרגות הטכניון, 1923.


 

4. בביקורו של פרופ' אלברט אינשטיין הוא גם ביקר בכיתות המלאכה של הטכניון. כאן למדו תלמידי הריאלי מלאכת יד. מימין לאינשטיין עומד ד"ר בירם שהיה מנהלו של בית הספר הריאלי.


6-5. כאשר נסתימה עבודת הבנייה של בית הספר ליד הטכניון, הוא שימש בשנים 1919-20 כבית חולים של הצבא הבריטי. בתצלום: חדרים בבית הספר עם ציוד בית חולים.


6.


7. כיתת הטבע שבה לימד המורה פנחס כהן. פנחס הקים את "חוגי המשוטטים" עם תלמידיו, והיה מראשוני המדריכים של תנועת הצופים בא"י. בתצלום משנת 1940, מימין: פנחס כהן ליד חנה וולף (קציר). משמאל שולה פגי (לביאל).


8. ברקע: בית איטקין ששימש בית חולים של ארגון הדסה. מצד שמאל תלמידי כתות ו' מחזור ח', על מדרגות הטכניון לפני בחינה במתמטיקה על ידי פרופ' ירמיהו גרוסמן, חיפה תשרי, תרפ"ז 1926.

 


9. המטבח של הפנימיה האזרחית, 1923.


10. חדר האמבטיה בפנימיה האזרחית, 1923.


11. שיעור התעמלות, ריצה על חוף מפרץ חיפה. שנות ה-20.

 


12. התעמלות בחצר הטכניון, 1927.


13. שנות ה-20. התלמיד ז'נקה רטנר באחד מתעלוליו. פעמון הריאלי היה שנוא על התלמידים. ז'נקה ארגן "טקס הטבעת פעמון בית הספר" בשפך נחל הקישון . לולא עמד סבו בראש מעבדת הכימיה של הטכניון באותן שנים, הוא היה מסולק מבית הספר. לימים היה ממקימי חיל המדע, רפא"ל וחתן פרס ביטחון ישראל.


14. הטיול לראש הנקרה, 1924, רביעי משמאל - פנחס כהן המדריך.


15. התעמלות בחצר בית הספר בהדר.


16. התעמלות בכתות התיכון באחוזה, 1938, ליד צריף הכיתות.


17. מאיה (מימין) הגיעה לאליפות הארץ.


18. נבחרת כדורסל בנות 1952, עם המורה לחינוך גופני אמירה הדרה.


19. מימין: ריקה משולם, עם חברתה אלונה שוחט, 1952. אלונה שוחט 1938 - 2006, נכדה למניה וישראל שוחט מכפר גלעדי, בתם של מלכה וגדעון שוחט מראשוני טייסי חיל האויר, הייתה נשואה לאריק איינשטיין.


20. גבי קנולר בתוף, חיים לסקוב מחצרר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. יציאה לטיול מביה"ס בהדר, שנות ה-20
ב. יצחק סירקין, מורה לציור, עם תלמידיו באולם הציור בריאלי הדר
ג. כיתות המלאכה בחצר הטכניון מאחור, 1928
ד. שיעור התעמלות, שנות ה-20, בחצר הריאלי הדר
ה. "מירוץ שליחים" בחצר הריאלי בהדר
ו. יום ספורט, כדורעף, במגרש סמוך לחוף הים לרגלי הכרמל
ז. חוף שמן
מומלצים