שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תיאטרון בית ליסין הופיע בקריית ארבע

  בשקט ובלי יחסי ציבור הציג תיאטרון בית ליסין את "אחרון ימיה" בהיכל התרבות מעורר המחלוקת בקריית ארבע: "גם אם היא לא בקונצנזוס, אנחנו מחויבים להופיע בכל מקום בארץ"

  תיאטרון בית ליסין רשם אמש (ה') היסטוריה זוטא כשהיה לראשון מבין התיאטרונים הרפרטואריים בישראל שהופיע בהיכל התרבות בקריית ארבע. בבית ליסין החליטו שלא לפרסם את דבר ההופעות עד לשעות ספורות לקראת פתיחת המסך על ההצגה "אחרון ימיה", בכיכובם של כלת פרס ישראל מרים זוהר, אילן דר, ליאת גורן ושמעון מימרן, ככל הנראה מתוך חשש למחאות.

   

  הנהלת היכל התרבות מעורר המחלוקת בהתנחלות שליד חברון, פנתה בחודשים האחרונים לתיאטרונים שונים בבקשה שיציגו מתוך הרפרטואר הצגות נבחרות. בעקבות סירובם של שחקנים ובראשם רמי ברוך להופיע בקריית ארבע, החליטו במרבית התיאטרונים להנמיך פרופיל. בית ליסין, כאמור, הוא הראשון שהרים את הכפפה.

   

  "אחרון ימיה". סנונית ראשונה בקריית ארבע? (צילום: אייל לנדסמן) (צילום: אייל לנדסמן)
  "אחרון ימיה". סנונית ראשונה בקריית ארבע?(צילום: אייל לנדסמן)

   

  מאחורי הקלעים אומרים גורמים בענף התיאטרון: "חוק החרם ולחצים מצד משרד התרבות עשו את שלהם. לומר בריש גלי: 'לא נציג בקריית ארבע או בהתנחלויות אחרות מעבר לקו הירוק' זה לקחת סיכון". בתיאטרון בית ליסין אמרו בתגובה: "בית ליסין הוא הראשון מבין שורה של תיאטראות שיופיעו בקריית ארבע. גם אם היא לא בקונצנזוס, אנחנו מחויבים להופיע בכל מקום בארץ".

   

  למרות תגובת הנהלת תיאטרון בית ליסין, עושה הרושם עם כי לעת עתה אין בתכנון הופעות נוספות של תיאטרונים רפרטואריים בהיכל התרבות בקריית ארבע. "הסכמים שנחתמו בעבר עם תיאטרון הקאמרי ותיאטרון חיפה לא כובדו. בשלב זה לא צפויות הצגות נוספות של התיאטראות הממסדיים ביישוב", נמסר מהנהלת ההיכל.

   

  בתיאטרון הלאומי הבימה אומרים בתגובה: "לא קיבלנו שום פנייה מקריית ארבע ומכאן שלא נסגר דבר. תיאטרון הבימה מציג בכל מקום אליו הוא מוזמן". גם בתיאטרון הקאמרי אומרים דברים דומים, אם כי בלחץ שחקניו, כאמור, נאלץ לבטל בספטמבר האחרון שתי הצגות בהיכל. ראש מועצת קריית ארבע, מלאכי לוינגר, אמר בעבר: "חבל שלא למדו את הלקח של החרם על היכל התרבות באריאל ונכנעו ללחצים מהשמאל הקיצוני, ובכך צפצפו על החוק למניעת החרם שאושר על ידי כנסת ישראל".

   

  חוק החרם, כאמור, קובע כי על מי שיפגע במדינת ישראל באמצעות חרם יושתו תשלומי פיצויים. חוק החרם עורר התנגדות ומחאות מצד עשרות אמנים, בהם

  חתן פרס ישראל דוד טרטקובר, המוזיקאית רונה קינן, המשורר מאיר ויזלטיר והשחקן יוסי פולק, שהצטלמו לקמפיין שכותרתו היתה: "נמשיך להתנגד לכיבוש".

   

  שרת התרבות לימור לבנת התבטאה בחריפות נגד השחקנים שבחרו לא להופיע בקריית ארבע. עם פתיחת ההיכל אמרה השרה: "אני תמיד מברכת ומעודדת את פתיחתם של מוסדות תרבות נוספים בישראל, לרבות בקריית ארבע".

   

  גם היום תגובת השרה, שעושה בימים אלה בדרום אפריקה, דומה. "השרה מברכת על החלטת תיאטרון בית לסין להופיע בהיכל התרבות בקריית ארבע וסבורה כי כשם שהתיאטראות מציגים בכל הערים בישראל- תל אביב, אופקים, נתיבות, קריית שמונה, כך מצופה מהם להציג גם בעיר קריית ארבע שתושביה הם ככל אזרחי ישראל".

   

  באירוע הפתיחה של האולם החדש הופיע הזמר דוד ד'אור. עד כה מקיים ההיכל בעיקר כנסים שונים, לרבות הקרנת סרטי קולנוע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היכל התרבות בקריית ארבע. יופיעו או לא יופיעו?
  לאתר ההטבות
  מומלצים