שתף קטע נבחר

הר מסור: טיול מדברי עם שיניים חדות

ההר שנמצא בערבה אולי נראה תמים בתחילה, אך ככל שהולכים מתגלית שלוחת סכין דקה ביותר ובראשה שיניים. הנוף שממתין לכם יהיה שווה את המאמץ. מתאים גם לילדים מגיל 6 בהשגחה

מעוק קצר ומוצל בתוך ערוץ נחל עטור בעצי שיטה והר משונן כמסור, הם התפאורה לטיול שכדי להגיע אליו יש לנסוע נסיעה ארוכה בדרך שטח.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

 

גם הנסיעה היא חוויה בפני עצמה ובמהלכה מגיעים לשטח המשמש כמקום מטווח של חיל האוויר. את השממה צובעים שני מטוסי קרב צה"ליים, שנשלחו להתייבש למוות במדבר ומאז משמשים כמטרות נייחות.


מפת הטיול בנחל מסור

 

איך מגיעים?

נוסעים על כביש הערבה (90). מול הכניסה למושב חצבה פונים מערבה לדרך המסומנת ירוק. נוסעים בדרך המסומנת ירוק. שלט בכניסה מזהיר כי המסלול עובר ב"מטווח 90", שטח אש פעיל של חיל האוויר. המעבר באזור מותר רק בסופי שבוע ובחגים. נוף הערבה רחב ומשעמם קמעה. מדי פעם צץ לו עץ שיטה בודד, המגוון במקצת את הצהוב המדברי.

 

לאחר כ-7 ק"מ של נסיעה מגיעים אל אזור המטווחים. מראה אפוקליפטי משהו של משאיות מנופצות, שלדי מטוסים ושרידי כלי רכב פגועי טילים. מומלץ לא להתקרב אל השילדות - ייתכן שפצצה או שתיים שנזרקו כאן לא התפוצצו ... עדיין.

 

בהמשך עצי השיטה הולכים ומתרבים והנחל הולך ומתכנס עד שלבסוף נוסעים בתוך ערוץ נחל שקירות גבוהים סוגרים עליו משני עבריו. בק"מ האחרון נוסעים ליד קיר גבוה משמאל, העשוי מתלכיד של חלוקי נחל וסחף -קונגלומראט. לאחר כ-12 ק"מ מסתיימת הדרך בתוך ערוץ הנחל.

 


לראות, לא להתקרב. המטוסים המשמשים כמטווח (צילום: חנן ישכר)

 

הורג השיטים

עצי שיטה פזורים בתוך ערוץ הנחל ועליהם תלויה רעמה של הרנוג השיטים, הפורח ללא בושה באדום זועק. הרנוג השיטים הוא צמח טפיל ששורשיו יונקים את מזונם מתוך ענפי העץ. כיוון שאינו דואג למים בעצמו הוא מרשה לעצמו לפרוח גם באמצע החום בפרחים בזבזני מים, וזאת על חשבון השיטה - שקורסת תחתיו. רוב עצי השיטים המתים שראיתם בדרך הארוכה לכאן מתו כתוצאה מההרנוג שנטפל אליהם.

 

 

ממשיכים ברגל

מכאן מתחיל הטיול הרגלי (1). הולכים שמאלה ויוצאים מהערוץ בשביל מסומן ירוק. השביל עובר תחילה בתוך ערוץ מתפתל, ואז מתחיל הטיפוס על הר מסור. בתחילתו ההר נראה תמים, אך בהמשך רואים שהוא בנוי כמסור: שלוחת סכין דקה מאוד, שבראשה שיניים (2).

 

ההליכה על הסכין היא בטור צר, שכן רוחב השביל כרוחבו של אדם אחד בלבד. סימון השבילים מופיע מדי פעם על גבי הסלעים, אבל אין שום שביל שחוק שאפשר לפסוע עליו. רק ידיות אחיזה בודדות מותקנות על המדרון החלק, ולעיתים אין ברירה אלא להמשיך ולהתקדם על העכוז.

 

הר מסור מתנשא לגובה של 180 מ' מעל פני הים, והנוף שנשקף מכאן מלא עוצמה והוד. כשמגיעים לראש המסור רואים מנגד את הירידה - שתלולה לא פחות מהעלייה. תפאורה זאת עלולה לעורר פחד, וליתר ביטחון כדאי לרדת את המטרים הראשונים בשפשוף מכנסיים. המסלול, שצבעו הופך בראש ההר לאדום (3), יורד אל הערוץ שבו צעדנו קודם (4), ומיד יש טיפוס על שלוחה נמוכה שמפרידה ביננו ובין נחל מסור.  


אחרי הערוץ, מתחיל הטיפוס. מטיילים בהר מסור (צילומים: אתר מפה)

 

אקרובטיקה קלה

בהמשך יורדים בערוץ רדוד ובמספר מדרגות עד שנוחתים לתוך הערוץ הקניוני של נחל מסור (5). פונים עם הסימון האדום ימינה (מזרחה) במורד הערוץ ומתקדמים בתוך המעוק. אם הגעתם לאחר שיטפון והגבים מלאים תהיה החוויה מאתגרת יותר, אך גם אם הגבים כבר יבשו ההליכה עדיין תדרוש אקרובטיקה קלה.

 

מושכים, דוחפים, מדלגים ומטפסים, ולאחר כ-600 מ' במעוק יוצאים אל הערוץ הרחב, שקירות גבוהים עדיין סוגרים עליו (6). עוד הליכה קצרה ומגיעים אל הרכב הממתין מתחת לעץ השיטה (1).

 

מכאן חוזרים בנסיעה ארוכה וזהירה אל כביש הערבה, באותה דרך שבה הגעתם.


גם הנסיעה היא חוויה בפני עצמה. ערוץ נחל מסור

 

כדאי לדעת

המסלול עובר בשטח אש פעיל של צה"ל ואפשר לטייל בו רק בשבתות וחגים, או בתיאום מוקדם בטלפון 08-9902927; הטיול מתאים לילדים מגיל שש ומעלה ובהשגחת הורים; הדרך המובילה להר מסור עבירה לכל כלי רכב בתנאי שנוסעים בזהירות ושמים לב לאבנים שעלולות לפגוע בקרטר (תחתית המנוע). אם מגיעים אחרי שיטפון יש להביא נעליים להליכה במים ובגדים להחלפה.

 

פרטים נוספים  

נקודת מוצא: חצבה

נקודת סיום: נקודת המוצא

דרגת קושי: בינוני

עונה: חורף, סתיו, אביב

סוג המסלול: מעגלי

תחומי עניין: טבע ונוף, מתאים למכשירי ניווט

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 17, הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב

התאמה לנכים: גישה לא נוחה

כלבים מתלווים: אסור

כניסה: חופשית

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות אתר מפה
שלוחת הסכין בהר מסור
צילום: באדיבות אתר מפה
צילום: באדיבות אתר מפה
משונן כמסור. הר מסור
צילום: באדיבות אתר מפה
מומלצים