שתף קטע נבחר

ייקור הולכת גז צפוי להזניק מחיר החשמל ב-10%

ההתייקרות בתעריפי הולכת הגז הטבעי, עליה הודיעה חברת נתג"ז השבוע, תחייב את חברות ייצור החשמל להוציא יותר כסף על הבאת הגז לתחנות. מצבה הכלכלי של חברת החשמל לא יאפשר לה ככל הנראה לספוג את הנזק, שאמור להתגלגל לפתחי הצרכנים מ־2013

תעריף החשמל לצרכנים פרטיים ותעשייתיים עלול להתייקר בתחילת 2013 בעוד כ־10% - כך נודע ל"כלכליסט". הסיבה: חברת נתג"ז, שאחראית על הולכת הגז הטבעי ממאגרי הגז בים לתחנות הכוח של חברות ייצור החשמל, הודיעה שלשום על התייקרות של 13% עד 16% בתעריפי הזרמת הגז ושמירתם בצנרת.

 

 

הסיבה להתייקרות, שהתקבלה במועצת הגז הטבעי, מיוחסת לצורך להשקיע בהקמת מצוף ימי לקליטת הגז הנוזלי מול חופי חדרה, בעלות של 3.7 מיליארד שקל, כמו גם הצורך בהשקעת הצנרת הגז לירושלים והכרה של המדינה בהוצאות שונות של החברה. 

 

תעריף הולכת הגז לא הובא בחשבון

גורמים שמקורבים לרשות החשמל, הרגולטור שקובע את תעריפי החשמל במשק, נדהמו לגלות אתמול על הודעת עדכון התעריף. הסיבה: ההתייקרות בתעריף הולכת הגז לא תומחרה בשימוע שהוציאה רשות החשמל לאחרונה להעלאת כלל תעריפי החשמל במשק. 

 

במסגרת השימוע שהוציאה רשות החשמל, ושפורסם רק לפני מספר שבועות, מתכוונת הרשות להעלות את תעריף החשמל ב־13.4% בשלוש פעימות שונות (6.6% ב־2012, עוד 2.6% ב־2013 ועוד כ־3.7% ב־2014) זאת בשל היעדרו של הגז המצרי, מציאות שמחייבת את חברת החשמל לשרוף סולר יקר כדי להפעיל את תחנות הכוח.

  

עם זאת, רשות החשמל לא תמחרה את התייקרות תעריף הולכת הגז בצנרת. התוצאה: חברות ייצור החשמל, ובראשן חברת החשמל, ישלמו יותר כסף כדי להביא את הגז עצמו לתחנות הכוח, והן ישאפו לגלגל את התמחור החדש על חשבון צרכני הקצה, כלומר הצרכנים.

 

האפשרות השנייה היא שחברת החשמל תספוג את ההתייקרות על חשבונה, אולם מדובר באפשרות קלושה יחסית כיוון שמצבה הפיננסי הקשה של החברה לא יאפשר זאת. במשק האנרגיה מעריכים שבמהלך 2012 ייצא שימוע נוסף שיתייחס הפעם להתייקרות תעריפי ההולכה בצנרת של הגז הישראלי.

 

תעריפי החשמל כבר התייקרו מספר פעמים במהלך החודשים האחרונים, בגלל הפסקת הזרמת הגז המצרי, עקב פיצוצים וחבלות בצינור המוליך את הגז ממצרים לישראל.

 

התייקרות הולכת הגז תימשך עד לפחות 2014 

במכתב ששלחה חברת נתג"ז ללקוחותיה היא מפרטת את שיעורי התייקרות הולכת הגז בצנרת בשנים הבאות. כך לדוגמה, החברה מבהירה שהחל מ־2013 יעלה תעריף ההזרמה מ־10 אגורות ליחידת אנרגיה (mmbtu) ל־11.6 אגורות, עלייה בשיעור של 16%. תעריף הקיבולת - הגז ששוכן בצנרת בדרכו ללקוחות - יעלה אף הוא מ־61 ל־69 אגורות ליחידת אנרגיה, עלייה של 13%. בשנת 2014 יתייקרו תעריפי ההזרמה וקיבולת בשיעורים של כ־4.5% וכ־6%, בהתאמה.

  

מרשות החשמל נמסר כי "החומר התקבל ברשות בימים האחרונים וייבחן בהתאם". מחברת החשמל נמסר כי "קיבלנו את המכתב ואנו לומדים את השלכותיו. מאחר שמדובר בהוצאות נלוות להוצאות דלקים, הן מוכרות ע"י הרשות ותבואנה לביטוי בתעריף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים