שתף קטע נבחר

37.4% מהמוצרים המסומנים לא בהכרח אורגניים

לפי הסקר השנתי של משרד החקלאות, מדובר בירידה לעומת 2010 אז 51.7% מהמוצרים נתגלו כלא עומדים בתקן. חריגות חומרי הדברה התגלו ב-3.6% מהדגימות, וב-53% מהחנויות המוכרות את התוצרת, סווג הפיקוח כטעון שיפור או לא תקין

האם המוצרים האורגניים שאנחנו צורכים באמת אורגניים? משרד החקלאות מפרסם סקר שנתי לבדיקת כשרות התוצרת החקלאית האורגנית הטרייה והמעובדת מן הצומח. בסקר 2011 נמצא כי 37.4% מהמוצרים המסומנים כאורגניים אינם אורגניים בהכרח. מדובר בירידה לעומת 2010 אז 51.7% מהמוצרים המסומנים התגלו כלא עומדים בכללי התקנות להסדרת הייצור והמכירה של תוצרת אורגנית מן הצומח.

 

 

בשנה שחלפה נמצאו שאריות חומרי הדברה האסורים לשימוש בחקלאות האורגנית ב- 3.6% מהדגימות שנלקחו, לעומת 8.6% מהמוצרים עם חריגה בשאריות חומרי הדברה בשנת 2010, ו-24% חריגה בשנת 2009.

 

ב- 47% מהחנויות הפיקוח על התוצרת סווג כתקין, ב-33% מהחנויות הפיקוח סווג כטעון שיפור וב- 20% מהחנויות הפיקוח סווג כלא תקין. דוגמאות לפיקוח לא תקין, לפי משרד החקלאות: שילוט לא תקין במדפי החנות, שימוש בתעודות משלוח לתוצרת משווקת ונרכשת שלא על פי דרישות החוק, תוצרת משווקת לחנויות באריזות ללא סימון ועקיבות כנדרש, מוצרים שאינם מסומנים בסמלי האורגני כחוק.

 

המשרד לא מגלה באלו חנויות נמצאו הפרות

המוצרים שנבדקו כללו תוצרת טרייה ומעובדת, בין היתר: עגבניות, מלפפונים, פלפלים, חסה, תבליני עלים, לחמים, פסטות, קטניות, ריבות, דברי מאפה ופירות יבשים. במסגרת הסקר בודקים מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת שלושה פרמטרים: עקיבות (האם היצרן והמגדל קיבלו אישור ועומדים בבקרה), סימון (האם המוצר מסומן כראוי כולל שם היצרן) ושאריות חומרי הדברה.

 

תוצאות הסקר אמנם מעידות על ירידה באחוז החריגה ועלייה בסימון הנכון של המוצרים האורגנים בסמלים, אך לא ברור באיזו מידה ובאיזה הי מיושמות התקנות להסדרת הייצור והמכירה של תוצרת אורגנית מן הצומח. במשרד לא מפרסמים לרוב את שמות החברות שחרגו והחנויות שמכרו מוצרים שאינם בתקן. בדגימה אחת מתוך 31 דגימות של מוצרים מועבדים נמסר מהמשרד כי נמצאו שאריות של חומרי הדברה במיץ ענבים מתוצרת נהרות שם-הר עמשא (אצווה- ז' בתשרי תשע"א). המיץ נפסל לשיווק כתוצרת אורגנית.

 

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד: "אני רואה חשיבות רבה להעלאת נושא השקיפות וההוגנות בכל התחום האורגני בישראל. המשרד מקדם בימים אלו שינויי חקיקה שיבטיחו שכל התוצרת האורגנית בישראל תישא את סמלי החוק. בנוסף, בכוונתנו להקים מאגר מידע אינטרנטי בו ניתן יהיה לפרסם את רשימת המגדלים והיצרנים שלא יעמדו בדרישות החוק".

 

כללי אצבע לזיהוי תוצרת אורגנית

תקנות להסדרת הייצור והמכירה של תוצרת אורגנית מן הצומח נכנסו לתוקף ב-2008. בתקנות יש הוראות באילו רכיבים אסור ומותר להשתמש במוצרים אורגניים, איך יש לגדל תוצרת אורגנית ובאילו הגבלות (מרחק משדה גידול "רגיל", השקיה, מניעת סחף), כיצד יש לפקח עליה, כיצד ניתן להסב חלקה קונבנציונאלית לאורגנית, כיצד יש לארוז, לאחסן ולשנע את התוצרת, איך יש להציגה בנקודות השיווק, כיצד עליה להיות ארוזה ומסומנת.

 

איך מזהים? על גבי התוצרת האורגנית או אריזתה יש לחפש את הסמל האורגני האחיד המסמן כי המוצר אכן גודל ויוצר על פי הסטנדרט האורגני ומפוקח על-ידי אחד מגופי האישור והבקרה שהסמיך משרד החקלאות: דרך המעבדה, סקאל ישראל, אגריאור והמכון לבקרה ואיכות.

 

תוצרת חקלאית בכלל ואורגנית בפרט נושאים סמלים וולונטריים נוספים ובינהם סמל "טוב השדה" של הארגון לחקלאות אורגנית אשר מצביע על כך כי המגדל/והיצרן מלווה ע"י מדריך אורגני מוסמך לאורך כל תהליך הגידול/הייצור.

 

היכן ניתן למצוא? התוצרת האורגנית צריכה להיות מופרדת באופן ברור מהתוצרת הרגילה. כלומר, אם חנות מוכרת גם תוצרת אורגנית וגם תוצרת רגילה, הן חייבות להיות מופרדות האחת מהשנייה על מנת למנוע בלבול מיותר. בכל חנות צריך להיות אזור נפרד למוצרים האורגנים, בין אם מדובר בפירות וירקות ובין אם מדובר במוצרים מעובדים, כדוגמת: פסטה, קטשופ, רטבים וכו'. בחנויות המוכרות תוצרת אורגנית בלבד אין צורך להפריד בין המוצרים השונים. במקום המכירה חייב להיות מוצב שלט שרשומות בו המילים "תוצרת אורגנית".

  

החקלאות האורגנית בישראל מהווה כ- 1.5% מכלל התוצרת החקלאית המיוצרת בישראל וכ- 13% מכלל הייצוא החקלאי. בענף עוסקים כ- 650 אנשים, מתוכם כ- 380 חקלאים. כ- 78,000 דונם מגודלים כאורגני לפי הפילוח: גידולי שדה – 45.6%, ירקות – 28%, פירות – 21%, הדרים – 4.2%, תבלינים – 1.2%. בעונת הייצוא 2010-2009 יוצאו 68,337 טון ירקות, 3,585 טון פירות ו- 1,670 טון פירות הדר מישראל לאיחוד האירופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים