שתף קטע נבחר

יוגה ב-38 מעלות: 7 שיטות יוגה חדשות לנסות

קחו נשימה עמוקה ותכירו את בינדו, אקרו, האטה ראג'ה, אנוסרה, טרי, ביקראם ויוגה פלדנקרייז - שיטות יוגה טרנדיות שהולכות ותופסות אצלנו תאוצה. למי זה מתאים? מדריך

אסנות (תנוחות) רבות זרמו במערב מאז הביקור ההיסטורי של הביטלס באשראם של המהרישי בהודו בשנת 1967. אז היה אפשר לספור את מתרגלי היוגה בארץ על אצבע אחת, אבל בעשור האחרון סביר להניח שיהיה לכם קשה לספור אותם. כמעט כל אדם שני שמכירים מספר שהוא "עושה יוגה".

 

קראו עוד על יוגה :

 

בתחילת הדרך התאזרחו כאן שיטות היוגה הרווחות בעולם המערבי: אשטנגה ויניאסה, איינגר, ויניוגה וויניאסה. אחריהן הופיעו גם השיבננדה והקונדליני, ומאז הקשרים הישראליים עם עולם היוגה רק הולכים ומעמיקים.

 

מגוון שיטות אימון חדשות צצו כאן לאחרונה, חלקן מתרחקות מהמסורת ומדגישות את ההיבט הפיזי, אחרות דווקא עוקבות באדיקות אחר המסורת הרוחנית ופונות אל הרבדים העמוקים - וחלקן הן אפילו פיתוח ישראלי.

 

אז אם אתם עדיין לא מכירים את השמות בינדו יוגה, אנוסרה יוגה ואקרו יוגה, אולי תרצו להכיר, ואפילו לתרגל בעצמכם.

  

אקרו יוגה

מה זה: שיטת תרגול המשלבת שלוש גישות - אקרובטיקה, יוגה ועיסוי תאילנדי. דרכם של מייסדי השיטה ג'ייסון נמר ופרנסיסקו מורלס נפרדה לפני שנים אחדות. האחד נותר עם השם אקרו יוגה והאחר אימץ את השם Synergy, אך מדובר בגישות דומות למדי.

התרגול הוא בזוגות. אפשר להגיע עם בן או בת הזוג מהבית, אך מעניין יותר להכיר אותו בשיעור.

 

"אקרו יוגה מחזקת את השרירים ומשפרת את הגמישות ואת שיווי המשקל", מסביר אבנר הוכפלד, בוגר בית ספר לקרקס Circomedia בבריטניה ומורה לאקרו יוגה. "השימוש בגישות אימון שכרוכות במגע מעודד תקשורת בין האנשים ויוצר אווירה נעימה".

 

מה עושים בשיעור: התרגול בזוגות נמשך שעתיים עד שעתיים וחצי ובמהלכו מתרגלים Partner Stretching - בני הזוג מותחים זה את זה; אקרובאלנס - תרגילי שיווי משקל כשגוף בן הזוג מהווה בסיס לתנוחות שונות ומשונות; Therapeutic Flying - עיסוי המוענק כשבן הזוג תלוי בשכיבה על רגלי המעסה בתנוחה המזכירה משחק "אווירון" עם פעוטות; מקנחים בעיסוי תאילנדי.

 

למי זה לא מתאים: לנשים בהיריון, לסובלים מבעיות לב ולחץ דם גבוה ולכל אלה שמסיבה בריאותית אינם יכולים להימצא בתנוחה הפוכה.

 

לפרטים ולמידע נוסף: acrolove 

 

3 גישות. אבנר הוכפלד ונועה גוטפריד באקרו יוגה (צילום: אסף אמברם לסטודיו דן לב) (צילום: אסף אמברם לסטודיו דן לב)
3 גישות. אבנר הוכפלד ונועה גוטפריד באקרו יוגה(צילום: אסף אמברם לסטודיו דן לב)

 

ביקראם יוגה

מה זה: סדרה של 26 אסנות ושני תרגילי נשימה המבוצעים בחדר מחומם ל-38 מעלות. מפתח השיטה, יוגיראג' ביקראם צ'ודהורי, מעניק זיכיון הוראה רק לבוגרי קורס ההכשרה שלו, אבל מתקיימים גם שיעורי יוגה בחדר מחומם אצל מורים שאינם בעלי היתר ולכן הם לא מכונים ביקראם יוגה.

 

"החום הופך את המאמץ לאירובי", מסביר אמנון גורפנונג, מבעלי רשת ביקראם יוגה ישראל, "כך שב-90 הדקות של השיעור נהנים גם מתרגול אירובי וגם מעבודה על הגמישות, הכוח והקואורדינציה. השיעור מהווה תחליף לאימון בחדר הכושר, אך יש בו גם היבטים רוחניים".

 

מה עושים בשיעור: התנוחות מבוצעות תמיד באותו הסדר. מתחילים בתרגיל נשימה, אחריו רצף של תנוחות עמידה, תנוחות מזרן ומסיימים בתרגיל נשימה. חוזרים על כל תנוחה פעמיים. הפעם הראשונה נועדה לחימום, והפעם השנייה למתיחה ארוכה.

 

למי זה לא מתאים: מאחר שמדובר בחדר מחומם, יש להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים להתאמן וליידע את המדריך על כל מצב בריאותי חריג.

 

שימו לב: בעבר בחנו במגזין מנטה את הביקראם יוגה במדור טרנד. לדברי פרופ' יורם אפשטיין, מומחה לפיזיולוגיה סביבתית ממכון הלר למחקר רפואי בתל השומר והפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, "התעמלות בחום מסוכנת ואינה תורמת לבריאות. קצב לב מוגבר והזעה מוגברת אינם תורמים לבריאות או לכושר, ויכולים להביא לידי התייבשות, מכת חום או תשישות חום".

 

איפה עושים: לרשת ביקראם ישראל שלושה סניפים בתל אביב - בנאות אפקה, ברחוב קרליבך ובדיזנגוף סנטר.

 

לפרטים ולמידע נוסף: bikramyoga  

 

יוגה פלדנקרייז

מה זה: הרקדנית והמורה ליוגה אורנית רוזנבלום מצאה כי בשיעורי היוגה שלה שימוש בעקרונות הפלדנקרייז, שיטת אימון המציעה כלים לשיפור התנועה, מקל על המתאמנים להיכנס לתנוחות והחליטה לחבר בין השתיים. "הפלדנקרייז מלמדת איך להניע את הגוף לאט, תוך התבוננות פנימה על התנועה", מסבירה רוזנבלום. "השיטה מאפשרת להבין את הקשר שנוצר בין המוח, מערכת העצבים והתנועה".

 

מה עושים בשיעור: את השיעור, הנמשך כשעה, מתחילים בשכיבה על הגב לצורך התבוננות, פורשים ידיים באיטיות, מתרגלים נשימה ועוברים לתנועה מפרקית - ומשם לתנוחות היוגה. "המטרה אינה לסמן וי, ולכן לא תמיד נעשה את התנוחות הקלאסיות של היוגה", אומרת רוזנבלום. "אני מפרקת את התנוחות, עובדת לאט ומנחה תוך כדי עבודה. אנשים מדווחים לי שפתאום הם מרגישים שהם יכולים, שהגוף מגיב".

 

למי זה לא מתאים: השיטה מתאימה לכולם.

 

איפה עושים: קאנטרי נווה אביבים, טל': 6414545־03; ספורטיב, רמת השרון, טל': 5402485־03; גרייט שייפ, סניף נאות אפקה וסניף אבן גבירול תל אביב.

 

עובדת לאט. אורנית רוזנבלום מדגימה יוגה פלדנקרייז (צילום: עופר חן) (צילום: עופר חן)
עובדת לאט. אורנית רוזנבלום מדגימה יוגה פלדנקרייז(צילום: עופר חן)

 

בינדו יוגה

מה זה: מעין ערסל התלוי באוויר ומכונה בעולם "נדנדת יוגה" (Yoga Swong). עופרה קוצר ורועי שמואלי הביאו אותו לישראל, פיתחו רפרטואר של תרגילים מעולם היוגה ומתחומים אחרים והעניקו לו את השם "בינדו".

