שתף קטע נבחר

חתונה לפני גיל 18: מי כאן הפרימיטיבי?

"למה זה מתקדם ומפותח לשכב עם אינספור בני זוג, עד שהשעון הביולוגי צורח והרחם זועק לילדים, ורק אז להתחתן? למה אנחנו, הדוסים, 'פרימיטיבים'? מי פה מוּנע יותר מדחפיו?"

לפני יומיים, נסעתי בדוס-מוביל, זוללת הדלק שלי, לכיוון ביתי. חצי מוח ניסה להבין באיזה נושא להתמקד בטור לכבוד פורים והחצי השני הקשיב ל"מילה האחרונה", עם קובי אריאלי ועירית לינור. הם דיברו על הצעת החוק האוסרת נישואים מתחת לגיל 18, ותהיתי האם אני בעד או נגד החוק, והאם מוצא חן בעיני שחברי הכנסת שלנו מתעסקים בעניינים שברומו של עולם שכאלה, בעוד שמחירי החשמל מרקיעים שחקים לרמות כאלה עד ששקלתי לכבות את המחשב ולשלוח את הטור עם יונת דואר.

 

פורים בערוץ היהדות  - קראו:

 

כשפתאום, השערות (הלא קיימות!) באוזניי סמרו. עירית לינור אמרה משהו כמו "והקבוצות הפרימיטיביות, שזה החרדים והערבים ש...". 

 

עכשיו, שלא תבינו לא נכון, האישה האחרונה שאני רוצה להסתכסך איתה זו עירית לינור. לא, במחשבה שנייה, זו אנסטסיה מיכאלי. עירית לינור במקום שני. מעבר לכך שאני חושבת שהיא מדהימה - וממש אין לי סיבה להתחנף - לא יכולתי להישאר אדישה למשפט הזה. זה היה הקש ששבר את גב הגמל הפרימיטיבי שלי.

 

כשהתפוצץ החצ'קון התקשורתי נושא הדגל "דאגה לנשים החרדיות ומקומם באוטובוס" שתקתי. הקשבתי למגישי יומנים הסוחטים מהמרואיינים כותרות מקוממות, שמתאימות בול, הפלא ופלא, להשקפת עולמם של המראיינים. ולא אמרתי כלום.

 

אבל די. נמאס לי מפרשנים ואנשי תקשורת תל-אביביים ששופכים את הגיגיהם הארסיים על אנשים שגרים חמש דקות נסיעה מהם, אבל חטאו בכך שדרך החיים שלהם אחרת. לא שאחרף את נפשי בהגנה על החוק המיותר הזה בעניין גיל הנישואים, אבל מצד שני, אני גם לא מבינה למה זה נראה למישהו בלתי נתפס להתחתן לפני גיל 18.

 

התשנה נסיכה חברבורותיה?

כל מי שהלך ביומיים האחרונים לאירוע פורימי זה או אחר, ראה סביבו ילדות בנות 7 ומעלה לבושות במיטב מחלצותיהן של היצאניות מחוף תל ברוך. מישהו, חוץ ממני, הרים גבה? ובנות 12, שמצולמות בהפקות אופנה בינלאומיות בפוזות אירוטיות ובבגדים מינימאליים - זה סקסי, לא?

 

ומה עם בנות 14 שמבקשות שאמא שלהן תיקח אותן לגיניקולוג כדי לקבל מרשם לגלולות? זה מתאים לגיל בעיניכם? ונערות שנכנסות לשירותים במועדונים עם בחורים, ולא ל "7 דקות גן עדן"? אני לא יכולה לתפוס למה כל אלו נחשבים כנורמה. למה זה הגיוני לכם שהילדים שלנו יתנהגו כמבוגרים?

 

ומאוחר יותר בחיים - למה זה פרוגרסיבי ומפותח לשכב עם אינספור בני זוג, עד שהשעון הביולוגי צורח והרחם זועק לילדים, ורק אז להתחתן? ולמה - אני מאמצת לרגע את הצד הדוסי שבי - אנחנו הם "הפרימיטיבים"? למה לא אתם? 

 

חלק מהתיאוריה של פרויד מסבירה שה"איד" - החלק בנפש שלנו המכיל את הדחפים, הוא החלק הפרימיטיבי, הפשוט, הנמוך

ביותר. והרי זה ברור לכל שזה לא העולם התורני שמונע על-ידי סקס, שנמצא בראש טבלת הדחפים הבסיסים.

 

הגיע הזמן שאנשי תקשורת ימנעו מלהשתמש לעייפה במילה "פרימיטיבי" על כל דרך חיים שהיא לא בבואתה של "הביצה". הגיע הזמן לתת כבוד למה שהונהג בביתם של הסבים והסבתות של כולנו, ואולי ללמוד משהו מהדרך שהונהגה בעם שלנו מימי קדם, כי בואו נגיד את האמת, הדרך הנאורה לא ממש מוכיחה את עצמה.

 

ואני, אם אני חייבת לבחור צד, מעדיפה שהבת שלי תתחתן מוקדם, טוב אולי לא 18, אבל כן 21 (כמוני, דרך אגב), מאשר לראות אותה מפזזת ברחובות העיר בסכנה מתמדת לחשיפת ישבן לא מתוכננת. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיזה גיל מותר?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים