שתף קטע נבחר

מהפכה: מבחני הסמינרים יוכרו כבגרות

בשורה לתלמידות הסמינרים החרדיים: "מבחני סאלד" יוכרו כבחינות בגרות במקצועות הבסיס. המשמעות: בגרות לכל חרדית - בהשלמת יחידת לימוד במתמטיקה - שתאפשר השתלבות במסגרות להשכלה גבוהה

לראשונה: משרד החינוך יכיר בבחינות הסיום של הסמינרים החרדיים – כבחינות בגרות לכל דבר. המשמעות: בגרות לכל חרדית, מה שיאפשר לבוגרות הסמינרים של החינוך העצמאי, להשתלב במסגרות להשכלה גבוהה. ההחלטה אמורה לחול רטרואקטיבית - על כל בוגרת שנבחנה במהלך העשור האחרון (החל משנת הלימודים תשס"ב).

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"מבחני סאלד" – המקבילה החרדית לבחינות הבגרות – נערכים על ידי מכון סאלד, ובמסגרתם נבחנות כ-4,500 תלמידות - הרוב המוחלט של תלמידות הסמינרים, במבחני חוץ בהבעה עברית, תולדות עם ישראל, אנגלית, מתמטיקה ודקדוק. מנתונים שפורסמו כאן בעבר עולה כי כ-90% מהנבחנות עוברות בהצלחה, אולם עד כה לא הוכרו על ידי משרד החינוך.

 

הכרה במקצועות הבסיס

שיטת מבחני החוץ נהוגה זה כבר 50 שנה, לאחר שרבני המגזר סירבו לאפשר לתלמידותיהן להיבחן בבחינות הבגרות הכלליות. היום (ב') הודיע שר החינוך, גדעון סער, על קבלת ההמלצות שהגישו גורמים במשרדו, ובראשם המנכ"לית, דלית שטאובר, לאחר שבחנו את הנושא במשך מספר חודשים.

 

כך, יוכר מקצוע האנגלית של מבחני סאלד כשווה ערך ל-3 יחידות לימוד, ממוצע ציוני המקצועות תולדות העמים ו"תולדות ישראל" יוכר כשווי ערך ל"היסטוריה כללית", ברמת 2 יחידות. הבעיה המרכזית מתמקדת במתמטיקה, כאן יוכרו הבחינות כשני שאלוני בסיס, ותידרש בחינת השלמה מרמת 2 יח"ל ל-3 יח"ל. ציוני לשון והבעה והבנה יוכרו כ-2 יחידות עברית.

 

תהליך ההכרה יאפשר לבוגרות הסמינרים החרדיים להשלים לבגרות אקסטרנית, ובסביבתו של השר מוסיפים כי המהלך ייצור פתח להסרת חסמים לשוק התעסוקה. "זוהי בשורה לרבבות בנות חרדיות הלומדות את לימודי היסוד", אומר סער. "הגיעה העת לפעול על בסיס סטנדרטים מקצועיים, על מנת להסיר חסמים להמשך רכישת השכלה, לרבות השכלה גבוהה, ולהשתלבות בעולם העבודה".

 

בעבר הבהירו גורמים חרדים כי לא יתנו יד להתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדותיהם. לפני מספר שנים

צוטט מזכ"ל איגוד הישיבות החרדיות שאמר כי "משרד החינוך סוגר את העיניים. מבחינתנו יש סמינר, שמקביל לתיכון על-יסודי. הבנות נבחנות במבחני חוץ, בדומה למבחני בגרות. מקצועות הליבה שלנו זה מקצועות הקודש. אין אנטי למבחני בגרות, אך אצלנו הלימודים של נשים זה לא רק לטחון חומר. בית הספר גם מחנך, מעניקים ערכים וידע...

 

"המוסדות החרדים מקבלים ציונים גבוהים מאוד במבחנים בינלאומיים, כי הבנות לומדות ימים כלילות, אין להן הסחות דעת. אנחנו רק לא עושים בגרות, מהסיבה הידועה שלא רוצים שיתערבו בתכנים, בצורת הלימוד שלנו. ברוך השם, בחינוך שלנו הרמה מאוד טובה מבחינה חינוכית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו בגרות. תלמידות סמינר
"בשורה לרבבות בנות". גדעון סער
צילום: גיל יוחנן
מומלצים