 

"המכשיר נולד מתוך מטרה לאפשר למתרגלי היוגה להגיע בקלות לתנוחות היפוך הקרויות בעגה המקצועית Inversion", מסבירה קוצר. "התרגול כשהראש כלפי מטה מגביר את זרימת הדם אל המוח, מאריך את עמוד השדרה ובכך משחרר לחץ מהחוליות ומגדיל את טווח התנועה של המפרקים. כמו כן, שהייה במצב הזה מפיגה מתחים ומאפשרת להתמודד עם פחדים".

 

מה עושים בשיעור: השיעור, שנמשך כשעה, מתחיל בחימום בעמידה או בשכיבה על מזרן. אחרי החימום עוברים לתרגול עם הבינדו בגובה נמוך (מי שאינו חושש יכול לתרגל תנוחות הפוכות ולטפס בגובה). חלק מהתרגילים דינמיים וכוללים חזרה על תנועה כמה פעמים. קבוצה אחרת של תרגילים היא סטטית - נשארים בתנוחה קבועה כמה שניות וכך מחזקים ומאריכים את השריר. כשמתנתקים מהקרקע יש גם עבודה על שיווי משקל.

 

בכיתה יש עד עשרה תלמידים ושני מדריכים - האחד מדגים והאחר מונע מפגש לא נעים עם הרצפה.

 

למי זה לא מתאים: לנשים בהיריון ולסובלים מבעיות רפואיות שונות (פירוט מלא באתר).

 

איפה עושים: בסטודיו של סאני בתל אביב. שיעורים פרטיים מתקיימים גם בעין הוד. לאחרונה הסתיים קורס מדריכים ראשון, וכיתות נוספות צפויות להיפתח בקרוב ברחבי הארץ.

 

לפרטים ולמידע נוסף: bindubody 

 

טרי יוגה

מה זה: בשיטה זו מקפידים על זרימה וחיבור בין נשימה לאסנות ומודרות, מעגלים שיוצרים באמצעות כפות הידיים והאצבעות. "תרגול רציף וזורם משקיט את התודעה ומאפשר זרימה של הפראנה - אנרגיית החיים", מסבירה ענת גולד שלומדת אצל מייסדת השיטה קאלי ריי האמריקאית ומלמדת אותה. "התנועה הגלית מתחילה מעצם הזנב ומתקדמת חוליה אחר חוליה לאורך עמוד השדרה עד הקדקוד".

 

מה עושים בשיעור: בשיעור, שנמשך שעה וחצי, עושים רצף של אסנות ומודרות תוך תרגול של הנשימה (פראנה יאמה). בטרי יוגה יש שבע רמות ובכל רמה יותר מ-1,000 מודרות. נכון להיום מלמדים אותה בארץ ברמה הבסיסית וקצת מהשלב השני.

 

השאיפה אינה לעבור שלב אלא לבצע את התרגול טוב יותר בכל פעם. "מגיעים לתודעה אחרת רק כשעושים את התרגול באיכות טובה ומרגישים בו נוח", אומרת גולד. "לכן התרגול מאוד בסיסי, אבל מאוד מעמיק".

 

למי זה לא מתאים: השיטה מתאימה לכולם.

 

איפה עושים: יש כמה מורים ליוגה שלמדו טרי יוגה ומעבירים בשיעורים שלהם תמהיל של הגישה הזאת וגישות אחרות. שיעורים על טהרת הטרי יוגה מתקיימים בסטודיו במרכז, בגבעת עדה, וב"סטודיו גולדי" של ענת גולד בקיבוץ אפק. ענת מצויה בקשר עם קאלי ריי ומארחת אותה מדי פעם להשתלמויות בארץ. אפשר להתעדכן באמצעות עמוד הפייסבוק "סטודיו גולדי".

 

אנוסרה יוגה

מה זה: שיטת תרגול שנוסדה בשלהי שנות ה-90 על ידי ג'ון פרינד ושואבת השראה מהפילוסופיה הטנטרית. כדי לקבל הסמכה להוראה יש לעבור מסלול הנמשך כשלוש שנים. "עקרונות הפילוסופיה באים לידי ביטוי באסנות שמתרגלים בשיעור", מסבירה מיכל ליכטמן מניו ג'רזי המכשירה מורים לשיטה. "המורה מכוון את המתרגל לתנוחה שבה ירגיש טוב ולכן אינו מקפיד על דיוק או על קווים ישרים".

 

אנוסרה יוגה גם מחזקת את הקהילה, המכונה Kula. "הקהילה היא חלק חשוב מהאני", מסבירה ליכטמן. "כשאתה רואה את עצמך כנפרד ומתנתק, אתה מתרחק מהפילוסופיה הטנטרית שרואה את הכל באחד ואת האחד בכל".

 

מה עושים בשיעור: השיעור, שנמשך שעה וחצי, מתחיל במונולוג של המורה על אחד מעקרונות הפילוסופיה. התרגול בהמשך ייסוב סביב אותו עיקרון או רעיון. הקצב איטי יחסית לשיעור יוגה אחר, משום שבמהלך השיעור המורה עוצר להסביר כיצד להגיע לתנוחה מסוימת. לפעמים העבודה נעשית בזוגות כדי לסייע זה לזה להגיע לתנוחה. באנוסרה יש 265 תנוחות המחולקות לשלוש רמות. כדי לעבור רמה יש להשתתף ב-30 שעות תרגול לפחות.

 

למי זה לא מתאים: השיטה מתאימה לכולם. למעשה זו שיטת טיפול המתאימה גם לסובלים מפציעות.

 

איפה עושים: סטודיו תכלת בכפר סירקין, "יוצרים" בנאות אפקה, "אלהיוגה" בנמל תל אביב, "בריאה" במושב מגדים, Flow Power Yoga בירושלים.

 

עקרונות פילוסופיים בשיעור. אנוסרה יוגה (צילום: עינת בייזר גור-ארי) (צילום: עינת בייזר גור-ארי)
עקרונות פילוסופיים בשיעור. אנוסרה יוגה(צילום: עינת בייזר גור-ארי)

 

האטה ראג'ה יוגה

מה זה: תרגול של תנוחות ותרגול הנשימה תוך התבססות על טקסטים פילוסופיים במטרה לחשוף את המתרגל לגוונים שונים של היוגה.

 

"האטה ראג'ה יוגה רואה בגוף מקדש שבו מתבצע פולחן. רוב השיטות המודרניות נוטות להתמקד באספקט מסוים של היוגה. אני מנסה לעשות את הכיוון ההפוך - לאחד את הזרמים", מסבירה יעל זיו, מורה ליוגה, בעלים ומנהלת מרכז האטה ראג'ה יוגה ברעננה ומרכזת קורס מורים בכירים ליוגה בקמפוס שיאים באוניברסיטת תל אביב.

 

מה עושים בשיעור: שיעור למתחילים נמשך שעה וחצי ונפתח בתרגילי נשימה, ממשיך במדיטציה ובתרגול אסנות ומסתיים בהרפיה. שיעור למתקדמים נמשך ארבע שעות, הכוללות גם קריאה של טקסטים מהמסורת היוגית.

 

למי זה לא מתאים: השיטה מתאימה לכולם.

 

לפרטים ולמידע נוסף: hatha-raja-yoga 

 

מאחדת זרמים. יעל זיו מדגימה האטה ראג'ה יוגה (צילום: ליאת מנדל) (צילום: ליאת מנדל)
מאחדת זרמים. יעל זיו מדגימה האטה ראג'ה יוגה(צילום: ליאת מנדל)

 

בקרוב בישראל

17-16  במרץ

ג'ון פרינד, מייסד האנוסרה יוגה, יבקר בישראל. מידע על מועדי הסדנאות ומיקומן באתר.

 

17 במאי

גבריאל ושאנטי קנזס, התלמידה הראשונה של קאלי ריי, מפתחת הטרי יוגה, יתארחו בישראל לסדנת יוגה וניקוי מיצים. מידע בדף הפייסבוק של ענת גולד.

 

31 במאי עד 4 ביוני

ג'ייסון נמר, ממציא האקרו יוגה, יעביר סדנאות באשראם במדבר. פרטים באתר.

 

ייעוץ מקצועי: יעל זיו, מורה ליוגה, בעלים ומנהלת מרכז "האטה ראג'ה יוגה" ברעננה, מרכזת קורס מורים בכירים ליוגה בקמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאת מנדל
חלק מהשיטות מתרחקות מהמסורת ומדגישות את ההיבט הפיזי
צילום: ליאת מנדל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים