שתף קטע נבחר

לצאת לעבוד? לחרדים יש מה לומר לפרס

העיתונים החרדים לא אהבו את הקריאה של פרס בפתיחת מושב הכנסת, אך כל פלג רואה זאת אחרת. הליטאים מאשימים את הנשיא בשנאת דת ומבטיחים להמשיך ללמוד תורה, ואילו החסידים טוענים שהוא מנותק ומצהירים: "החרדים עובדים!"

כל אחד מהם משוכנע שהוא-הוא המייצג אותנטית את "היהדות הנאמנה", אבל הצצה למאמרי המערכת של היומונים החרדים "יתד נאמן" ו"המודיע" המתפרסמים הבוקר (יום ג') שופכת אור על הבדלי התפיסה המהותיים בין החסידים לליטאיים, המשתקפים גם ביחס לעבודה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

שני העיתונים הגיבו – כל אחד בדרכו - לקריאתו של נשיא המדינה שמעון פרס לחרדים לצאת לעבוד: "יתד" הליטאי האשים את הנשיא שהוא מ"משנאי הדת" והבהיר כי יש לדחות כל רעיון שכזה, ואילו "המודיע" החסידי טען בתוקף: "אנחנו כבר עובדים".

 

עוינות נשיאותית

המאמר הליטאי מייחס לנשיא המדינה כוונות זדוניות ממש: "אין זה סוד כי הפריחה המבורכת של היכלי התורה היא לצנינים בעיניהם של משנאי הדת, מימין ומשמאל... פרס, שכבר נכשל בלשונו בעבר וקומם עליו את הציבור החרדי והתורתי, החליט שוב להצטרף לגורמים העוינים את לימוד התורה המנסים ליצור אטמוספירה ציבורית שמטרתה ותכליתה ברורה - המזימה לצמצם ולמעט את מספר לומדי התורה.

 

"איש אינו מתפתה לחשוב כי כל אותם גורמים עוינים – חילונים, דתיים לאומיים ו'חרדים חדשים' – דואגים באמת לטובתו ולפרנסתו של הציבור החרדי. הכל יודעים כי לנגד עיניהם עומדת רק מטרה אחת ויחידה: ניסיון לחולל שינוי ערכים טוטאלי שתכליתו לערער את יסודות עולם התורה ולהטמיע את הלומדים וציבור היראים בתוך העולם החילוני, על מכלול שאיפותיו החומרניות והריקניות".

 

ב"יתד" מזכירים כי הרב יוסף שלום אלישיב הורה בעבר לנציגיו בכנסת להתנגד לכל "היוזמות המחפירות של פורקי עול תורה" בעניין שילוב חרדים בשוק העבודה.

 

"יש לעמוד עירניים מול כל המזימות והפיתויים שבהם מנסים להציף את חוצותינו", נכתב במאמר. "עלינו לדחות בבוז את כל הרעיונות הללו, ולהכריז כי איננו זקוקים לכל ה'טובות', כביכול, שמנסים להרעיף עלינו... עלינו להצהיר בגאון כי המטרה הנשגבת של החינוך התורתי היא הקדשת החיים לתורה בטהרתה".

 

פטרונות נשיאותית

העיתון החסידי, "המודיע", נוקט כאמור קו אחר. מאמר המערכת מאשים את הנשיא פרס ב"פטרונות שלא במקומה", כשלטענת העיתון מאות אלפי חרדים שעמלים מדי יום לפרנסתם היו מופתעים לשמוע את נאום הנשיא בפתח מושב החורף של הכנסת.

 

במאמר נכתב כי עובדה מהימה היא "שיש אדם בארץ שחושב ברצינות שהחרדים מקיימים את עצמם ואת בני ביתם, קונים עבורם מוצרי מזון, ביגוד והנעלה; רוכשים את כל מה שקשור ונוגע למוצרי תינוקות – החל ממזון, עבור לטיטולים, עגלות ילדים, מיטות שידות וכו'; משלמים על שירותי חשמל, מים, תשתיות, מסי עירייה ומס הכנסה – וכל זה בלי לעבוד, סתם כך מלשבת בבית".

 

ביומון החסידי מניחים כי פרס "מוסת ומוצף בנתונים לא בדוקים בהם מלעיטים עויני דת את הציבור בארץ" ומביעים תקווה כי הנשיא לא התכוון לעלוב

בחרדים, שהרי "יש בדברים שהושמעו משום פטרונות, התנשאות".

 

"המודיע" מציין עוד כי השתלבותם של החרדים בשוק העבודה מתרחשת על אף התנכלות בלתי פוסקת, בחסות הממסד, לציבור זה ולכל היקר לו, בין היתר בניסיונות "להדיח ולהטות אותנו מאורחות חיינו... להצר רגלינו ולמנוע מיהודים שומרי תורה ומצוות עבודות ומשרות בשירות הציבורי.

 

"מה שכן, וזאת לא יוכלו ליטול מאיתנו אלף פניות של אישי מדינה כאלו או אחרים – אנחנו כן מנשאים יותר מכל, משגיבים ועמלים עבור לומדי התורה. אין אושר גדול יותר להורים חרדי לדבר ה' מאשר ילדם יושב והוגה בתורה. זה 'עמלנו'"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתד נאמן. יש
פרס. בפתיחת מושב החורף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים