שתף קטע נבחר

פרס ישראל לרב חיים דרוקמן

שר החינוך הודיע כי פרס ישראל יוענק לרב דרקומן על "מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה". בנימוקי הוועדה לפרס נכתב כי זכה לו לאור "פעילותו רבת החשיבות בתחום החינוך", הרעיון להקמת ישיבות ההסדר ועיסוקו בענייני הגיור

הרב חיים דרוקמן הוא אחד משני הזוכים בפרס ישראל בתחום "מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה" לשנת תשע"ב. שר החינוך, גדעון סער, הודיע בצהריים (יום ד') כי אישר את המלצות הוועדה, בראשות שופט העליון (בדימוס) יעקב טירקל, להעניק את הפרס לרב דרוקמן ולחוקר הטבע עזריה אלון.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בנימוקי הוועדה ציינו חבריה: "פרס ישראל מוענק לרב דרוקמן על פעילותו רבת החשיבות בתחומי חינוך הנוער הדתי- ציוני במדינת ישראל. מתוך ראייה ממלכתית, היה ממקימי ישיבות ההסדר המשלבות בין שירות צבאי ללימוד תורה, יזם והקים את הפנימיה הצבאית התורנית לפיקוד - הישיבה הגבוהה "אור עציון" ועומד בראש מרכז ישיבות בני עקיבא.

 

"ברגישותו לאהבת עם ישראל פעל לקירוב בין חלקי העם, קליטת עלייה והנהגת בית הדין המיוחד לגיור, לרבות גיור קטינים והקמת מערך לקליטת העולים מחבר העמים ומאתיופיה".

 

הרב דרוקמן, בן יחיד להוריו - אברהם מרדכי ומילכה דרוקמן, נולד בפולין בשנת 1932. הוא עבר את מוראות השואה וניצל מספר פעמים ממוות ודאי. ב-1944, תוך כדי המלחמה, הצליח לעלות ארצה בגפו, באוניית מעפילים. מאוחר יותר הצליחו גם הוריו להגיע ארצה. הוא למד בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, והיה מקורב מאוד לראש הישיבה, הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, ונחשב לאחד מתלמידיו המובהקים.

 

ב-1954 היה הרב דרוקמן מהוגי רעיון "ישיבות ההסדר" לשילובם של בני הישיבות במסגרת השרות הצבאי. מתוך תחושת שותפות לאומית ואחריות למדינת ישראל ועמד שנים ארוכות בראש הארגון. ב-1964 הקים את הישיבה התיכונית "אור עציון" שבמרכז שפירא, שכוללת בתוכה מכללה קדם-צבאית תורנית לפיקוד (פנימייה צבאית), שהיוותה בזמנה בשורה חדשה לציבור הדתי-לאומי.

 

פעילות בתחום הגיור

בתחילת שנות ה-80, עם ראשיתה של העלייה הגדולה מרוסיה, נוכח מצוקתם הקשה של העולים החדשים ממדינות חבר העמים, שחפצו להתגייר

ולהשתלב בארץ כאזרחים מן המניין, יזם הרב דרוקמן (בעידודם של הרבנים הראשיים) את פתיחתו של בית דין מיוחד לגיור, במסגרת פעילות בתי הדין הכלליים של הרבנות הראשית לישראל.

 

בין השנים 1977-1989 ו-1999-2003 כיהן הרב דרוקמן כחבר כנסת. במסגרת זו הוא שימש בין השאר כסגן השר לענייני דתות, חבר בועדות חוץ ובטחון, חבר ועדת המשנה לשירותים חשאיים, חינוך, קליטה ועליה ועוד.

 

ב-2004 נענה לבקשתו של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון וקיבל על עצמו לרכז את נושא הגיור במדינת ישראל, וכיהן כראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה עד תחילת 2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים דרוקמן. פרס על מפעל חיים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים