שתף קטע נבחר

הטוב, הרע ואחשוורוש: מגילת אסתר במערבון

אסתר מוכתרת למלכה, המן מבקש להרוג את היהודים, ומרדכי פועל מחוץ לארמון לשנות את רוע הגזירה. כולנו מכירים את סיפור מגילת אסתר, אבל איך זה היה נראה במערב הפרוע?

אחשוורוש מזמין את כל העיירה לסיבוב משקאות במסבאה המקומית, וקורא לושתי לבוא ולדפוק הופעה בלבוש מינימלי. אבל היא מחליטה להוציא אותו קטן ומסרבת לבוא. נעל העקב שלה, ששוברת את חלון בית המרזח ופוגעת בפניו גורמת לו לחתוך - ולחפש מלכה במקומה. כך, פחות או יותר, נראית סצינת הפתיחה של מגילת אסתר בסרטון אנימציה שהכין שלמה בלס.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הסרטון, באורך 4:30 דקות, מתחיל במעין תזכורת קלילה של סיפור המגילה - המחופשת למערבון ספגטי - וממשיך לפרשנות מעמיקה יותר המבוססת על מקורות יהודיים ועל דרשה לפורים שכתב רב היישוב נווה צוף, יהונתן בלס (שהוא גם אביו של היוצר).

 

 

בלס הבן הוא בן כיתתו של אודי פוגל ז"ל, שנרצח בפיגוע המזעזע באיתמר לפני כשנה, סמוך לפורים. ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" הוא מספר שאת הסרט הוא הקדיש לזכרו של חברו, משום שהמסר המרכזי של המגילה - "ונהפוך הוא" - הוא שהאלוקים מנהיג את העולם, אפילו בזמנים שבהם הכול נראה חשוך. "החוכמה היא, כמובן, לא רק לדעת את זה, אלא גם לחיות את זה", אומר בלס, "ובעיניי אודי גילם

את זה בעוצמה, בחיוך ובענווה".

 

אתמול (יום ד') נחנך באיתמר בית המדרש "משכן אהוד", המנציח את זכר המשפחה, וכן פורסם שיר לזכרו של אודי. "אני יודע שהרבה אנשים עשו דברים טובים לזכרו של אודי ומשפחתו", אומר בלס. "חלקם גדולים וחלקם קטנים, חלקם ידועים ורובם הגדול לא. אני מביט על משפחתו ושכניו של אודי ומתפעל מהעוצמות הגדולות שמתועלות להוספת טוב בעולם, במקום שהם בקלות היו יכולות לשקוע לייאוש וזעם.

 

"גם אני חיפשתי משהו לעשות בתחום עיסוקי. אודי היה איש חינוך שפעל תמיד מתוך אהבה ותחושת חיבור עמוקה לכלל: הוא שירת כקצין קרבי בסדיר ובמילואים, היה בקשר עם גרעינים תורניים בערים וגם ההתיישבות שלו בנצרים ואיתמר נבעה מתוך תחושת שליחות. בסרטון ניסיתי לקחת נושא תורני ולהנגיש אותו לכלל הציבור בצורה קלילה שאינה פוגעת בתוכן. במשימה סייע האנימטור והמאייר עופר וינטר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים